reklama

Stavba střechy na letní kuchyni aneb Komu se nelení, tomu se zelení

Letní kuchyň z původního hospodářského stavení potřebuje také střechu. A jakou jinou než zelenou. Zelená střecha se pokládá zcela jinak než ta klasická, takže bude potřeba se s touto problematikou seznámit trochu blíže. A nebojte se, že by taková střecha byla nad vaše síly, není to nic, co byste s trochou šikovnosti nezvládli.

Střecha
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stavba střechy na letní kuchyni aneb Komu se nelení, tomu se zelení (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zelená střecha

Přestavba původního hospodářského stavení na letní sídlo je již za polovinou. Přichází na řadu střecha, přesněji řečeno atika. Atika je dekorativní architektonický prvek, který prodlužuje fasádu budovy nad hlavní (korunní) římsu tak, že opticky zvyšuje budovu a při pohledu z ulice částečně zakrývá střechu. Atika se bude stavět z hranolů 180×60 cm. Jestliže stavíte takto náročnou střechu svépomocí, nechte si krovy a vazníky připravit u specializované firmy. Na základě projektové dokumentace a statického výpočtu vám vyrobí a smontuje jakoukoliv tesařsky vázanou konstrukci.

Dobrá firma poskytne vysokou kvalitu za rozumnou cenu. Navíc dbá na to, aby byly veškeré nabízené materiály skladem v dostatečném množství. Například  Bios s.r.o. je tradičním výrobcem a dodavatelem střešních konstrukcí a dřevomateriálu. Dodává palubky, řezivo, OSB, barvy a další materiály pro vaše stavby. Délku hranolů si naměříme podle toho, jak bude střecha dlouhá. Protože v zadní části střechy se počítá s přesahem, musíme si připočítat 25 ° navíc. K tomu použijeme tesařský trojúhelník. Střecha je dlouhá celkově 8 m. Naše hranoly jsou ale dlouhé pouze 5 m, musíme tedy trámy nastavit. Nástavbu trámů budeme provádět až na střeše, ale již teď si připravíme na jednom konci trámu výseč, do které usadíme stejně upravený druhý trám. 

Úhel
Pomocí tesařského úhelníku si naměříme potřebný sklon (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výseč
Trámy napojíme do sebe pomocí výseče (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jaké nářadí vybrat? Hodí se pokosová pila

Na veškeré truhlářské práce potřebujeme kvalitní nářadí, na které se můžeme opravdu spolehnout. Při opracování trámů využijeme pokosovou pilu a pásovou brusku. Pokosová pila SCHEPPACH HM 90 MP je dvourychlostní multifunkční pokosová pila s potahem a laserem, typ motoru 230 V, 50 Hz. Rozsah natočení stolu (°) -47 / 47. Průměr kotouče je 216 mm, vnitřní průměr kotouče je 30 mm. Otáčky 3200/4500 ot/min.  Základem je špičkový univerzální kotouč z tvrdokovu, osazený ve standardu 24 zuby pro hladký řez. Ten je schopen bez problémů řezat jak měkké nebo tvrdé dřevo, tak i další materiály, jako jsou hliník, měď, plasty nebo dokonce i ocel. Pro tento kotouč není ani problém bez poškození uříznout dřevo, ve kterém jsou hřebíky. Aby stroj zvládl řezání v různých materiálech ve výborné kvalitě, je vybaven dvěma rychlostmi.

Využijete také pásovou brusku

Výkonná pásová bruska Scheppach ES 900 je ideální na suché broušení povrchů a díky své konstrukci se hodí i na náročné brousící práce na velkých plochách, např. při pokládce podlahových krytin nebo tam, kde je potřeba brousit s velkým úběrem materiálu. Je ergonomicky skvěle navržena na jedno i obouruční ovládání. Přední madlo je pevně spojeno s tělem brusky, což zaručuje možnost pevného a přesného vedení stroje. Brusný pás je snadno vyměnitelný a díky jednoduchým seřizovacím prvkům se dá přesně umístit a vycentrovat. Silný motor má výkon 900 W a je vybaven kvalitním měděným vinutím. Bruska je vybavena integrovaným systémem pro odsávání prachu. Stroj se dodává se sadou 9 brusných papírů. Rychlost pásu je 320 m/min, délka pásu je 533 mm a šířka pásu 75 mm.
Pila
Pokosová pila SCHEPPACH HM 90 MP je dvourychlostní multifunkční pokosová pila (Zdroj: Garland distributor s.r.o.)
Bruska
Pásová bruska Scheppach ES 900 je výkonná elektrická bruska (Zdroj: Garland distributor s.r.o.)

Stavba atiky

Po obvodu střechy připevníme připravené trámy a na nejdelší straně spojíme oba připravené trámy do potřebné délky. Abychom mohli atiku postavit, je potřeba nejprve odstranit starou střešní krytinu, ale zachováme střešní izolaci. Přes ni pak přetáhneme a ukotvíme trapézový plech. Do krovů si také předpřipravíme háky na uchycení okapů a překryjeme je okapnicí, která bude zároveň sloužit jako vodotěsná ochrana. Vaše střecha si zaslouží zodpovědný přístup od každého, kdo se na její stavbě či opravě podílí. Střešní systémy a klempířské prvky tedy objednáme přímo pro naši atiku od renomovaného výrobce na míru. Taková firma se snaží nabídnout kompletní servis a maximum informací. Vždy klade důraz na osobní přístup k zákazníkovi.

Atika
Atiku na střeše vytvoříme pomocí připravených trámů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Háky
Do krovů upevníme háky na okapy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Každá střecha je svým způsobem specifická. Nelze tedy aplikovat nějaká komplexní pravidla pro materiály, doplňky a technologické postupy. Okapnice se na trapézový plech přinýtují. Dále se budou oplechovávat všechny okraje atiky, protože se na trapézový plech bude pokládat hydroizolace. Tyto plechy nechte připravit u klempířů podle přesně zhotoveného plánku, protože jakákoliv odchylka při ohýbání plechů bude mít za následek nerovnosti na střeše a hydroizolace by byla k ničemu.

Okapnice
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Háky zakryjeme okapnicemi (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dále je nutné, aby tyto plechy byly na svém povrchu potažené plastem, jinak nám hydroizolace nepůjde na plechy přivařit. Naohýbané profily pak překryjeme připravenými a poplastovanými profily ve tvaru písmene L a celý tento systém k trámům přitlučeme hřebíky. Ke střeše, kde je trapézový plech, se profily opět přinýtují. V místě zkosení trámu napojíme do prázdného místa po celé délce střechy hranolek, na kterém seřízneme kónus podle úhlu zkosení trámu. Tímto hranolkem vyplníme prázdné místo na okraji střechy. Naměřený kónus si nastavíme na pokosové pile a hranolek uřízneme.

Oplechování
Trámy je potřeba pokrýt oplastovaným plechem a připevnit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokos
Pomocí pokosové pily si přiřízneme hranolek do tvaru trojúhelníku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud budeme na střeše počítat se střešními okny, tato okna vsadíme do krovů standardním způsobem, ukotvíme a zapustíme. Zde však bude potřeba navíc vytvořit okolo střešních oken oplechování pro rovné střechy. Toto oplechování se po stranách přinýtuje a zakryje rámečkem z oplastovaného plechu. Rámeček se připevní k oplechování polyuretanovým tmelem. Na okraji střechy pak nainstalujeme naohýbaný plech z tahokovu. Tahokov je kovová mřížovina, vyráběná střižením a následným tažením plechu. Využívá se také jako architektonický prvek, převážně jako kovové fasády a podhledy nebo jako výplně zábradlí a plotů. Materiály, ze kterých je tahokov standardně vyráběn, jsou běžná ocel, hliník a nerez. V našem případě bude potřeba všechny tyto plechy opět opatřit plastovým pokryvem.

Střešní okna
Střešní okna oplechujeme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Oplechování okraje
Okraje střechy oplechujeme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Hydroizolace

Pro přivaření hydroizolace na střechu využijte konstantní počasí, kdy není příliš velké horko a slunce nepálí, ale zároveň se nechystá ani déšť nebo prudké ochlazení. Hydroizolace nacházejí uplatnění nejen na plochých střechách, ale také v přízemí či ve sklepích. Hydroizolační fólie se snadno svařují a dokonale splňují svůj účel. Představují dokonalou ochranu před vlhkostí a vodou, mají extrémně dlouhou životnost. Celou atiku nejprve zbavíme nečistot, k čemuž nám pomůže průmyslový vysavač. Dále střechu a atiku dokonale setřeme a vysušíme. Následně si naměříme a nastříháme potřebné díly hydroizolace a tu začneme postupně natahovat na střechu. Hydroizolaci budeme připevňovat pomocí speciálních plíšků, které ke střeše přivrtáme. 

Hydroizolace
Od okraje střechy natáhneme hydroizolaci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kotvení
Hydroizolaci ukotvíme na speciální podložky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vhodné nářadí:

K tomu využijeme Scheppach CID40-20Li, což je 2rychlostní bezuhlíkový aku šroubovák s příklepem vhodný pro různorodé vrtací a šroubovací práce v dílně nebo domácnosti. Na tělo stroje je možno přidělat ocelový klip na opasek, takže budete mít šroubovák vždy připravený po ruce. Výměna nástrojů je rychlá díky kovovému rychloupínacímu sklíčidlu. Stupně utahovacího momentu se dají nastavit v 16 stupních, takže máte vždy ideální nastavení podle druhu materiálu. Šroubovák si tak poradí se dřevem, s různými druhy kovů i se zdivem. Samozřejmostí je pak možnost přepnutí na pravý a levý směr otáčení. O pohon se stará kvalitní 20V akumulátor s kapacitou 2 Ah. Kvalitní lithium-iontové články spolu s chytrou elektronikou umožňují okamžitý přísun potřebné energie i ve chvíli skokového zvýšení potřebného výkonu.
Šroubovák
i (Zdroj: Garland distributor s.r.o.)
Scheppach CID40-20Li je 2rychlostní bezuhlíkový aku šroubovák (Zdroj: Garland distributor s.r.o.)

Hydroizolační fólii musíme k oplechování přivařit pomocí horkovzdušné svářečky plastů, na které je možné si nastavit potřebnou teplotu. Pokud máte pochybnosti, zda bude vámi zhotovený svár držet, vyzkoušejte si svařování nanečisto. Doporučujeme, aby svařovaná spára byla minimálně 4 cm široká. Hydroizolaci budeme svařovat tak, že si nejprve přivaříme body, vzdálené od sebe několik centimetrů. Tím ukotvíme hydroizolaci na střeše a nebude nám sjíždět. Následně budeme svařovat celou spáru za pomoci horkovzdušné svářečky a plastového válečku, kterým svařovaná místa pevně přitiskneme k podkladu. Jako známka správného sváření se bude objevovat bílý kouř. Válečkem pohybujeme po svařované ploše směrem ven, abychom hydroizolační fólii dobře vytáhli. 

Existuje i poloautomatická svářečka, která v podstatě udělá veškerou práci za vás, požadované 4 cm sváru nastaví a vytvoří a zároveň jak hydroizolaci zahřívá, ji také dvěma válečky přitlačuje k podkladu. Kontrolu dokonalého spoje a sváru provedeme pomocí klempířského háčku, kterým přejedeme po sváru. Jakmile se háček dostane pod izolaci, je v těchto místech svár provedený špatně a hydroizolace netěsní.

Svařování
Pomocí horkovzdušné svářečky hydroizolaci přivaříme k podkladu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Háček
Háčkem zkontrolujeme dokonalou těsnost hydroizolace (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kromě plochy střechy je nutné hydroizolaci natáhnout i přes atiku a oplechování všech prvků. Do okrajů atiky se budou dále instalovat kotvicí oka, která budou držet pohromadě geobuňky a celou zelenou střechu. 

Lanko
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Geobuňky zafixujeme pomocí lanka a oček (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Geobuňky

Geobuňky jsou recyklované plasty, uzpůsobené do tvaru včelích pláství. Tyto geobuňky se podle potřeby a velikosti střechy roztáhnou a ukotví. Kromě střech se používají např. ve svazích, kde brání pohybu zeminy dolů ze svahu. Zde na střeše se využijí pro nasypání substrátu, který je speciálně určen pro zelené střechy. Geobuňky se upevňují pomocí provlečeného lanka, které se připojí na kotvicí oka. Při pokládce nezapomeneme vystříhat otvory okolo střešních oken. Celý systém, který máme navléknutý na lanka a ukotvený, zdvihneme (můžeme klidně spustit přes okraj střechy dolů) a na střechu a hotovou hydroizolaci položíme geotextilii a přes ni potom tzv. hybridní desky.

Geobuňky
Geobuňky nám poslouží k zachycení substrátu a travního koberce na střeše (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Natažení
Lanka provlékneme geobuňkami a upevníme do oček (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tyto desky jsou vyrobeny z recyklátu, konkrétně z textilií. Tam, kde bude potřeba hybridní desky zaříznout, můžeme použít speciální pilu určenou právě na řezání těchto materiálů. Přes hybridní desky přetáhneme geobuňky a v prostoru nad okapem zasypeme asi 30 cm vrstvou kačírku, který poslouží zároveň jako filtrace vody stékající ze střechy. 

Desky
Hybridní desky jsou recyklovaný materiál, který položíme na střechu pod geobuňky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokládka
Hybridní desky položené po celé ploše střechy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Upevněné geobuňky prosypeme dostatečně silnou vrstvou substrátu a uhrabeme do roviny obyčejnými plastovými hráběmi.

Substrát
Geobuňky prosypeme substrátem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hrábě
Substrát uhrabeme do roviny hráběmi (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Přes substrát se pak natáhnou travní koberce. Aby se travní koberec pěkně zazelenal, prosypeme koberec nařízkovaným rozchodníkem (rozchodník, latinsky Sedum, je rod rostlin z čeledi tlusticovitých  'Crassulaceae', který má výborné kořenící a půdopokryvné vlastnosti). Okraje střechy dosypeme kačírkem a vytvoříme dekorativní lem. A pak už jen počkáme na déšť, který nám celou střechu zalije.

Koberec
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakonec položíme travní koberec (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podívejte se na video:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2.8.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Garland distributor s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová