reklama

Řešíte změnu způsobu vytápění? Výběr topného systému neuspěchejte

Také patříte mezi ty, kdo právě řeší nejvhodnější způsob vytápění vašeho domu nebo bytu? Vyznat se v jednotlivých topných systémech může pro laika být někdy opravdový oříšek, protože nabídek je mnoho.

plynový kotel v koupelně
i (Zdroj: Viessmann)
Řešíte změnu způsobu vytápění? Výběr topného systému neuspěchejte (Zdroj: Viessmann)

Jaký způsob vytápění v dnešní době můžeme pro vytápění domů či bytů využít?

  • peletami
  • dřevem
  • topným olejem
  • elektřinou
  • tepelným čerpadlem
  • plynem

Plynové kotle patří mezi nejčastěji používané topné systémy, proto se na ně v tomto článku zaměříme. Jaké byste měli zohlednit parametry, abyste si při výběru plynového kotle vzali ten opravdu ideální pro vaše obydlí? 

Nejprve je třeba si ujasnit, na co budete plynový kotel potřebovat. Měli byste vědět, zda je váš dům nebo byt vysokoteplotní nebo nízkoteplotní, což znamená, že máte buďto klasické radiátory nebo podlahové vytápění. 

Při rekonstrukci vašeho domu či bytu se pak zaměřte na tzv. vytápění budoucnosti. Protože je spousta i starších objektů napojena na plynové přípojky, zůstaneme u plynového kotle. Současnost ale v rámci ekologických úspor zkouší topení kombinací plynu a vodíku. Moderní plynové kotle pak dokáží spalovat až 20 % vodíku, přimíchaného do zemního plynu. 

Ekologicky vytápěný dům pak můžete ještě více podpořit tím, že na střechu instalujete solární panely, které budou vyrábět elektrickou energii, kterou využijete např. pro ohřev vody. 

závěsné plynové kondenzační kotle Vitodens 100-W a111-W-F
i (Zdroj: Viessmann)
Závěsné plynové kondenzační kotle patří mezi nejčastěji využívaný topný systém (Zdroj: Viessmann)

Standardem jsou dnes závěsné kondenzační plynové kotle. Ty umisťujeme tam, kde budeme vyžadovat i ohřev vody a dům nevykazuje vysoké tepelné ztráty. Tyto kotle se běžně instalují přímo do interiérů, případně do technických místností. V interiéru se pak klade důraz na kompaktní řešení. Proto existují i závěsné kotle, které bez obtíží zvládnou ohřívat teplou vodu, a jsou natolik malé, že se pohodlně vejdou např. do koupelny nad pračku. Existují také stacionární kotle, které mají vyšší požadavek na místo, avšak jejich výkon je podstatně větší než u kotlů závěsných. 

Plynové kotle musí být vzhledem ke svému plnění dokonale bezpečné. Existují samozřejmě přesné normy, které určují, kam se mohou takové kotle umisťovat a jaké jsou další požadavky na bezpečnost. Tyto požadavky se označují jako ochranná pásma. Právě v koupelnách by se měly používat výhradně takové kotle, které nesají vzduch z prostoru, a rozhodně bychom plynové kotle neměli instalovat třeba nad vanu. 

Na trhu dále existují kotle, které mají funkci lambda PRO, která se stará o to, aby v místnosti nevznikal jedovatý plyn CO. U plynových kotlů je dle zákona nutná každoroční revize. 

Mezi další parametry, na které se při výběru plynového kondenzačního kotle zaměřte, je výkon. Výkon je přímo úměrný použitým materiálům při výrobě. Výkon zvyšuje např. nerezová spalovací komora, velký rozsah modulace plynového hořáku nebo komfortní regulace ovládání. Předpokládá se, že nerezová komora je samočistící pomocí kondenzátu a plynový hořák je nízkoemisní. 

vnitřek plynového kotle
i (Zdroj: Prima DOMA)
Technologické části kotle by měly být z kvalitních materiálů (Zdroj: Prima DOMA)

Ovládání plynových kotlů může být buď klasické na displeji v čelní části kotle, kde jsou umístěna dobře čitelná tlačítka a samotný displej, nebo komfortněji pomocí aplikace před internet a mobilní telefon. Díky internetu pak ovládáte regulaci topení, a protože se měřené hodnoty ukládají do cloudových úložišť, má i třeba servisní technik k dispozici revizní údaje. Nemusíte tedy vážit cestu do servisu kvůli případné poruše, ale můžete data poskytnout přes internet servisnímu technikovi, a ten stanoví na základě diagnostiky systému potřebu vyjet k vašemu kotli nebo řešit událost na dálku. 

nastavení teploty na kotli
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ovládání topení je možné přímo na kotli nebo pomocí aplikace (Zdroj: Prima DOMA)

V podstatě shrneme výběr plynového kotle do interiéru tak, aby byl v příjemném vzhledu a kompaktní velikosti, měl jednoduché ovládání s dobře čitelným displejem a je možné jej zavěsit na libovolné místo, které ale nepřekračuje stanovené normy. Důležité je, aby takový kotel měl správný modulační rozsah, což znamená, že by kotel měl umět pracovat s velmi malým výkonem právě pro vytápění, aby často nestartoval a časem se nepoškodil. Velkou výhodou je také kotel, který zajišťuje i ohřev teplé vody. 

displej plynového kotle
i (Zdroj: Prima DOMA)
Plynový kotel by měl mít jednoduché ovládání s dobře čitelným displejem (Zdroj: Prima DOMA)

Podívejte se na reportáž o topných systémech:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 31.5.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Viessmann (foto), Prima DOMA (foto), Profil autora: Martina Pilzová