reklama

Co dělat, když je potřeba upravit tvar cihly při vyzdívání?

Cihly mají své standardní rozměry. Občas bychom ale potřebovali pro vyzdívání o kousek cihly méně. Víte, jak si cihly upravit tak, aby pasovaly přesně na dané místo a přitom zůstaly vcelku?

Při vyzdívání budeme muset čas od času nějakou cihlu upravit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co dělat, když je potřeba upravit cihly pro vyzdívání (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak upravit cihly

Úprava cihel není nic těžkého, jak si s tím ale poradit? Stavíte si takhle z cihel novou zídku nebo rovnou celý dům. Když dáte cihlu k cihle, ne vždycky se vám povede na konci nebo v rohu položit cihlu celou. A protože cihla není papír, aby se dala odtrhnout, bude potřeba jí nějak oddělit, rozpůlit nebo odstranit malý či větší kus. Vždy se nejprve musíme podívat, z jakého materiálu cihla je.

Cihla pálená

Pálená cihla z poctivé cihlářské červené hlíny je asi nejpevnější a bude potřeba vynaložit trochu síly. Jestliže takovou cihlu potřebujeme do pohledového zdiva, dojdeme si raději rovnou do dílny pro flexu a diamantový kotouč. Potřebný rozměr si odměřte pomocí metru a viditelně označte rysku. Potom už jen stačí cihlu odříznout. 

Běžné pálené cihly zvládneme oddělit zednickým kladívkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Běžné pálené cihly zvládneme oddělit zednickým kladívkem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud budete pálenou cihlu potřebovat do ostatních typů zdí, nemusíte nikam chodit. Bude vám stačit obyčejné zednické kladívko. Opět si odměříme potřebný kus, vyznačíme rysku a vezmeme do ruky kladívko. Cihlu nikdy nepokládáme na podklad, ale při oddělování jí držíme v ruce ve vzduchu. Je to sice trochu nepohodlné a těžké, ale efektivní. Pokud necháme cihlu ležet na podkladu, zákonitě se nám při pokusu o oddělení odštípne úplně někde jinde, než potřebujeme.

Nejprve si vyznačíme rysku, kde budeme cihlu oddělovat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejprve si vyznačíme rysku, kde budeme cihlu oddělovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Plochou stranou kladívka, poté opatrně klepeme nejprve na všechny čtyři rohy cihly. Potom začneme klepat do vyznačené rysky a cihlu přitom otáčíme na rub i na líc, aby se cihla začala dělit opravdu stejnoměrně. Chce to samozřejmě trochu zručnosti a šikovnosti, ale věřte, že po pár zkažených cihlách se vám dílo povede k dokonalosti. 

Zednickým kladívkem osekáme rohy cihly
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zednickým kladívkem osekáme rohy cihly (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Duté cihly

Duté cihly lze také pomocí zednického kladívka dělit na menší kousky, ale chce to opravdu velkou zručnost a trpělivost. Díky vnitřním mezerám se totiž velmi snadno odštípnou v nevhodných místech. Doporučujeme proto duté cihly spíše dělit pomocí flexy a diamantového kotouče, čímž si práci podstatně zrychlíme a nebudeme mít velké množství nežádoucího odpadu ze zkažených a rozbitých cihel. Podobným způsobem je lepší dělit také překlady nebo betonové dlaždice. 

Cihly z tvrdého materiálu nebo cihly duté raději uřízněte diamantovým kotoučem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cihly z tvrdého materiálu nebo cihly duté raději uřízněte diamantovým kotoučem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cihly z pórobetonu

Pracovat s materiálem z pórobetonu je radost. Je lehký a poměrně měkký. Potřebujete-li si kousek oddělit, není nic jednoduššího, než vzít pilku na pórobeton (v případě nouze si vystačíme i s truhlářskou rámovou pilou s jemným zubem) a lehce odříznout všechno, co nám překáží. Z pórobetonu tak můžeme velmi lehce vyřezávat prakticky jakékoliv tvary. 

Pokud jsme byli dostatečně pečliví, cihla se oddělí přesně ve vyznačeném místě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokud jsme byli dostatečně pečliví, cihla se oddělí přesně ve vyznačeném místě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Inspirujte se, jak na tepelnou izolaci staveb z broušených cihel:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25.11.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová