reklama

Správná péče o betonovou podlahu jí zaručí dlouhou životnost

Co bylo ještě před pár lety materiálem, který byl vhodný tak akorát do garáže, se dnes objevuje uvnitř i venku v neuvěřitelné sofistikované podobě. Betonové podlahy osídlily naše interiéry, a to nejen u nás, ale po celém světě. Víte však, jak takový beton udržovat? 

Minimalistická kuchyň
i (Zdroj: Depositphotos)
Betonové podlahy jsou skvělé. Vypadají sofistikovaně a ledasco vydrží. Víte však, jak o ně správně pečovat? (Zdroj: Depositphotos)

Beton je sám o sobě porézní materiál, který vzniká smícháním cementu, hrubého a drobného kameniva, vody a dalších příměsí a přísad. Jeho velkou slabinou je bohužel citlivost na nečistoty a skvrny, což představuje, že se neobejde bez pravidelného čištění. Dříve však, než se pustíme do samotného čištění, je důležité si nejprve uvědomit, o jaký typ betonové podlahy se vlastně jedná. Každá z nich totiž vyžaduje zcela odlišný přístup.

Uhlazování betonové podlahy
i (Zdroj: Depositphotos)
Beton je sám o sobě porézní materiál, který je v současnosti ten nejvyužívanější materiál na světě (Zdroj: Depositphotos)

Čištění podle typů betonových podlah

Neuzavřená betonová podlaha

Neuzavřená betonová podlaha je prostým vylitým betonem bez přísad a dalších úprav. Jde o surovou formu podlahy, kterou ponejvíce najdete v suterénech domů nebo také v garáži. Jeho slabinou je fakt, že je velmi náchylný ke skvrnám, prasklinám i k hromadění prachu. Neuzavřené betonové podlahy by se proto měly pravidelně zametat, a pokud máte tu možnost, tak je i vysávejte.

Jednou ročně se však tento typ podlah neobejde bez důkladnějšího čištění. Potom, co zametete podlahu, smíchejte 2 lžíce práškového pracího prostředku s 2 lžícemi fosforečnanu trisodného a 1 l vody. Vezměte do ruky kartáč tvrdými štětinami a zapracujte roztok do podlahy. Postupujte od zadního rohu směrem dopředu k trávníku nebo k hlavním dveřím. Pokud máte tlakovou myčku, využijte ji. Usnadníte si tím práci. Zvýšenou pozornost přitom věnujte všem štěrbinám, prasklinám a ztvrdlým nečistotám. Roztok nechte 30 minut působit a pak povrch podlahy opláchněte hadicí s čistou vodou.

V případě výskytu plísní, nařeďte 120 ml chlorového bělidla spolu s 3,7 l teplé vody, naneste na postižené místo a po 30 minutách opláchněte čistou vodou. U skvrn od rzi polijte skvrny bílým octem. Vydrhněte kartáčem a nechte 30 minut působit. Pak opláchněte čistou vodou. Na skvrny od pneumatik skvěle funguje alkalický čisticí prostředek. Kartáčem zapracujte prostředek do skvrny, nechte 4 až 6 hodin působit a pak opláchněte čistou vodou.

Garáže v domě
i (Zdroj: Depositphotos)
S neuzavřenou betonovou podlahou se ponejvíce setkáte v garážích nebo suterénech domů (Zdroj: Depositphotos)

Uzavřená betonová podlaha

Uzavřená betonová podlaha patří k těm nejběžnějším. Vyznačuje se tím, že její porézní povrch je utěsněn potahem z akrylátových pryskyřic, penetračních silikátů, epoxidů nebo urethanů. Ty pak beton chrání proti poškozením. Tyto betonové podlahy jsou pak více odolné vůči špíně i skvrnám. Jejich údržba je však mnohem snazší než v případě neuzavřených betonových podlah. Tento typ podlah je vhodné pravidelně vytírat mírně navlhčeným mopem nebo také vysávat. Zachytíte tak ty největší nečistoty.

Jednou týdně si pak po tomto základním očištění podlahy nachystejte kýbl s teplou vodou v poměru 1 díl octa a osm dílů vody, do něhož přidejte ještě trochu čisticího prostředku na nádobí nebo mýdla (pokud máte tu možnost, tak nejlepší je tekuté kastilské mýdlo). Vezměte pak mop, namočte ho do roztoku, vyždímejte ho a vytřete podlahu od nejzazšího rohu. Při vytírání postupujte metodicky po čtvercích. Průběžně přitom mop namáčejte.

Po vytření vyměňte mycí roztok za čistou teplou vodu. S vytíráním začněte od stejného bodu a dále pokračujte stejnou cestou, jako když jste podlahu vytírali s mýdlovým roztokem. Mop v průběhu vytírání namáčejte a dávejte si pozor, abyste z podlahy setřely skutečně veškerý mýdlový roztok. Vytřenou podlahu nechte uschnout.

Garáže v domě
i (Zdroj: Depositphotos)
S neuzavřenou betonovou podlahou se ponejvíce setkáte v garážích nebo suterénech domů (Zdroj: Depositphotos)

Leštěná betonová podlaha

Leštěný beton může být vytvořen za sucha i za mokra. Může mít rovněž i různou úroveň lesku. Nemusí se nikterak voskovat, ani lakovat. Taková podlaha pak může v konečném výsledku vypadat jako žulová nebo mramorová.

Leštěné betonové podlahy pravidelně vytírejte vlhkým mopem nebo vysávejte. Kromě toho je pak ošetřujte profesionálním čističem pro to určeným. Jiné čisticí prostředky nepoužívejte, jsou příliš agresivní a mohly by podlahu poškodit. Má totiž neutrální pH, jež není zapotřebí oplachovat. Při umývání tímto prostředkem postupujte vždy podle návodu na obalu. Mop vždy do roztoku namočte a pak pořádně vyždímejte, aby byl jen vlhký.

Moderní minimalistická kuchyně
i (Zdroj: Depositphotos)
Leštěná betonová podlaha potřebuje jinou péči než neuzavřená betonová podlaha. Pečujte o ni správně, jen tak vám dlouho vydrží (Zdroj: Depositphotos)

Obarvený beton

Obarvený beton vzniká přidáním barevného pigmentu do betonové směsi. Takové podlahy pak mají takovou barvu jednou pro vždy. Tyto podlahy mohou být uzavřené i neuzavřené. Bohužel však jsou podlahy velmi náchylné k opotřebení. Zacházet se s nimi musí opatrně a vlastně stejně jako s neuzavřenými betonovými podlahami.

Podlahu z obarveného betonu pravidelně zametejte a vysávejte. Jednou za čas ji pak vytřete roztokem vytvořeným z 60 g jedlé sody, trochy tekutého mýdla a 3,7 l teplé vody. Po povrchu ho rozetřete mopem z mikrovlákna. Mop nejprve namočte do roztoku a potom ho důkladně vyždímejte. Podlahu vytírejte pouze vlhkým mopem. Na podlaze nesmí zůstat příliš mnoho vody. Vyměňte v kbelíku vodu a celou místnost vytřete čistou teplou vodou. Nakonec vše otřete suchým ručníkem, čímž zdvojnásobíte lesk podlahy.

Modrá betonová podlaha ve škole
i (Zdroj: Depositphotos)
Obarvená betonová podlaha už něco vydrží. Pozitivem také je, že péče o ni není nic složitého (Zdroj: Depositphotos)

Malované betonové podlahy

Velmi žádané jsou v posledních letech i malované betonové podlahy, které mohou vypadat klidně jako dřevěné. Podlahy mohou být uzavřené i neuzavřené. U neuzavřených podlah tu je velké riziko, že je při čištění můžete poškodit a barvu při úklidu sedřít. Péče o ně probíhá stejným způsobem jako o obarvený beton.

Krytá tělocvična
i (Zdroj: Depositphotos)
V tělocvičně se můžete setkat s malovanou betonovou podlahou. (Zdroj: Depositphotos)

Lisovaný beton

Velmi efektivní jsou podlahy z lisovaného betonu. Tyto podlahy jsou zajímavé tím, že mohou mít strukturu kamene, dlažebních kostek, cihel i dřeva. Beton může být také obarvený a neuzavřený i uzavřený. Uzavřené betonové podlahy jsou samozřejmě odolnější i jednodušší na údržbu. Rutinní péče o lisovaný beton je založena na zametání. Jednou za čas je vhodné podlahu opláchnout zahradní hadicí pod vysokým tlakem. Podlahu vydrhněte kartáčem s použitím malého množství tekutého mýdla nebo čisticího prostředku na nádobí. Opláchněte čistou vodou a nechte uschnout. 

Retro koupelna
i (Zdroj: Depositphotos)
Lisovaný beton je strukturovaný a může mít podobu kamene, cihel i dřeva (Zdroj: Depositphotos)

Jak zjistit jaký typ betonové podlahy máte?

To, zda je vaše podlaha z uzavřeného nebo neuzavřeného betonu, zjistíte poměrně snadno. Stačí, když vaši podlahu pokropíte trochou vody. Pozor, nepřehánějte to, vážně stačí jen stříkanec. Vyčkejte 20 minut a potom zkontrolujte, zda se voda vsákne a změní barvu betonu nebo zůstane na jejím povrchu. U uzavřeného betonu se voda nevsákne.

Pokoj v minimalistické šedé barvě
i (Zdroj: Depositphotos)
Nevíte, jaký typ betonové podlahy máte? Máme pro vás jednoduchý tip na její odhalení (Zdroj: Depositphotos)

Z betonu si můžete vyrobit třeba servírovací tác

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24.6.2021, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová