reklama

Netopte pánu bohu do oken. Snižte spotřebu tepla s kondenzačním plynovým kotlem

Topit za co nejmenší cenu je snem snad každého majitele rodinného domu. Snad právě proto existují nejrůznější cesty, jak lze za topení ušetřit. V případě, že ve svém domě topíte plynem, je tou nejlepší možností pořízení kondenzačního plynového kotle.

Kondenzační kotel
i (Zdroj: Depositphotos)
Kondenzační plynový kotel šetří nejen vaši peněženku, ale také životní prostředí. A to je skvělá kombinace (Zdroj: Depositphotos)

Tento druh kotle je specifický tím, že kromě samotného plynu spotřebovává také spaliny, čímž využívá teplo, které by jinak vyletělo z domu ven komínem. Ušetří tak vaši peněženku i životní prostředí, do kterého vypustí méně emisí než jiné kotle.

Ani špetka tepla nazmar

Jak ale tedy takový kondenzační plynový kotel funguje a proč je tak výhodný? Je to tím, že kromě plynu využívá také tepelnou energii spalin. V tom mu pomáhá ochlazená vytápěcí voda, která se při návratu ke kotli ohřívá od teploty spalin, které se tím pádem ochlazují. Významnou součástí spalin je vodní pára, která při ochlazení pod rosný bod kondenzuje. Tím, že se pára při takovém ochlazení změní zpět na vodu, odebere spalinám tepelnou energii, která následně poslouží k dalšímu ohřevu a vytápění. Spaliny, které jinak představují v podstatě bezcenný odpad, tak najednou dostávají smysluplné využití.

Vnitřek kotle
Kotel potřebuje pravidelnou údržbu (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Kabely, trubky
Přizvěte odborníky (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Za co platíte, to také využijete

Rozdíl mezi tradičními plynovými kamny a kondenzačním plynovým kotlem je nejviditelnější při přímém porovnání. Oba druhy vytápění mají podobné nároky a udržují v domě stejnou pokojovou teplotu. Ve spotřebě paliva se už ale znatelně liší. Protože zatímco tradiční kamna využijí přibližně 85 % plynu, který zaplatíte, kondenzační kotel využije až 98 % tohoto plynu. Jednoduché počty tak říkají, že za stejnou cenu získáte s kondenzačním teplem o více než 10 % tepla. Tepla, které by jinak v podobě emisí z vašeho domu vyletělo komínem. Řečí peněz vám kondenzační plynový kotel může ušetřit tisíce korun ročně. Při správném výběru a kombinaci s dalšími úspornými topnými systémy může být ušetřená částka vyšší než 10 000 Kč.

Programátor
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Naprogramování topení vám zaručí tepelný komfort bez námahy (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Není kotel jako kotel

Existují různé druhy kondenzačních plynových kotlů, které mají také nejrůznější využití. Kotle primárně dělíme na závěsné kondenzační kotle, sestavy kondenzačních kotlů, kompaktní kondenzační kotle a stacionární kondenzační kotle. V rodinných domech se pak nejčastěji setkáte s prvním nebo druhým zmíněným typem kotlů. O tom, který z typů by byl nejvhodnější pro vaši domácnost, je ale vhodné se poradit s odborníkem. Stojí také za zmínku, že kondenzační plynové kotle se jen málokdy využívají v novostavbách. Je to proto, že ty jsou často už ekologicky velmi šetrné, a využívají jiné úsporné druhy vytápění, jako jsou třeba tepelná čerpadla. Kondenzační kotle se tak více hodí do starších domů, které chtějí jejich majitelé rekonstrukcí nejen zkrášlit, ale také zúspornit.

Kotel, pojistky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Existují různé druhy kondenzačních plynových kotlů, které mají také nejrůznější využití (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Se zásobníkem nebo bez, to je, oč tu běží

Proč jsou závěsné plynové kondenzační kotle a jejich sestavy v rodinných domech tou nejoblíbenější variantou je zřejmé. Samostatné závěsné kotle jsou určeny k pověšení na zeď a mají minimální prostorové nároky. Slouží buď pouze k vytápění, nebo také k ohřevu užitkové vody. V případě, že kotel nemá samostatný zásobník pro vodu, funguje na principu průtokového ohřevu. Sestavy kotlů, tedy druhý nejvyužívanější typ, slouží vždy nejen k vytápění, ale i ohřevu užitkové vody, přičemž disponují samostatným zásobníkem na vodu umístěným v blízkosti kotle. Díky němu je možné ohřátou vodu skladovat a využít ve vhodné chvíli, čímž se úspora energií ještě zvyšuje.

Rada odborníka nad zlato

Kompaktní plynové kondenzační kotle nacházejí využití zejména v domech, kde už je zásobník pro ohřev vody se samostatným zdrojem energie, například solárním kolektorem. Tyto kotle jsou prostorově nákladnější a většinou jsou umístěné na zemi. Poslední varianta, tedy kotle stacionární, slouží hlavně v bytových domech a dalších větších budovách. Jsou charakteristické velkým vodním objemem a jednoduchým zapojením. Ještě jednou ale připomínáme – výběr vhodného kondenzačního kotle pro váš dům určitě konzultujte s odborníkem. Nejen kvůli tomu, abyste si vybrali správný typ, ale například také proto, abyste zvolili kotel s dostatečným výkonem, nebo naopak nekupovali zbytečně drahý kotel v případě, že by pro váš domov stačil méně výkonný model.

Solární panely
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Solární panely se umisťují hlavně na střechy objektů (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Chytré vytápění ušetří za vás

Bez ohledu na to, pro který model kotle se nakonec rozhodnete, platí, že jsou kondenzační plynové kotle nejúčinnější ve spolupráci s dalšími systémy na vytápění, které spoří energii. Jako jsou například fotovoltaické panely. Díky moderním systémům vytápění propojeným řídícími jednotkami se tyto chytré systémy dokážou sami naučit, jak topit za co nejméně peněz. Tím se zasazují o rychlou návratnost financí, které jste do rekonstrukce topného systému vašeho domu investovali. O tom, jak nejlépe jednotlivé systémy propojit, je znovu nejlepší poradit se s odborníky. V tom, aby celá sestava správně fungovala, hraje totiž roli mnoho faktorů – od vaší spotřeby až třeba po velikost střechy, na kterou se chystáte fotovoltaické panely umístit.

Wifi
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Můžete se připojit i z vašeho mobilního telefonu (Zdroj: Archiv FTV Prima)

I na verandě se braňte únikům tepla

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22.6.2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec