reklama

Oplechování komínu výrazně prodlouží jeho trvanlivost

Střecha je jednou z nejzatíženějších konstrukcí na celém domě, musí odolat nepříznivým vlivům počasí. A to samé platí pro komín, který bývá často zanedbáván, protože nejde o nosnou konstrukci. Ve skutečnosti je však havarijní stav komínu velkým rizikem.

Oplechování komínu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Oplechování komínu výrazně prodlouží jeho trvanlivost (Zdroj: Prima DOMA)

Proč nechat komín oplechovat?

Komín se nechává oplechovat hned z několika důvodů. Tím prvním a nejpádnějším důvodem je samozřejmě trvanlivost. Do oplechovaného komína nezatéká voda a nedostane se do spár, které může narušit. Životnost oplechovaných komínů je až 40 let. Oplechovaný komín je také stabilnější. Dalším kritériem je estetika. K některým moderním novostavbám se cihly zkrátka nehodí a oplechovaný komín nijak neroztříští jinak celistvý vzhled domu. Je to otázka osobních preferencí.

Komín
i (Zdroj: Depositphotos)
Komín se nechává oplechovat hned z několika důvodů (Zdroj: Depositphotos)

Jaké údaje budete potřebovat

Než se pustíte do samotného oplechování, budete si muset zjistit několik informací. V první řadě vizuálně zkontrolujte komín, zda na něm nejsou viditelné trhliny nebo nějaké viditelné poškození. Jakékoliv defekty je bezpodmínečně nutné opravit, protože pod plechem nebude defekt vidět, ale stále tam bude a může způsobit vážné problémy. Klidně i požár domu. Následně potřebujete znát ještě další informace, se kterými budete pracovat. Typ krytiny, sklon střechy, šířka komína (šířka je rovnoběžná s hřebenem), délka komína. Než zadáte objednávku, promyslete si i barvu plechu.

Bez zkušenosti s klempířinou se nepohnete

Oplechování komína je ryze klempířská záležitost a bez základní znalosti klempířských prací se raději do rekonstrukce sami nepouštějte, alespoň ne do výroby kovového pláště. V první fázi se vyrábí podle speciálních šablon plechy přímo pro konkrétní komín. Při ohýbání plechu jsou brány v úvahu sklony a délky střechy, takže každý díl je originál. V druhé fázi se přistupuje k samotnému oplechování komína. Pro výrobu plechových dílců je zapotřebí speciální stroj a zručný klempíř, ale oplechování samotné není náročné. Zvládnete jej sami nebo si přizvěte jakéhokoliv stavebního dělníka.

Výroba
i (Zdroj: Prima DOMA)
V první fázi se vyrábí podle speciálních šablon plechy přímo pro konkrétní komín (Zdroj: Prima DOMA)

Oplechovat nebo olemovat?

Spousta lidí se snaží na oplechování komína všemožně šetřit a hledá levnější varianty, ty však ve finále často stojí víc peněz než jedna pořádně odvedená práce. Dobře provedeným oplechováním prodloužíte životnost komínů opravdu citelně a než bude komín za svou životností, tak nebudete muset do plechů nijak zasahovat. Lemování komína je jednodušší variantou, ale měla by být spíše provizorním řešením. Lemování je na první pohled snazší, protože zde nejsou žádné klempířské práce. Nicméně naměřit a nařezat lemování není tak snadné, jak se může zdát na první pohled. Pokud komín olemujete svépomocí, tak možná ušetříte pár tisíc, ale svou nešikovností můžete způsobit zatékání a poškození struktury komínu. Jestliže chcete krátkodobé řešení, tak jděte do lemování, v opačném případě je oplechování vždy volbou číslo jedna.

Dílna
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pro výrobu plechových dílců je zapotřebí speciální stroj a zručný klempíř (Zdroj: Prima DOMA)

Jak zvládnout oplechování svépomocí

 Výroba plechů na oplechování je náročná a málokdo má doma přístroj na ohýbání a řezání. Stačí, když si komín změříte a najdete si firmu, která vám plechové díly vyrobí a zašle na zakázku. Ve vašem okolí zaručeně najdete hned několik firem nabízejících tuto službu. Následná montáž už je hračka. Rekonstruujete-li dům, tak je ideální čas zabezpečit i komín, aby se veškerá práce udělala při jednom. Protože dřív nebo později stejně budete muset se svým komínem něco udělat.

Nezapomeňte na pravidelnou údržbu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24.6.2021, Autor: Lukáš Benzl, Profil autora: Lukáš Bednář