reklama

Jak zásadně snížit náklady za topení, a navíc topit ekologicky? Inspiraci můžeme najít ve Švédsku

Přemýšlíte, jak topit ekologicky, ale zároveň ekonomicky? Výdaje za topení činí nemalou částku v každém rodinném rozpočtu. Existuje však řada řešení, jak tyto výdaje výrazně snížit. Jedním z nich je, že si palivo můžete průběžně sami vypěstovat a topit tak v podstatě zadarmo.

Žena
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Topte ekologicky i ekonomicky, ušetříte si spoustu starostí (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

K palivové soběstačnosti potřebujete velký pozemek, ovšem ne tak rozlehlý, jak si možná někteří myslí. Nemusíte vlastnit zrovna kus lesa. Důležitě je především pustit se do pěstování rychle rostoucích dřevin.

V našich krajích je to prozatím nezvyklé, ale například Švédsko je první na světovém žebříčku v pěstování ekologického paliva. Vše funguje tak, že každé 2 až 3 roky specializované švédské firmy řežou silné pruty ze stromů, které za tímto účelem pěstují. Stromy poté opět na jaře obrazí novými pruty. Dřevo z prutů je následně zpracováno na pelety, kterými se topí. V tomto případě se však jedná o průmyslové zpracování, které v domácích podmínkách budete realizovat jen velice těžko.

Vlastníte-li ale dostatečně velký pozemek, můžete pěstovat dřeviny, které jsou schopné už za 5 let dosáhnout dostatečné mohutnosti, aby je bylo možné porazit a použít jako palivové dřevo. Z našich domácích dřevin to mohou být některé vrby, nejčastěji jsou ale využívány Japonské topoly.

Les
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Pěstujte si palivové dřevo na vlastním pozemku (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

„Japonský topol vyroste již za 5 let do výšky přibližně 15 m. Je proto využitelný i jako účinný větrolam, ale v našich podmínkách je vhodný právě k vytápění. K tomu, abyste byli naprosto soběstační pro ohřev vody a vytápění průměrného rodinného domu, byste potřebovali mít přibližně půlhektarovou plantáž, tedy pozemek o rozloze 100×50 m. Ovšem i na menším pozemku lze vytěžit poměrně velké množství dřeva, které citelně uleví nákladům na vytápění domu. Topoly se kácejí v zimě, v době vegetačního klidu. Na jaře pařezy opět obrazí a takto lze topol využívat přibližně 20 až 25 let. Výhřevnost topolu je přitom srovnatelná s výhřevností hnědého uhlí. Na rozdíl od uhlí je ale vytápění topolem naprosto ekologické. Oxid uhličitý, který při pálení vypustíte do ovzduší, totiž ze vzduchu opět odeberou při svém růstu ostatní topoly,“ říká Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Stačí tedy zasadit topoly, počkat 5 let, pořídit motorovou pilu, štípačku na dřevo a topíte zcela soběstačně s minimálními výdaji.

Naše tipy:

Benzínová řetězová pila HECHT 50

Řetězová pila HECHT 50 je skvělou volbou pro každého, kdo potřebuje nařezat dřevo na topení, skvěle zastane i běžnou práci okolo domu. Pro ergonomickou konstrukci pily byly použity moderní materiály: kvalitní ocel, lehké hliníkové slitiny a odolné plasty. Jejich správnou kombinací bylo dosaženo vynikající odolnosti, optimálního vyvážení a nízké hmotnosti pily, která činí pouhých 4,9 kg (bez lišty a řetězu). Vhodně tvarované rukojeti umožní jisté a bezpečné držení pily ve všech pracovních polohách. Pila je vybavena antivibračním systémem, který maximálně potlačuje přenášení nepříjemných vibrací, způsobených výkonným motorem, do rukojetí. Ruce proto nejsou nadměrně namáhány vibracemi a práce je mnohem pohodlnější. 

Pila
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Motorová pila se vám jistě hodí (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

K dostání za 3 290 Kč na www.hecht.cz a v síti kamenných prodejen Hecht po celé ČR.

Elektrická štípačka na dřevo HECHT 6500 

Hecht 6500 je velmi praktická horizontální štípačka na dřevo. Pokud vytápíte dům nebo chalupu dřevem nebo jen příležitostně zatopíte v krbu, tato malá, ale zároveň výkonná štípačka pro vás může být dobrým pomocníkem. Bez námahy a bezpečně zvládne štípat dřevo – špalky o délce až 520 mm a o průměru až 250 mm. Práci usnadní i pojezdová kola a rukojeť – se štípačkou snadno přijedete kamkoli, kde máte připravené dřevo ke štípání. 

Štípačka
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Pořiďte si štípačku na polena (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

K dostání za 6 799 Kč na www.hecht.cz a v síti kamenných prodejen Hecht po celé ČR.

Publikováno: 16.9.2021, Autor: HECHT MOTORS s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce