reklama

Vystoupejte na rozhlednu a máte Jizerské hory jako na dlani. Užijte si jejich nádheru!

Královka je jedním z nejoblíbenějších vrcholů Jizerských hor, na kterém již v roce 1887 vyrostla dřevěná rozhledna, která se stala oblíbeným cílem výletníků. Dnes již na místě dřevěné stavby stojí stavba kamenná, která odolá i podmínkám, které na vrcholu panují. Vystoupejte na její vrchol a kochejte se krásami majestátních hor.

Čelo domu
i (Zdroj: Ruukki CZ s.r.o.)
Vystoupejte na rozhlednu Královku a máte Jizerské hory jako na dlani (Zdroj: Ruukki CZ s.r.o.)

Šlo spíš o plošinu přístupnou po žebříku, která dosahovala sotva výšky okolních stromů. Už o rok později se podařilo posunout tuto stavbu výš a to doslova. 19m trámová věž se stala vyhledávaným cílem turistů. Velmi brzy se pod rozhlednou objevily další dřevěné stavby a Královka se pevně zabydlela na výletnických mapách.

Její poloha otevírá nádherné výhledy na jedinečnou siluetu Ještědu a na druhé straně majestátní hřeben Krkonoš. Nic netrvá věčně a právě zde, na ničím nechráněném vrcholu, kde panují  drsné klimatické podmínky, se není čemu divit, že sláva rozhledny trvala jen 18 let, kdy v roce 1907 vichřice dřevěnou stavbu poškodila.

Kromě několika měsíců však na Královce rozhledna stála po celé 20. století. Už nebyla ze dřeva, ale z kamene a jedná se o tu samou stavbu, kterou na Královce najdete i dnes.

Tam, kde počasí předvádí své extrémní dovednosti, si lidé s oblibou budují střechy z oceli. Nádherně ladí s horským stylem místních staveb, silou oceli odolávají klimatickým vlivům a v neposlední řadě ladí také se samotnou přírodou, neboť jde zřejmě o jediný materiál ve stavebnictví, který lze téměř 100% recyklovat. Rozhledna není výjimkou a stavby pod ní hrdě nesou současné kvalitní ocelové střechy Ruukki v provedení Classic, které jsou důkladně prověřené severskými podmínkami Skandinávie.

Detail střechy
i (Zdroj: Ruukki CZ s.r.o.)
Ocelové střechy odolají podmínkám, které na horách panují (Zdroj: Ruukki CZ s.r.o.)

Vše, co lidé na Královce v různých obdobích vybudovali, bylo vždy speciální a platí to i dnes. Několik staveb, které navazují na své historické předchůdce, sledujeme z výšky tradiční rozhledny a je to velmi příjemný pohled. Tím prvním, co vás zaujme, když se podíváte přímo dolů pod sebe, bude jedinečný design  a elegance střešní krytiny Classic s protisněhovými zábranami a dalším originálním příslušenstvím.

Nezapomínejte, že jste na Královce a že právě tady má vrchol elegance své královské místo. Novému projektu, který zde v posledních letech vzniká, se podařilo přísné požadavky naplnit. Oblíbené místo je zpátky na turistických mapách a znovu vábí výletníky, kteří se s oblibou oddávají nádherným a přece ničím nerušeným výhledům.

Detail domu
i (Zdroj: Ruukki CZ s.r.o.)
Horské stavby vyžadují kvalitní materiál, který vydrží (Zdroj: Ruukki CZ s.r.o.)

Dobře víme, že i když se sami necháte unést kouzlem výhledů, můžete přitom pevně důvěřovat střechám, které vás spolehlivě ochrání.

Přejeme všem návštěvníkům Královky parádní výhledy a radost z lidské zručnosti té minulé i současné.

Publikováno: 6.9.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce