reklama

Bojíte se montáže venkovních žaluzií? S Pepou Libickým to zvládnete!

Postavte si stejně jako Pepa Libický, libovou letní kuchyň. S námi to určitě zvládnete. Připravili jsme si pro vás přehledný postup na realizaci. V dnešním článku bychom vám rádi ukázali, jak si poradit s montáží venkovních žaluzií u naší venkovní kuchyně. 

Pepa montuje venkovní žaluzie
i (Zdroj: Prima DOMA)
V tomto článku se díky Pepovi Libickému dozvíte, jak si namontovat venkovní žaluzie (Zdroj: Prima DOMA)

Co k této realizaci budete potřebovat:

 • akuvrtačku
 • řetězovou pilu
 • průmyslový vysavač
 • pracovní ponk
 • purenitový box na žaluzii
 • žaluzii s ovladačem
 • lištu
 • 5 úchytů
 • purenit
 • bočnice
 • plíšky, držáky
 • kabel pro ovládání žaluzie se zástrčkou
 • vodicí lišty
 • plochou pilku čepovku s vychýlenou rukojetí
 • řezák
 • metr, tužku nebo fix
 • kladívko
 • šroubovák
 • pravítko
 • štípačky
 • vruty, vrtáky různých velikostí, hmoždinky

Pracovní postup montáže venkovní žaluzie:

Nejprve musíme vše dobře vyměřit. Důležité je, abyste si zjistili šířku ve spodní části od vnější hrany rámu po vnější hranu rámu. Pak to samé proveďte i v horní části. Nutné je změřit rovněž i výšky na třech bodech, tedy na okrajích a ve středu. Měří se to přitom od vnější hrany rámu k parapetu. Tímto způsobem získáte důležité míry, které potřebujete k objednání celého kompletu žaluzií. Kromě této možnosti tu pak máte ještě jednu možnost. Pokud máte nasazené úplně nové posuvné dveře typu HS portal, tak můžete k objednání kompletu použít výkres, který jste měli na výrobu posuvných dveří. Míry na něm uvedené je totiž možné použít i k objednání kompletu pro vystavění venkovní žaluzie.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Abyste mohli venkovní žaluzie namontovat, musíte si je nejprve objednat. A to nepůjde bez předešlého měření dveří (Zdroj: Prima DOMA)

Sestavte si svůj pracovní ponk k tomu, aby se vám dobře pracovalo při montáži žaluzií. Pracovní stůl Flexible Friend je určený pro širou veřejnost. Jak název napovídá, pomůže v mnoha situacích a jeho skvělé vlastnosti a ideální rozměry oceníte při mnoha činnostech ať už v dílně, na zahradě nebo doma. Model Flexible Friend je vybaven truhlářským svěrákem a dírami pro poděráky. Využijete ho tedy i při náročnějších činnostech jako je řezání, hoblování, broušení, frézování apod. Umožňuje pevně upnout materiál nejrůznějších rozměrů a tvarů.

i (Zdroj: Prima DOMA)
S takovým praktickým pracovním ponkem Ramia se vám bude hned lépe pracovat. Vše budete mít stále po ruce a nemusíte běhat někam do dílny. Ponk si postavíte jednoduše tam, kde ho zrovna potřebujete (Zdroj: Prima DOMA)

Co vám bude překážet v prostoru pro instalaci purenitového boxu odstraňte řetězovou pilou. Přečnívající pěnu a jiné nerovnosti na zdi pak zarovnejte se zdí pomocí šikovné a praktické pilky čepovky se zahnutou rukojetí. Pokud máte prostor připravený, je nutné si rozbalit purenitový box. Odstraňte z něj ochrannou fólii a pusťte se do montáže. Vyjměte z balení základní lištu, šroubky, úchyty a purenit. Vezměte si nejlépe průmyslový vysavač  a ukliďte si okno a jeho okolí, abyste měli pracovní prostředí čisté a nachystané k další práci.

Základní lištu je nejprve zapotřebí připravit k namontování na horní rám HS portálu. Dobré je ji přichytit alespoň na čtyřech místech. Vyznačte si proto 10 cm od okrajů dva body a další dva body pak rozmístěte rovnoměrně v střední části lišty. Předvrtejte si 4 otvory čtyřkou vrtákem asi 0,5 cm od vrchního okraje. Dejte si přitom pozor, abyste se neprovrtali i tím plechem, který bude venku.

Co vám v montáži žaluzií překáží, odřízněte řetězovou pilou (Zdroj: Prima DOMA)
Základní lištu si před namontováním na rám HS portálu musíte připravit (Zdroj: Prima DOMA)

U nových oken sundejte ochrannou fólii. Před nasazením lišty si u horního okraje rámu naměřte 15 mm a vyznačte si bod. To samé proveďte i na druhé straně. Pak do těchto míst nasaďte základní lištu. Postupujte postupně, aby se lišta pěkně dorovnávala. Ne tedy nejprve okraje a pak střed, ale pěkně postupně po jednotlivých vyznačených bodech na liště.

Když máte namontovanou lištu, připravte si držáky do purenitového boxu. Kostičky purenitu si přiložte na zadní stranu úchytů. Vyznačte si fixem body. Pak si vezměte veškerý označený purenit a provrtejte ho v daných bodech sedmičkou vrtákem.

Nasaďte lištu na horní rám dveří (Zdroj: Prima DOMA)
Kostičky purenitu je nutné si navrtat (Zdroj: Prima DOMA)

Nyní je na řadě připravit si k uchycení purenitový box. 20 cm od okrajů si připevněte první dva úchyty. Zbylý prostor mezi držáky rozdělte tak, abyste tam připevnili ve stejných rozestupech zbývající tři úchyty. Nezapomeňte přitom, že maximální vzdálenost mezi úchyty by měla být 60 cm.

Nasaďte si box do základní lišty. A podle přišroubovaných úchytů boxu si na stěně vrtačkou vyznačte místa, kde budete vrtat.

Na lištu nad rámem dveří nasaďte purenitový box (Zdroj: Prima DOMA)
Úchyty s purenitem připevněte k boxu (Zdroj: Prima DOMA)

Sundejte si z lišty box a navrtejte předem vyznačené body více do hloubky. Do vyvrtaných otvorů nasaďte hmoždinky a zaklepněte je kladívkem. Nakonec si ukliďte pracovní prostor. Pomůže vám v tom vysavač. Pak nasaďte zase na základní lištu box a úchyty připevněte k předvrtaným otvorům vruty.

20 cm od spodní hrany si vyznačte rysku na obou stranách rámů. To samé pak proveďte i 20 cm od horních okrajů. Prostor mezi oběma body pak rozdělte na tři stejně velké díly. Vezměte si držáčky a nasaďte je do vyznačených bodů asi 2 mm přes hranu toho okna, což je vlastně tloušťka toho plechu, z něhož jsou vyrobeny. Přišroubujte je k rámu samořeznými vruty.

Na boční strany rámů přišroubujte držáčky (Zdroj: Prima DOMA)
Vyznačte si na zdi body, které je zapotřebí navrtat a opatřit hmoždinkami (Zdroj: Prima DOMA)

Před nasazením bočnic je nezbytné si nejprve v samotných bočnicích vyvrtat otvor. To proto, aby bylo možné je přišroubovat. Otvor vyvrtejte šestkou vrtákem. Po navrtání nasaďte na rám. Širší strana jde přitom směrem k oknu. Vše přišroubujte k rámu okna. To samé proveďte i s druhou bočnicí. Nakonec bočnice přišroubujte i k liště.

Vyvrtejte si v boxu otvor pro kabel v pravém rohu boxu. Kabel protáhněte vyvrtaným otvorem a na kabel je pak zapotřebí připevnit ten správný typ zástrčky. To je však práce pro profesionálního elektrikáře. Z vnitřku boxu odstraňte polystyren. Uvnitř boxu si pak vyznačte 15 cm od okraje na každé straně místo, kde bude držák žaluzie. Středový bod je nutné si vyznačit na žaluzii, aby to nevyšlo do motoru nebo navíjení. Nasaďte si držáky a přišroubujte. Zapojte kabel k žaluzii. Chyťte si tu žaluzii a spusťte si žaluzii trochu dolů. Bude se vám tak lépe nasazovat do boxu. Žaluzii zaklapněte do vámi předem připravených držáků. Dotáhněte všechny šroubky, čímž konzolu zafixujete.

Nyní je na řadě nasazení samotné žaluzie (Zdroj: Prima DOMA)
Na držáky připevněte bočnice (Zdroj: Prima DOMA)

Nakonec ještě musíte do bočnic nasadit vodící lišty. Vyčnívající gumy zasuňte do lišt. Přečnívající zbytky odcvakněte štípačkami asi 5 cm od lišty. Potom lištu opatrně nasuňte na žaluzii. Pohlídejte si přitom, aby všichni jezdci byly na svém místě. A nakonec lištu ukotvěte k bočnici.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Nakonec k bočnici připevněte ještě vodící lišty (Zdroj: Prima DOMA)

Náš tip:

Dvourychlostní vrtací šroubovák s příklepem Scheppach CID40-20Li je robustní a skvěle vybavený stroj vhodný i pro těžké vrtací a šroubovací práce v dílně nebo domácnosti. Má dvě rychlosti, elektronicky nastavitelnou rychlost otáček a silný příklep. Pracovní plocha je osvětlená jasným LED osvětlením. Rukojeť má protiskluzové zóny. Na tělo stroje je možno přidělat ocelový klip na opasek. Výměna nástrojů je rychlá díky modernímu kovovému rychloupínacímu sklíčidlu. Utahovací moment se dá nastavit v mnoha stupních, podle druhu materiálu, se kterým pracujete. Samozřejmostí je možnost přepnutí na pravý a levý směr otáčení. O pohon se stará silný akumulátor 20 V. Ten lze s rychlonabíječkou nabít za pouhých 30 min. Indikace stavu jeho nabití je integrovaná přímo na baterii. Stroj lze používat s bateriemi Scheppach 1,5/2/4 Ah. Více na www.garland.cz.

Podívejte se na video:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5.7.2021, Autor: Adriana Dosedělová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová