reklama

Tepelné čerpadlo může sloužit jako ekologický zdroj energie

Znáte tepelné čerpadlo? Pokud máme vlastní dům, vždycky se snažíme, abychom se v něm cítili komfortně a přitom nemuseli na svůj životní styl vynakládat příliš mnoho času, peněz a energie. A o energii jde především. Světlo i teplo stojí poměrně dost, pokud doma nesvítíme petrolejkou a netopíme dřevem z vlastního lesa. Podívejme se tedy blíže právě na jeden z ekologických zdrojů energie. Seznamte se s tepelným čerpadlem.

Tepelné čerpadlo jako ekologický zdroj energie
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tepelné čerpadlo může sloužit jako ekologický zdroj energie (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo si můžeme představit jako takovou obrácenou ledničku. Funguje na principu příjmu elektrické energie z vnějšího prostředí a přeměňuje jí na tepelnou. To ale není jediné, co tepelné čerpadlo umí. Tepelné čerpadlo vám ohřeje radiátory i vodu na koupání, ale umí třeba v letních měsících dům také ochladit. Více informací o využití tepelného čerpadla se dozvíte ve videu.

Tepelné čerpadlo je zařízení, které vám ohřeje vodu či vytvoří teplo, ale umí i chladit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tepelné čerpadlo je zařízení, které vám ohřeje vodu či vytvoří teplo, ale umí i chladit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Skládá se z kompresoru, chladiva, výparníku a výměníku. Odebrané teplo z okolí, což je nejčastěji vzduch, voda či země, se předá chladivu, které pak putuje do výparníku, kde dochází k odpaření a plynné skupenství chladiva je nasáto kompresorem. Tam se plyn stlačí, zahřeje a odchází do výměníku, odkud se teplo předává do topného systému. Tím opět klesá teplota chladiva, které kondenzuje (z plynu se stává kapalina) a směřuje zase do výparníku, takže se celé kolečko opakuje.

Tepelná čerpadla se umisťují nejen do novostaveb, což je technicky jednodušší, ale používají se i ve starších obytných jednotkách, kde se pro ně ale musí zajistit dostatek prostoru a zařízení. Výhodou je, pokud ve starších zástavbách disponujeme klasickými litinovými radiátory s dostatkem vody. Tepelná čerpadla se dají využít i v domech s dálkovým vytápěním. Tepelná čerpadla se nedoporučují v domech s kotly na tuhá paliva a v rekreačních objektech, kde jejich provoz nebude ekonomický. Naopak velkou výhodou je, pokud dům prošel či prochází rekonstrukcí a myslí se i na zateplení vnějšího pláště domu. Tím se značně zmenšují tepelné ztráty a provoz tepelného čerpadla je pak úspornější a levnější.

Vnější jednotka potřebuje poměrně dost prostoru okolo sebe
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vnější jednotka potřebuje poměrně dost prostoru okolo sebe (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Topný faktor

Topný faktor je poměr topného výkonu k příkonu. Pokud máme 1 kW příkon, čerpadlo vyrobí až 4 kW tepla při topném faktoru 4. Průměrný topný faktor se pohybuje kolem 3 až 4, záleží samozřejmě na teplotě. V technických dokumentech jej najdeme pod anglickou zkratkou COP.

Druhy tepelných čerpadel

  • země/voda
  • vzduch/voda
  • voda/voda

Nejčastěji používané tepelné čerpadlo je typ vzduch/voda, které se hodí do husté zástavby. Při použití typu země/voda je potřeba u domu udělat hlubinný vrt, případně postavit plošný kolektor. Oba tyto systémy mají velké nároky na prostor a vyžadují vysokou investici, která je ale jednak návratná (při běžném a ekologickém provozu už za 7 let), a za další je možné na tento typ čerpadel dosáhnout na některý z dotačních programů. Systém vzduch/voda vyžaduje nižší počáteční investici, nevýhodou je ale naopak větší hlučnost zařízení.

Pokud použijete vnější systém vzduch/voda, počítejte i s vyšší hlučností zařízení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokud použijete vnější systém vzduch/voda, počítejte i s vyšší hlučností zařízení (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tepelné čerpadlo je schopné ušetřit za rok zhruba 50-60 % nákladů oproti elektrokotli, kolem 30 % oproti plynovému kotli. Záleží na roční spotřebě a využitelnosti TČ, u rodinných domů se návratnost obvykle pohybuje od 3 do 5 let. 

Ovládání

Komplexní systém pro správu vašeho domu a řízení vašeho tepelného čerpadla je jednoduchý a pohodlný na ovládání. Dokáže řídit důležité spotřebiče v domě a maximalizuje efektivnost tepelného čerpadla. Systém zahrnuje nejen vnitřní jednotky, ale i řídicí aplikaci, díky níž můžete hlídat funkčnost a zároveň spravovat tepelné čerpadlo či případně výrobu fotovoltaické elektrárny. Slouží tak jako zařízení pro vzdálené ovládání a monitoring.

Ovládat tepelné čerpadlo můžete buď přímo díky přehlednému digitálnímu displeji, ale také dálkově pomocí chytré aplikace v mobilním telefonu. Navíc je tepelné čerpadlo možné nastavit tak, abyste již další úkony nemuseli provádět a jeho provoz pouze regulovali. O fungování mobilního ovládání se více dozvíte v našem dalším článku.

Ovládání tepelného čerpadla zvládne aplikace vašeho telefonu
Ovládání tepelného čerpadla zvládnete pomocí aplikace ve vašem telefonu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přehledný displej vám umožní jednoduchou regulaci teploty
Přehledný displej vám umožní jednoduchou regulaci teploty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podívejte se, jak tepelné čerpadlo využít:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP

Přemýšlíte nad moderním a ekologickým způsobem vytápěním? Přečtěte si více informací o využití a instalaci tepelného čerpadla.

Publikováno: 26.11.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová