reklama

Vyřešte jednou pro vždy nepříjemný hluk z ulice či od sousedů odhlučněním stěn

Obtěžuje vás hluk z ulice nebo od sousedů? I na to existuje řešení. Domov by měl být místem klidu a pohody. A pokud nás ruší nadměrný hluk, nepřispívá to nejen našemu zdraví a dobré náladě, ale ani kvalitnímu spánku. Máte-li dům v blízkosti hlučné komunikace nebo jste si pořídili byt v paneláku a vadí vám, že přes zeď slyšíte, co se děje u sousedů, nevěšte hlavu. Lze to řešit různými způsoby i dodatečně. Nabízíme vám několik variant, jak místnosti odhlučnit a jaké materiály použít.

Pokoj, izolace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zvuková a tepelná izolace instalovaná na stěny, podlahu i strop (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rodinný dům nebo panelák

V moderních rodinných domech je v současné době na hlukovou izolaci pamatováno. Tyto záležitosti zpravidla řeší odborníci na akustiku už při přípravě stavebního projektu. Jiné je to ale v panelácích nebo starých bytových domech, kde na odhlučnění mezi bytovými jednotkami není většinou pamatováno, a pak lidé zvažují, jak situaci řešit.

Vnější izolace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V panelových a starých bytových domech se odhlučnění uvnitř i vně řeší většinou dodatečně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Možnosti protihlukové izolace

Existují zvukové izolace pro odhlučnění stěn, podlah i stropů. Záleží na tom, jaký druh hluku chceme řešit, zda zvenčí nebo zevnitř. Důležité je i to, jaký materiál zvolíme. Aby účinek byl co nejideálnější, je nutné odhlučnit byt komplexně, tedy odizolovat stěny, strop i podlahu. Stěny lze odhlučnit protihlukovými panely, deskami z různých tlumících materiálů, například lisovanými akustickými deskami nebo sádrokartonem. Existují také akustické lamelové panely, jejichž podklad je vyroben z recyklovaných PET lahví pomocí speciální technologie. Protože každý materiál má jiné zvukově izolační vlastnosti, je při volbě protihlukové stěny důležité vědět, z jakého materiálu je stávající zeď.

Odhlučnění stěn sádrokartonem

Pro odhlučnění stěn je vhodným řešením sádrokarton. Sádrokartonová příčka dobře izoluje i při použití malé tloušťky. Práce s tímto materiálem je poměrně rychlá a čistá. Důležité je zvážit, jak silnou příčku si můžeme dovolit, abychom tím neubrali příliš velký prostor v místnosti. Sádrokartonové desky se zvukově izolačními vlastnostmi se dělí podle barvy. Výborné izolační vlastnosti má deska červená a modrá. Navíc, sádrokarton je použitelný na předstěny, příčky i podhledy a je nejuniverzálnějším řešením protihlukových stěn. Na trhu jsou i pohltivé zvukové izolace, kterými lze výrazně snížit i ozvěnu.

Sádrokarton
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sádrokartonové desky se zvukově izolačními vlastnostmi se dělí podle barvy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výplň mezistěn

Jako výplň se používají materiály, které současně místnost odhluční i zateplí. Tuto schopnost mají například foukané vláknité izolace nebo pěny, které dobře pohlcují hluk. Používají se i jako výplň sádrokartonových příček nebo protihlukových panelů a dalších materiálů. Vláknité izolace tlumí zvuk, drží teplo a mají schopnost odolávat vlhkosti. Jsou vhodné na zateplení starších budov, dřevostaveb a půd nebo podkrovních místností. Výplň se vkládá do prostoru, který vznikne mezi původní zdí a novou stěnou.

Postup práce při stavbě protihlukové příčky

Sádrokartonová příčka se staví zpravidla zhruba 5 až10 cm od původní stěny. Nejjednodušším řešením je vytvoření konstrukce z ocelového profilu nebo dřevěných hranolů, která se připevní k původní stěně. Konstrukce se vyplní izolačními deskami tak, aby kolem nosných profilů nevznikly mezery. Obvod kovové konstrukce příčky se opatří samolepicí PE páskou, která slouží k rušení přenosu hluku. Na konstrukci s izolační výplní a PE páskou se pak upevní sádrokartonové nebo dřevotřískové desky. Spáry a spoje po obvodu konstrukce i mezi deskami je nutné zatmelit. Na stěny se pak aplikuje omítka, malba nebo tapeta.  

Konstrukce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Konstrukce s izolací, na kterou se namontuje příčka ze sádrokartonových desek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odhlučnění podlahy

Pro utlumení hlučné chůze a dupání, je vhodná takzvaná kročejová zvuková izolace, kterou lze umístit pod desky, parkety nebo koberec. Kročejová izolace zamezuje přenosu zvuku nejen přímo pod našima nohama při chůzi, ale i v sousedních místnostech. V jiném případě může být ideální zvýšení podlahy, kdy se pod základní pevnou desku umístí i několik vrstev izolace, za použití dřevovláknitých desek nebo desek z minerální vlny.

Podlaha
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zvukové izolační desky vhodné pro odhlučnění podlahy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lisované akustické desky

Lisované akustické desky jsou ideální pro izolaci stropu i podlahy. Lepí se speciálním polyuretanovým lepidlem na předem připravený povrch. Hodí se pod parkety, plovoucí podlahu i lino a mají výborné zvukové i tepelněizolační vlastnosti. Desky jsou vyrobené ze slisovaných kousků polyuretanové pěny, která spolehlivě pohlcuje zvuk a působí i jako tepelná izolace. Materiál neobsahuje žádné škodlivé látky ani mikroprach a snadno se krájí. Pro odhlučnění stěn se používají lisované desky z polyuretanové drti, které snižují hlučnost o 30 až 60 %, podle konstrukce a použitého materiálu.

Izolační desky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lisované akustické desky vhodné pro izolaci stropu i podlahy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Akustické příčky a omítky

Pro dobrou zvukotěsnost a akustiku je důležitý správně zvolený materiál i omítka, která stěnu akusticky utěsní. Na omítání se používá speciální zvukově absorpční akustická omítka nebo nástřik, který se na stěnu aplikuje v požadované síle a různých vrstvách, barvách a strukturách, od hrubé přes jemnou, hladkou až po ultralehkou. Malta i omítky by měly mít podobné vlastnosti jako použitý materiál.

Publikováno: 30.8.2021, Autor: Běla Nedorostová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Běla Nedorostová