reklama

Co dělat, když je potřeba upravit tvar cihly při vyzdívání?

Cihly mají své standardní rozměry. Občas bychom ale potřebovali pro vyzdívání o kousek cihly méně. Víte, jak si cihly upravit tak, aby pasovaly přesně na dané místo a přitom zůstaly vcelku?

Při vyzdívání budeme muset čas od času nějakou cihlu upravit
Co dělat, když je potřeba upravit cihly pro vyzdívání (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak upravit cihly

Úprava cihel není nic těžkého, jak si s tím ale poradit? Stavíte si takhle z cihel novou zídku nebo rovnou celý dům. Když dáte cihlu k cihle, ne vždycky se vám povede na konci nebo v rohu položit cihlu celou. A protože cihla není papír, aby se dala odtrhnout, bude potřeba jí nějak oddělit, rozpůlit nebo odstranit malý či větší kus. Vždy se nejprve musíme podívat, z jakého materiálu cihla je.

Cihla pálená

Pálená cihla z poctivé cihlářské červené hlíny je asi nejpevnější a bude potřeba vynaložit trochu síly. Jestliže takovou cihlu potřebujeme do pohledového zdiva, dojdeme si raději rovnou do dílny pro flexu a diamantový kotouč. Potřebný rozměr si odměřte pomocí metru a viditelně označte rysku. Potom už jen stačí cihlu odříznout. 

Běžné pálené cihly zvládneme oddělit zednickým kladívkem
Běžné pálené cihly zvládneme oddělit zednickým kladívkem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud budete pálenou cihlu potřebovat do ostatních typů zdí, nemusíte nikam chodit. Bude vám stačit obyčejné zednické kladívko. Opět si odměříme potřebný kus, vyznačíme rysku a vezmeme do ruky kladívko. Cihlu nikdy nepokládáme na podklad, ale při oddělování jí držíme v ruce ve vzduchu. Je to sice trochu nepohodlné a těžké, ale efektivní. Pokud necháme cihlu ležet na podkladu, zákonitě se nám při pokusu o oddělení odštípne úplně někde jinde, než potřebujeme.

Nejprve si vyznačíme rysku, kde budeme cihlu oddělovat
Nejprve si vyznačíme rysku, kde budeme cihlu oddělovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Plochou stranou kladívka, poté opatrně klepeme nejprve na všechny čtyři rohy cihly. Potom začneme klepat do vyznačené rysky a cihlu přitom otáčíme na rub i na líc, aby se cihla začala dělit opravdu stejnoměrně. Chce to samozřejmě trochu zručnosti a šikovnosti, ale věřte, že po pár zkažených cihlách se vám dílo povede k dokonalosti. 

Zednickým kladívkem osekáme rohy cihly
Zednickým kladívkem osekáme rohy cihly (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Duté cihly

Duté cihly lze také pomocí zednického kladívka dělit na menší kousky, ale chce to opravdu velkou zručnost a trpělivost. Díky vnitřním mezerám se totiž velmi snadno odštípnou v nevhodných místech. Doporučujeme proto duté cihly spíše dělit pomocí flexy a diamantového kotouče, čímž si práci podstatně zrychlíme a nebudeme mít velké množství nežádoucího odpadu ze zkažených a rozbitých cihel. Podobným způsobem je lepší dělit také překlady nebo betonové dlaždice. 

Cihly z tvrdého materiálu nebo cihly duté raději uřízněte diamantovým kotoučem
Cihly z tvrdého materiálu nebo cihly duté raději uřízněte diamantovým kotoučem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cihly z pórobetonu

Pracovat s materiálem z pórobetonu je radost. Je lehký a poměrně měkký. Potřebujete-li si kousek oddělit, není nic jednoduššího, než vzít pilku na pórobeton (v případě nouze si vystačíme i s truhlářskou rámovou pilou s jemným zubem) a lehce odříznout všechno, co nám překáží. Z pórobetonu tak můžeme velmi lehce vyřezávat prakticky jakékoliv tvary. 

Pokud jsme byli dostatečně pečliví, cihla se oddělí přesně ve vyznačeném místě
Pokud jsme byli dostatečně pečliví, cihla se oddělí přesně ve vyznačeném místě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Publikováno: 25.11.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová