reklama

Vyrábějte si elektřinu sami, fotovoltaické panely jsou ta pravá volba!

Přemýšlíte, jak ušetřit za elektřinu? Pak by pro vás vhodnou možností mohly být fotovoltaické panely. Vyrobí vám až 100 % potřebné energie a ještě si ji můžete ukládat do baterie. Je to vhodné řešení i pro váš rodinný dům?

Žárovky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ušetřete elektřinu s fotovoltaickými panely (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak fotovoltaika funguje?

Výroba elektrické energie za pomoci fotovoltaických panelů je v podstatě velmi jednoduchá. Sluneční paprsky dopadají na panel, který vyrábí stejnosměrný proud. Ten je kabely veden do domu, kde ho střídač (nebo měnič) mění na střídavý. Ten už můžou využívat domácí spotřebiče ke svému fungování. U fotovoltaických panelů funguje přímá úměra – čím víc jich bude, tím větší bude mít výkon. Čím více slunce bude na panely dopadat, tím více elektřiny z nich bude.

Solární paleny využijete i při ohřívání vody v bazénu. Více informací se dozvíte v našem dalším článku.

Proč si fotovoltaiku pořídit?

Pomocí fotovoltaických panelů můžete vyrábět elektřinu ze slunečního záření. Jde přitom o obnovitelný a nevyčerpatelný zdroj energie. K její výrobě nepotřebujete žádné palivo, jako je tomu u jiných způsobů výroby elektrické energie. Je tak velmi ekologická. Navíc můžete být částečně nebo úplně nezávislí na jiných zdrojích elektřiny. Jeden panel umí ohřát až 20× bojler na 60 °C nebo vyprat 300 praček prádla.

Umí více než jen napájet spotřebiče za jejich chodu. Přebytek vytvořené energie můžete ukládat a použít ji ve chvíli, kdy je to potřeba – buď v noci, nebo třeba když je zataženo. Využívat můžete i na ohřev vody a provoz teplovodního vytápění. Pokud zvolíte správný typ akumulace, můžete pokrýt až 100 % spotřeby elektřiny v domácnosti.

Panely na střeše
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fotovoltaické panely je ideální umístit na střechu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stále si nejste jisti vhodností solárních panelů pro váš dům? Podívejte se na video.

Je vhodná pro váš dům?

Fotovoltaické panely se tradičně instalují na střechy. A s ohledem na získání dotace z programu NZÚ je to nutnost. Můžete využít nejenom střechu vašeho domu, ale také střechu garáže, přístřešku apod. Předem je proto vždy nutné, aby odborník posoudil, zda se pro váš případ toto řešení hodí.

Záleží na výši a charakteru spotřeby. Pokud spotřebujete více jak 2,5 MWh ročně, což je spotřeba běžného bytu, pak lze o využití fotovoltaiky uvažovat. Střecha musí být dostatečně veliká pro počet panelů, který potřebujete. Také nesmí být zastíněná. Panely můžete kombinovat i s dalšími zdroji energie. Třeba v bytových domech je ideální kombinace s místní kotelnou.

Můžete využít i možnosti sledovat a ovládat vše přes internet. Aplikace vám ukáže spotřebu, kolik energie se vyrobí a spotřebuje apod. Přebytky energie můžete prodat do sítě. Výhodnější je ale elektřinu využít pro svou potřebu.

Instalace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správnou instalací prodloužíte životnost systému (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyplatí se panely pořídit?

Na začátek je potřeba říct, že jde o poměrně značnou investici. Jednodušší systém s ohřevem TUV vychází zhruba od 75 tisíc korun, systémy s bateriemi, které mají značné výhody, od 150 tisíc výše. Obě částky už mají započítané dotace. Na druhou stranu jde o investici dlouhodobou s návratností 5 až 10 let podle systému, který pořídíte.

Máte bazén? Za ohřev vody solárními panely ušetříte nemalé peníze!

Životnost panelů je kolem 30 let. Střídače a baterie je nutné vyměnit po kratší době, po asi 12 až 15 letech. Záleží samozřejmě na kvalitě materiálů, technologií, správné instalaci, povětrnostních podmínkách a dalších faktorech. Fotovoltaika zhodnotí váš dům.

Štřídač
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Štřídač je nezbytnou součástí systému (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Díky dotačnímu programu NZÚ můžete získat část své investice zpět. Může to být i 155 tisíc korun, v karlovarském, ústeckém a moravskoslezském kraji dokonce až 170 tisíc.

Jak na montáž plynového kotle a jeho napojení na fotovoltaiku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Trápí vás vysoké náklady za energie? Máme pro vás seznam nejefektivnějších způsobů, jak ušetřit. 

Publikováno: 5.9.2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová