reklama

Jak se zorientovat v topných systémech?

Topení je záležitost nejen zimních měsíců, ale zahrnuje také ohřev vody. Topných systémů je na trhu velké množství a vyznat se v nich dá někdy laikovi docela zabrat. Podle čeho bychom měli vybírat topení pro náš dům nebo byt? Jaké jsou výhody a nevýhody?

Kotel
i (Zdroj: Viessman)
Závěsné kotle jsou malé (Zdroj: Viessmann)

Topné systémy 

Také patříte mezi ty, kdo právě řeší nejvhodnější způsob vytápění vašeho domu nebo bytu? Vyznat se v jednotlivých topných systémech může pro laika být někdy opravdový oříšek, protože nabídek je mnoho. 

Čím vlastně vůbec můžeme v dnešní době domy nebo byty vytápět?

  • peletkami
  • dřevem
  • topným olejem
  • elektřinou
  • tepelným čerpadlem
  • plynem

Plynové kotle patří mezi nejčastěji používaná topná zařízení. Jaké bychom měli zohlednit parametry, abychom si při výběru plynového kotle vzali ten opravdu ideální pro naše obydlí? 

Komora
i (Zdroj: Prima DOMA)
Moderní plynové kotle pak dokážou spalovat až 20 % vodíku (Zdroj: Prima DOMA)

Nejprve si musíme ujasnit, na co budeme plynový kotel potřebovat. Měli bychom vědět, zda je náš dům nebo byt vysokoteplotní nebo nízkoteplotní, což znamená, že máme buďto klasické radiátory nebo podlahové vytápění. 

Při rekonstrukci našeho domu či bytu se pak zaměřujeme na tzv. vytápění budoucnosti. Protože je spousta i starších objektů napojena na plynové přípojky, zůstaneme u plynového kotle. Současnost ale v rámci ekologických úspor zkouší topení kombinací plynu a vodíku. Moderní plynové kotle pak dokážou spalovat až 20 % vodíku, přimíchaného do zemního plynu. 

Ekologicky vytápěný dům pak můžeme ještě více podpořit tím, že na střechu instalujeme solární panely, které nám budou vyrábět elektrickou energii, a díky tomu pak můžeme např. ohřívat vodu. 

Nerezová komora
Nerezová komora je samočistící (Zdroj: Prima DOMA)
Hořák
Plynový hořák je nízkoemisní (Zdroj: Prima DOMA)

Standardem jsou dnes kondenzační plynové kotle. Ty umisťujeme tam, kde budeme vyžadovat i ohřev vody a dům nevykazuje vysoké tepelné ztráty. Tyto kotle se běžně umisťují přímo do interiérů, případně do technických místností. V interiéru se pak klade důraz na kompaktní řešení. Proto existují i závěsné kotle, které bez obtíží zvládnou ohřívat teplou vodu, a jsou natolik malé, že se pohodlně vejdou např. do koupelny nad pračku. Jsou tu ale také stacionární kotle, které mají vyšší požadavek na místo, a jejich výkon je ale podstatně větší než u kotlů závěsných. 

Plynové kotle musí být vzhledem ke svému plnění dokonale bezpečné. Existují samozřejmě přesné normy, které určují, kam se mohou takové kotle umisťovat a jaké jsou další požadavky na zabezpečení. Tyto požadavky se označují jako ochranná pásma. Právě v koupelnách by se měly používat výhradně takové kotle, které nesají vzduch z prostoru, a rozhodně bychom plynové kotle neměli instalovat třeba nad vanu. 

Lambda sonda
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lambda sonda reaguje na výskyt CO (Zdroj: Prima DOMA)

Na trhu dále existují kotle, které mají funkci lambda PRO, která se stará o to, aby v místnosti nevznikal jedovatý plyn CO. U plynových kotlů je dle zákona nutná každoroční revize. 

Mezi další parametry, na které se budeme při výběru kotle zaměřovat, je výkon. Výkon je přímo úměrný použitým materiálům při výrobě. Výkon zvyšuje např. nerezová spalovací komora, velký rozsah modulace plynového hořáku nebo komfortní regulace ovládání. Předpokládá se, že nerezová komora je samočisticí pomocí kondenzátu a plynový hořák je nízkoemisní. 

Displej
i (Zdroj: Prima DOMA)
Digitálně ovládaný displej musí být čitelný (Zdroj: Prima DOMA)

Aplikace ViCare

Nové možnosti ovládání vytápění přes internet poskytuje aplikace ViCare. Jednoduchá grafická plocha ViCare umožňuje zcela intuitivní obsluhu vytápění v českém jazyce. Systém je navržen na regulování topného okruhu. Jednoduchým ovládáním mobilního telefonu lze nastavit teploty i v jednotlivých místnostech nebo při delším pobytu mimo domov zavlažování objektu pomocí nízké teploty.

Ovládání plynových kotlů je klasicky na displeji v čelní části kotle, kde jsou umístěna dobře čitelná tlačítka a samotný displej, nebo komfortněji pomocí aplikace před internet a mobilní telefon. Díky internetu pak ovládáme regulaci, a protože se měřené hodnoty ukládají do cloudových úložišť, má i třeba servisní technik k dispozici revizní údaje. Nemusíme tedy vážit cestu do servisu kvůli případné poruše nebo revizi, ale můžeme data poskytnout přes internet právě servisnímu technikovi, a ten stanoví na základě diagnostiky systému potřebu vyjet k vašemu kotli nebo řešit událost na dálku. 

Mobilní telefon
Ovládání mobilním telefonem zvyšuje komfortnost (Zdroj: Prima DOMA)
Displej a mobil
Nové možnosti ovládání vytápění přes internet poskytuje aplikace ViCare (Zdroj: Prima DOMA)

V podstatě shrneme výběr plynového kotle do interiéru tak, aby byl v příjemném vzhledu, ideálně v kuchyňském rastru, měl jednoduché ovládání s dobře čitelným displejem, má v sobě integrovaný zásobník a je možné jej zavěsit na libovolné místo, které ale nepřekračuje stanovené normy. Důležité je, aby takový kotel měl správný modulační rozsah, což znamená, že by kotel měl umět pracovat s velmi malým výkonem právě pro vytápění, aby často nestartoval a časem se nepoškodil. Velký rozsah ve smyslu nahoru pak zajišťuje i ohřev teplé vody. 

Servis
i (Zdroj: Prima DOMA)
Provozovatel zařízení vidí na první pohled, zda je při provozu vytápění všechno v pořádku (Zdroj: Prima DOMA)

Jak je to s výběrem topného systému?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24.6.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto), Viessman (foto), Profil autora: Martina Pilzová