reklama

Jak vybrat správný štětec

Štětce jsou tradičními nástroji pro aplikaci všech druhů nátěrových hmot. Nejčastěji používané jsou dnes ploché štětce. Kulaté štětce mají výrazně méně příznivců.

Žena se štětkou v ruce maluje pokoj na bílo
i (Zdroj: Depositphotos)
Jak vybrat správný štětec (Zdroj: Depositphotos)

Vyráběny jsou také různé speciální štětce pro méně běžné případy aplikace nátěrových hmot, jako je například fládrování (vytváření imitace struktury dřeva na natíraném povrchu), linkování a další speciální malířské techniky. Ploché štětce jsou vyráběny v různých velikostech, které se označují šířkou štětce v palcích. Běžně jsou štětce nabízeny v řadách zahrnujících rozměry od 1“ do 4“. Někteří výrobci udávají šířku štětce v mm. Ploché štětce určené pro profesionály mají větší tloušťku a delší vlákna. Nasávají tak více barvy a práce s nimi je produktivnější než s hobby štětci. Ty jsou tenčí a mají kratší vlákna, jejich výhodou je nižší cena. Můžeme volit mezi štětci s plastovým nebo dřevěným držadlem, to je častější u dražších profi štětců. 

Při výběru jsou rozhodující vlákna

Většina štětců má univerzální použití pro různé druhy nátěrových hmot. Rozhodující pro funkci štětce jsou přitom jeho vlákna. V minulosti byla naprostá většina štětců osazena přírodní vepřovou štětinou. Její kónická vlákna s roztřepenými konci dobře nasávají barvu a solidně ji roztírají. Jde však o přírodní vlákna, u nichž nelze nikdy zcela vyloučit možnost výskytu poškozených či zeslabených vláken. Ta se mohou při práci uvolnit a narušit povrch nátěru.

Roztřepené konce jsou poměrně hrubé a jednotlivé štětiny mají různou tloušťku, takže u hustých špatně se slévajících barev není kvalita rozetření nátěru dostatečná. Proto se dnes setkáváme především se směsmi přírodní štětiny a syntetických vláken, kde štětina zajišťuje dobrou nasákavost, syntetická vlákna pak kvalitní rozetření nátěru.

Štětce se syntetickým vláknem
i (Zdroj: Spokar)
Tradiční štětce SPOKAR osazené směsí štětin a syntetických vláken (Zdroj: Spokar)

Stále častější je použití plně syntetického osazení štětců. Speciální syntetická vlákna dnes svými vlastnostmi přírodní štětinu jednoznačně předčí. Vlákna používaná ve štětcích SPOKAR EVO jsou dutá a mají kónický tvar v celé délce. Jsou proto lehká a je mezi nimi dostatek prostoru pro nasátí barvy. Rovnoměrně se ohýbají, takže barva při práci neodstřikuje. Jemně rozštěpené konce těchto vláken jsou podstatně jemnější než u štětiny, rozetření barvy je proto vysoce kvalitní a zcela rovnoměrné. 

Štětce Spokar EVO v červené barvě
i (Zdroj: Spokar)
Štětce SPOKAR EVO lze použít na všechny druhy barev a laků (Zdroj: Spokar)

Kromě univerzálních štětců jsou nabízeny také speciální štětce určené pro vodou ředitelné barvy a štětce pro lazurovací nátěry dřeva. Pro nanášení vodou ředitelných barev jsou speciálně určeny štětce označované jako Akryl. Jejich syntetická vlákna s velmi jemnými chemicky zašpičatělými konci výborně roztírají barvu. Jsou proto vhodné především pro vodou ředitelné barvy střední a vyšší hustoty, které se hůře slévají. Pro lazurovací nátěry dřeva slouží štětce označované názvem Lazur. Jsou osazeny směsmi syntetických vláken. Vlákna jsou v tomto případě volena tužší, aby účinně zapracovávala lazuru do povrchu dřeva.                                                                                                                    

Štětce Spokar AKRYL a LAZUR v barevném provedení
i (Zdroj: Spokar)
Štětce SPOKAR AKRYL a LAZUR jsou osazeny speciálními směsmi syntetických vláken (Zdroj: Spokar)

Designové štětce SPOKAR NOVA

Úplnou novinkou v nabídce pelhřimovské značky SPOKAR je řada štětců NOVA. Tvar těchto štětců navrhl přední český designér Petr Novague. Rukojeť s osmihranným průřezem se příjemně drží, štětec lze vždy bez problémů pootočit do té nejvhodnější pracovní polohy. Klínovité zakončení držadla může posloužit jako škrabka nebo špachtle. O kvalitě designu svědčí prestižní mezinárodní ocenění Red Dot Design Award. 

Štětec SPOKAR NOVA v šedé barvě
i (Zdroj: Spokar)
Štětce SPOKAR NOVA mají velice zajímavý design, ne náhodou získaly prestižní mezinárodní ohodnocení (Zdroj: Spokar)

Důležitým faktorem při vývoji štětců SPOKAR NOVA byl důraz na ohleduplnost k životnímu prostředí. Proto jsou držadla štětců dutá. Minimalizuje se tak spotřeba materiálu. Celý štětec je plastový. To platí pro rukojeť, zděř i vlákna osazení. Recyklace štětců po skončení jejich životnosti je tak mnohem snazší než u běžných štětců kombinujících různé materiály. 

Štětce NOVA jsou osazeny syntetickými vlákny nejvyšší kvality, jejichž vlastnosti splňují ty nejpřísnější požadavky na kvalitní aplikaci všech druhů nátěrových hmot. Jsou nabízeny se třemi druhy osazení. Provedení UNI s šedými vlákny EVO je vhodné pro aplikaci všech druhů nátěrových hmot. Verze AKRYL s modrými vlákny se uplatní při práci s vodou ředitelnými barvami vyšší hustoty, které se hůře slévají. Verze LAZUR se zelenými vlákny slouží pro nátěry lazurami, které účinně zapracovává do povrchu dřeva.

Štětce spokar nova šedá, modrá, zelená
i (Zdroj: Spokar)
Štětce SPOKAR NOVA nabízí tři druhy osazení (Zdroj: Spokar)

Štětce SPOKAR NOVA jsou určené pro profesionály i domácí kutily. Nabízejí kombinaci vysoce kvalitních vláken s lehkou ergonomicky tvarovanou rukojetí. Věříme, že vaše práce s nimi bude vždy příjemná a její výsledek perfektní.

Publikováno: 6.5.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.