reklama

Jak by měla vypadat zahrada snů?

Typů zahrad je nekonečně mnoho, protože co Čech, to zahrádkář a co Čech, to originální zahrada. Přesto ale máme několik základních parametrů, které by se neměly podceňovat a které na své zahradě určitě oceníte.

Zahrada
i (Zdroj: Depositphotos)
Jak by měla vypadat zahrada snů? (Zdroj: Depositphotos)

A pokud zrovna nějakou zahradu budujete, inspirujte se našimi postřehy. Jak probíhá první domluva s projektantem, než vznikne návrh nové zahrady, jaké zóny by měla zahrada mít? Co je potřeba zohlednit při vymýšlení typu zahrady? Co si představit pod pojmem bezúdržbová zahrada?

Jak vzniká zahrada?

Představte si, že jste si koupili, zdědili nebo se jiným způsobem dostali k pozemku, na kterém byste rádi měli zahradu. Pokud je to holá pláň uprostřed ničeho, máte o to větší problém, že nevíte, do jakého stylu zahradu koncipovat. Že je to jedno? Omyl, není. Koncept zahrady by měl alespoň přibližně odpovídat blízkému okolí, proto je hrubou chybou, pokud např. v jihočeské kotlině plné rybníků a mokřadů stavíte japonskou zahradu, třebaže podle feng shui. 

Rozhodně neuškodí, když se poradíte s odborníky, nejlépe se zahradními architekty, nebo si pročtete pár odborných článků, které vám pomohou se v problematice zakládání zahrad orientovat.

Koncept
i (Zdroj: Depositphotos)
Koncept zahrady by měl alespoň přibližně odpovídat blízkému okolí (Zdroj: Depositphotos)

Projekt

I když služby architekta nakonec třeba nevyužijete, neuškodí si s ním dát schůzku. Při pohovoru byste pak měli o svém pozemku vědět alespoň základní informace:

  • jak je pozemek velký
  • o jaký pozemek se jedná (travnatý porost, les, zemědělská půda a další možnosti)
  • jaké je podloží pozemku
  • zda se na něm nachází inženýrské sítě nebo zdroj vody
  • zda je či není v ochranném pásmu (památkově chráněná oblast, oblast dotčená těžbou, národní park)
  • jaká je vaše představa o zahradě
  • kolik času na zahradě chcete trávit

Otázek bude samozřejmě mnohem víc, ale tyto jsou asi nejdůležitější a měli byste na ně znát odpověď. Pokud třeba nebudete vědět, že se váš pozemek nachází v chráněné krajinné oblasti a budete zde chtít stavět zahradní domek nebo jiné menší stavby, pravděpodobně narazíte na problém s ochránci přírody. 

Zahrada duše
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahrada by měla tak trochu odrážet vás samotné (Zdroj: Depositphotos)

Plán zahrady a zóny

Zahrada by měla být rozdělena do několika sekcí tak, aby vytvořila zónu klidovou, zónu pracovní, sportovní nebo sportovně relaxační, společenskou a další. Každá z těchto zón by měla odpovídat vašim požadavkům na to, co chcete na zahradě dělat. 

Plánujete mít zahradu pouze s okrasnými rostlinami a užívat si na ní chvíle klidu sami nebo s rodinou? Tedy přímo pro vás bude zahrada s relaxační zónou a se společenskou jako dělaná. Pokud máte děti, přidejte zónu sportovní, chcete-li zahradu využít k pěstování zeleniny, ovoce a okrasných rostlin, přidejte zónu pracovní. 

Zóny
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahrada by měla být rozdělena do několika sekcí (Zdroj: Depositphotos)

Ideálně by tyto zóny měly mít tvar kruhu, z nichž ten první je ústředním bodem, kde stojí dům nebo jiná důležitá stavba a další zónu navazují v dalších kruzích. Jestliže zóna 1 je dům, zóna 2 je jeho nejbližší okolí, kde soustřeďujeme vše, co chceme mít nejblíž dosahu. Může to být terasa, která navazuje na dům, ale také okrasné záhony s oblíbenými rostlinami nebo záhon bylinek, venkovní bazén či dětský koutek. Zóna 3 by pak měla být taková, která nevyžaduje neustálou péči - mohou se sem soustředit menší ovocné nebo okrasné keře a stromky, zeleninové záhony či skleník nebo jezírko. Zóna 4 (pokud máme dostatečně velkou plochu zahrady) je místem pro vzrostlé stromy nebo prostory pro hospodářská zvířata. Můžeme zmínit i zónu 5 a 6, které mají místo na opravdu rozlehlých pozemcích. Jsou zde lesní porosty nebo místa s divoce rostoucími rostlinami a plodinami. Takové místo je určeno k relaxaci, meditaci a poznávání přírody okolo nás. 

Uklizená zahrada
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud jste puntičkáři, bude vaše zahrada jako ze škatulky (Zdroj: Depositphotos)

Bezúdržbová zahrada

Zahrada, ve které všechno tak nějak vypučí, vyroste, dozraje a samo se sklidí, případně se přitom stihne sám posekat trávník a zalijí se záhony nebo se dokonce vyčistí voda v jezírku, bohužel neexistuje. Ale přesto pojem bezúdržbová zahrada známe. Není to ale tak, jak si myslíme. Na každé zahradě je potřeba aspoň občas něco udělat. Je jasné, že ne každý je zaníceným pěstitelem a zahradníkem, ne každý také rozumí všem rostlinám. Ale koutek se zelení, stínem a lehátkem chce mít asi každý. 

Jak tedy vypadá bezúdržbová zahrada?

Máme dvě možnosti. Buďto bude vaše bezúdržbová zahrada vybetonovaný plácek s umělými stromečky a kytičkami, kde se ale i vy sami brzy začnete cítit poněkud uměle anebo se uvolíte sem tam vyrýpnout plevel ze záhonu trvalek nebo očesat třešně ze stromu a v tu chvíli nemáte sice zahradu bezúdržbovou, ale při správném konceptu se stane minimálně nízkoúdržbovou. 

Divočina
i (Zdroj: Depositphotos)
Tak trochu džungle je zahrada, kde nebudete muset denně běhat se sekačkou (Zdroj: Depositphotos)

Největší "peklo" je zvolit si na zahradu, o kterou se nechcete příliš starat jednolitou masu trávníku, nejlépe anglického. Anglický trávník, to jsou desítky a desítky hodin sekání, zalévání, hnojení, vertikutace, dosévání a hrabání. Oproti tomu mírně zarostlá zahrada s množstvím květin, ovocných stromů a zeleninových záhonů sice možná nezíská první místo v soutěži o nejkrásnější zahradu, ale přinese vám daleko víc klidu, svobody, pohody a radosti. A nadto máte prakticky stále po ruce vlastní ovoce a zeleninu, které můžete při pohodlném relaxu u jezírka konzumovat.

A když se vám opravdu nechce prát se o místo na záhonech s plevelem, založte pod záhony geotextilii, prosypte záhony mulčem, vytvořte obrubníky, přes které nebude moci prorůstat tráva, a spoustu práce s vytrháváním plevele můžete klidně hodit za hlavu. Travní plochy můžete zase eliminovat pochozími kameny, cestičkami nebo skalkami. A s rostlinami to také není potřeba přehánět. Pořiďte si stálezelené neopadavé stromy a keře, okrasné rostliny, které mohou zůstat přes zimu v půdě nebo suchomilné trvalky, které nepotřebují denně zalévat. I tak může být vaše zahrada krásná a funkční.

Publikováno: 27.4.2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová