reklama

Začištění rohů po výměně oken je dalším krokem v našem seriálu o výměně oken

Začištění rohů po výměně oken je nezbytným dalším krokem, pokud jsme se vrhli do výměny starých špaletových oken za nová, moderní a plastová a děláme to svépomocí. Jako vždy vám nabízíme podrobný postup, jak si se začištěním rohů poradit a jak se vyvarovat chyb.

Začištění rohů po výměně oken je dalším krokem v našem seriálu o výměně oken (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Začištění rohů po výměně oken

Dnes budeme pokračovat v našem seriálu o výměně starých špaletových oken za nová, moderní a plastová. Minule jste se dozvěděli, jak se stará okna vybourávají, jak se nasazují a fixují okna nová. Dnes vám ukážeme, jak se začišťují rohy a zároveň se vytváří izolační vrstva mezi oknem a ostěním. Můžete si samozřejmě pozvat zedníka, který vám tuto práci provede, ale proč zbytečně utrácet peníze, když na to stačíte s trochou šikovnosti sami. Protože jsme mluvili o izolaci, kterou při začišťování rovnou vytvoříme, zvolíme odpovídající materiál a tím je polystyren.

Polystyren jako izolant má mnoho skvělých vlastností. Ve stavebnictví se polystyren osvědčil jako tepelný a zvukový izolační materiál, má také velmi nízkou hmotnost a je přiměřeně měkký, dá se tedy dobře opracovat a tvarovat. Jedinou jeho nevýhodou je, že pokud jej budete řezat, vznikne opravdu velké množství špatně odkliditelného odpadu. Ale i na to už je vychytávka.

Strany
Je potřeba nalepit polystyren po celém ostění (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jedná se o tepelnou řezačku. Pro bezodpadové řezání polystyrenu můžete vybírat z široké nabídky tzv. termických řezaček. Zajistí vám hladký řez a díky vyměnitelný planžetám a čepelím tak můžete i drážkovat a provrtávat kulaté otvory. Například stolní tavné řezačky umožňují řezat polystyrenové bloky až do výšky 35 cm a šířky 105 cm. Vzhledem k tomu, že maximální délka polystyrenových desek je 100 cm a výška zpravidla do 250–300 mm, lze na takovémto zařízení řezat prakticky veškeré dostupné polystyrenové desky. 

Řezání
A jde to i bez spousty nepořádku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejlepšího a nejpřesnějšího řezu docílíte použitím odporové řezačky na polystyren. Konstrukce zařízení je jednoduchá, funkce je založena na principu odporového drátu, kterým prochází proud. Drát se rozžhaví na požadovanou teplotu a polystyrenem poté prochází velmi jednoduše.

Řezačka
Tepelná řezačka nebo odporová řezačka vám usnadní práci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Čím začít?

Měření
Prvním krokem je změření délky a hloubky ostění (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Abychom si mohli polystyren nařezat na požadovanou velikost, musíme vědět, jakou má ostění hloubku a délku. Rozměry ostění potom přeneseme na polystyren a nařežeme si jej. Bude nám k tomu stačit polystyren č. 5 a právě odporová řezačka. 

Nanesení
Lepidlo naneseme v přiměřené vrstvě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Lepit polystyrenové díly na ostění budeme pomocí montážní pěny. 

Pěna
Na lepení použijeme montážní pěnu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Montážní pěna je vhodná pro montáže dveřních zárubní a okenních rámů, vyplňování dutin, montážních prostorů mezi panely, zděnými příčkami, stropem a podlahou. Pro své vlastnosti se montážní pěna používá jako výborná tepelná izolace půdních prostor nebo koupelnových van. Je vhodná i pro zvukové izolace.

Usazení
Polystyren přitiskneme k ostění (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pěnu naneseme v přiměřené vrstvě na polystyren a díl přitiskneme na ostění. Pečlivě přitlačíme, abychom vyhnali přebytečný vzduch, a necháme, aby lepidlo konalo svou práci.

Podpěra
Polystyren na horní straně ostění raději podepřeme, než lepidlo zaschne (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud lepíme polystyren na horní část ostění, je dobré jej na nějakou chvíli podepřít podpěrou, abychom neztráceli čas s přidržováním polystyrenu do doby, než začne lepidlo působit a polystyren bezpečně udrží na svém místě.

Začištění
Přesahující polystyren začistíme tepelnou řezačkou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud se nám stane, že nám polystyren přečnívá přes okraje ostění, pomocí řezačky jej zarovnáme. Jinak by se stalo, že při natahování stěny lepidlem by se v tomto místě vytvořila nerovnost.

Polystyren
Další díly lepíme stejným způsobem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Polystyren pokládáme na všechny 4 strany ostění.

Parapet
Starý vnitřní parapet odstraníme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud nám na spodní straně brání starý vnitřní parapet, odstraníme jej. V rámci rekonstrukce oken budeme stejně pokládat v úplném závěru parapety nové a tento by nám mohl vytvářet tepelný most. 

Spodní díl
Místo po parapetu rovněž vyplníme polystyrenem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tepelný most nebo také tepelná vazba je místo v konstrukci, kde konstrukcí domu uniká více tepla než v ostatních místech tepelné obálky objektu. Dochází k větším tepelným tokům než v jeho okolí. Projevuje se chladnějším povrchem. Typická jsou například napojení dvou různých konstrukcí třeba u otvorové výplně, jako jsou okna či dveře, nebo také změny v geometrii konstrukce (např. rohy).

Jakmile máme polystyren položený a pečlivě přilepený, zkontrolujeme, zda jsou všechny díly pevně uchycené a necháme montážní pěnu zavadnout minimálně do druhého dne. Posléze pak přistoupíme k zmiňovanému začištění ostění a můžeme začít natahovat lepidlo na stěnu a ostění okolo okna. Ale o tom zase příště.

Jak na rosení oken

Publikováno: 1.8.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová