reklama

Výběr tepelného čerpadla není těžký. Když víte, jak na to

Výběr tepleného čerpadla může laikovi zamotat hlavu. Existují totiž hned čtyři druhy čerpadel. Mají stejný princip, ale liší se provedením. Moderní systém vytápění se hodí především do rodinných domů. Jeho instalace zabere v některých případech jediný den. Volbu čerpadla i samotné provedení nechte na odborné firmě. Jedině tak máte záruku dobrého a fungujícího vytápění – a v létě také chlazení.

Výběr tepleného čerpadla je třeba dobře zvážit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výběr tepleného čerpadla je třeba dobře zvážit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na trhu jsou dnes k dostání hned čtyři druhy čerpadel, a to vzduch – voda, země – voda, voda – voda a konečně vzduch – vzduch. V prvním případě čerpadlo získává energii ze vzduchu a předává jí do otopné soustavy, druhý zmiňovaný systém logicky čerpá teplo ze země a opět ho převádí do vody, respektive do radiátorů.

Jaký systém zvolit, závisí na podmínkách, kde je rodinný dům umístěn. V Česku se nejčastěji volí teplená čerpadla vzduch – voda, protože jsou cenově dostupná a snadná k instalaci. Připojit se dají i k nemovitostem, které mají malý pozemek. Čerpadlo země – voda čerpá teplo z půdy, a to buď z plošného zemního kolektoru nebo vrtu. Jde o velmi efektivní způsob, avšak s jistými omezeními – pro vrt musí být vhodná půda a pro kolektor zase dostatečně velký pozemek. Vrt může mít hloubku až 200 m.

Jen pro úplnost – systém voda – voda se volí například tam, kde máte v blízkosti vodní tok. Jak známo, voda má v zimě vyšší teplotu než její okolí a teplo se z ní dá tepleným čerpadlem odčerpat. V Česku jde ale spíše o výjimečnou variantu použití tepleného čerpadla.

Regulace tepelného čerpadla je snadná a intuitivní
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Regulace tepelného čerpadla je snadná a intuitivní (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kam s ním

U čerpadla je důležitým parametrem tepelný faktor. Například hodnota 4 znamená, že dokáže z jedné kW získat 4 kW tepla. Samotné čerpadlo samozřejmě potřebuje ke svému pohonu elektrickou energii. Ideálně se dá proto kombinovat s fotovoltaickými panely – v létě je tak jeho provoz úplně zadarmo.

Samotný výměník čerpadla se umísťuje vně obytné budovy, k zázemí je ale vhodné mít technickou místnost. Čerpadlem se sice dá vytápět kterýkoli dům, největší efekt ale získáte u zateplených staveb s podlahovým vytápěním – tam se přínos tepleného čerpadla projeví nejvýrazněji. Úspory, které čerpadlem získáte, vám spočítá projektant. Návratnost může být už za šest let.

K umístění systémů pro provoz čerpadla se hodí technická místnost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K umístění systémů pro provoz čerpadla se hodí technická místnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Objektivně je třeba uvést, kam se teplená čerpadla nehodí. Jde například o staré nezateplené domy se starou otopnou soustavu, tedy nemovitosti s velkou teplenou ztrátou. Účinnost čerpadla může být nedostatečné i na horách, kam se nehodí systém vzduch – voda a kde není kvůli geologickým podmínkám možné instalovat plošný kolektor ani vrt.

Nebojte se dotací

Moderní tepelná čerpadla se dají výhodně pořídit formou dotací. Jejich vyřízení vám může zprostředkovat přímo firma, která tepelná čerpadla instaluje. Díky dotacím můžete výrazně ušetřit a zrychlit návratnost celé investice. Dotace se navíc netýkají jen tepleného čerpadla, ale pokud si k jeho provozu pořídíte i fotovoltaické panely, můžete získat podporu i na ně.

Vše v jednom balíčku

Řešením přímo na míru je sestava S-Power KOMBIX+. Jde o set tepleného čerpadla a fotovoltaických panelů. Získáte tak komplexní řešení od jednoho dodavatele, navíc s vyřízením dotací a softwarem pro plnohodnotnou správu systému. S-Power KOMBIX+ obsahuje také funkci chlazení, kterou určitě využijete v létě a ušetříte tak za klimatizaci. Úspory na vytápění mohou být v tomto případě až 75 %.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů; s-power.cz

Podívejte se na video:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25.11.2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč