Obkládání krokví a prostorů mezi nimi dřevěnými palubkami je nejsnadnější způsob, jak si doma zútulnit podkrovní prostory. Dřevo navíc nejen dobře vypadá, ale v místnosti také vytváří zdravé mikroklima a reguluje vlhkost vzduchu.
Vybrat si navíc můžete z mnoha barev a kreseb materiálu. A pokud nejste kutil začátečník, do obložení krovů se můžete s návodem od nás pustit sami.


Kvalitní dřevo znamená kvalitní obložení
Prvním krokem při obkládání krovů je výběr vhodného materiálu a jeho množství. Palubky, které se vkládají mezi krokve, mají jasně dané rozměry, ve kterých se vyrábějí. Dá se tak snadno dopočítat, kolik jich budete potřebovat. Náročnější je to s obložením silných trámů, takzvaných krokví. Pro jejich obložení budete potřebovat delší prkna, kterými se krokve pomyslně obalí. Potřebovat budete také dřevěné latě – z nich se mezi krokvemi instaluje mřížka, na kterou se palubky v řadách upevňují. S výběrem vhodného dřeva a jeho množství vám určitě poradí odborníci při nákupu materiálu. Myslete ale také na to, aby se vám líbila kresba a barva vybraného dřeva.

Začít je potřeba od základů
Když už máte materiál doma, je čas pustit se do samotného obkládání krovů. První je třeba namontovat mezi krokve vodorovné latě, následně přes ně latě svislé, a to v rozestupech 30-40 cm. Svislé latě, rovnoběžné s krokvemi, musí být v jedné rovině, aby se palubky, které na ně budete montovat, časem nekroutily. Buďte proto při jejich montáži velmi důslední a případně si pomozte distančními podložkami. Jejich vložením mezi latě se snadno urovnají případné nerovnosti. Když máte síť z latí hotovou, můžete na ní začít šroubovat jednotlivé palubky.

Na obklady se budete dívat dlouhá léta, proto se o ně dobře postarejte
Ještě před samotným obkládáním krovů je vhodné obkladové dřevo, na které se budete v následujících letech často dívat, náležitě ošetřit. Palubky proto ještě před montáží opatřete ochranným nátěrem. Nejenže dřevo spolehlivě ochrání například před UV zářením nebo biologickými škůdci, ale také zvýrazní jeho přirozenou kresbu. Na výběr máte v tomto kroku z nepřeberného množství laků a ochranných lazur na dřevo určených do interiéru domu.

Odshora až dolů
Samotné obkládání krovů palubkami se vždy začíná shora. Desky jsou nejčastěji opatřeny drážkou a perem, aby je bylo možné snadno zasadit do sebe. Vrchní, tedy první řada palubek, se kotví malými hřebíčky s neviditelnou hlavičkou.
Další řady se kotví za pomoci ocelových sponek, které se hřebíčky přitloukají do nosné sítě z latí. S výběrem svorek si opět nechte raději poradit u odborníků. Jejich rozměry se musí hodit k příslušným tloušťkám drážek na palubkách. K přitloukání obložení můžete využít ruční přístroj na přibíjení palubek nebo elektrickou nastřelovačku.
S obložením podkroví můžete sladit i krokve
Dřevěné obložení krovů máte hotové, ale stále vám z něj vyčuhují krokve, které mají jinou barvu a kresbu dřeva? I s tím si můžete poradit – i krokve je totiž možné obložit novým dřevem, a sladit je tak se zbytkem podkroví. Při obkládání krokví už si ale s univerzálním rozměrem palubek nevystačíte. Zkosené trámy podpírající střechu domu je totiž třeba obložit prkny, která nejen že budou odpovídat jejich délce a výšce, ale také budou zakončena tak, aby do sebe jednotlivé části obkladu zapadly i v místech, kde se potkává více krokví. Občas je tak nařezání prken na příslušné míry a jejich zakončení správným zkosením nelehkým logickým úkolem. Pusťte se do něj proto s rozvahou.


Obkládání krokví není žádná hračka
Na obložení každé krokve budou potřeba tři prkna. Jedno z každé strany a třetí, které přikryje svrchní stranu trámu. Jako první se samozřejmě šroubují dvě postranní prkna, která se přiloží ke krokvi a přichytí na místě truhlářskými svěrkami. Když jste si stoprocentně jistí, že jsou prkna v rovině, můžete je dostatečně dlouhými šrouby přišroubovat ke krokvi. Po sejmutí truhlářských svěrek se pak už snadno přišroubuje třetí prkno, čímž vznikne hranatý a jednotný obklad krokve, který bude ladit s obložením celého podkroví.


Požádat o pomoc není ostuda ani pro toho nejlepšího kutila
Zatímco montáž sítě z latí a následné připevnění palubek do prostoru mezi krokvemi je relativně snadnou částí obkládání krovů, se kterou si zkušený kutil sám hravě poradí, při obkládání krokví je vhodné zvážit využití pomoci odborníka, tedy truhláře. Důvodem jsou hlavně již zmíněná složitá zakončení a zkosení prken ve vrchní části krovů, kde se jednotlivé krokve potkávají. Zkušený truhlář si představu o tom, jak je prkna v těchto místech nutné ořezat, udělá o dost snadněji a ušetří vám tak čas, nervy i peníze za materiál.
Co takhle si vyrobit vlastní nábytek?
Publikováno: 9.6.2021, Autor: Marek Hadrbolec
, Profil autora: Marek Hadrbolec