reklama

Terasy - trendy pro nadcházející sezónu

Terasy jsou opět v popředí zájmu řady klientů. Jsou žádaným prvkem, který zlepší kvalitu bydlení. Místem, kde lidé mohou trávit čas blíže přírodě, a přitom v soukromí, kde mohou trávit čas s rodinou, přáteli nebo jen sami se svými myšlenkami.

Terasa s posezením a grilem
i (Zdroj: ASKO a.s.)
Terasy - trendy pro nadcházející sezónu (Zdroj: ASKO a.s.)

Při realizaci terasy je důležité věnovat čas přípravě a před samotnou výstavbou mít jasně definované požadavky související s jejím provozem. Bude se terasa využívat celoročně, nebo jen sezónně? Bude otevřená, nebo částečně zakrytá? Bude zde místo pro čas s přáteli a prostor pro odpočinek? Budou po terase běhat děti, zvířata apod.?

Správný výběr terasové krytiny

Základem funkční terasy je „podlaha“. Ta by měla reflektovat předpokládané využití terasy, ale také množství času, který chceme věnovat její pravidelné údržbě. Při volbě terasové krytiny by se měl zohlednit nejen design a funkčnost, ale právě i čas, který bude nutné péči a údržbě věnovat. Mezi zástupce klasické „terasové krytiny“ patří dřevěná terasová prkna . Na trhu je dostupná pestrá nabídka evropských i exotických dřevin v řadě délek, šířek a profilů prken.

Terasová prkna ze dřeva jsou obecně uživatelsky velmi příjemná na dotek a došlap. Jako každý přírodní produkt však vyžadují péči a údržbu. Na přímém slunci, nezakryté, vystavené dešti, slunci, mrazu, přirozeně degradují. U dřeva jde v první fázi o barevnou degradaci – šedne. Odehrává se tak naprosto přirozený proces, který však není každému zákazníkovi příjemný. Doba a intenzita degradace je závislá na množství srážek, slunečního svitu, popřípadě konstrukční ochraně (je-li například terasa pod pergolou). Barevnou změnu můžete pozorovat v podstatě po několika dnech – po prvních deštích se vytrácí pigment, sluncem dřevo žloutne. Pokud tedy zvolíme dřevěná terasová prkna, musíme počítat s pravidelnou údržbou, která prodlouží životnost dřeva a zachová mu jeho vlastnosti v co nejširší míře.

Děti na dřevěné terase
i (Zdroj: ASKO a.s.)
Terasová krytina by měla být nejen funkční, ale také nenáročná na údržbu (Zdroj: ASKO a.s.)

Dřevěná terasová prkna

 Výhodou exotických dřevin je jejich vyšší životnost (cca 25 let) a mechanická odolnost, vyšší rezistence vůči škůdcům. Při montáži se musí počítat s větší roztažností exotických dřevin (až 10 %), časem může povrch „plstnatět“ a je nutné mít na paměti, že na slunci se více rozehřívají. Díky svým vlastnostem jsou však vhodné například v okolí bazénů, kde eliminujeme riziko třísky v bosé noze. Oproti tomu terasová prkna z evropských dřevin mají vyšší tepelný komfort pro bosou nohu, nabízejí menší roztažnost. U evropských dřevin je nutné věnovat větší pozornost pravidelné péči, počítejme s tzv. třískováním a s nižší živostností (cca 15 let). Pro řadu klientů znamená výhodu nižší pořizovací cena.

Sibiřský modřín
i (Zdroj: ASKO a.s.)
Sibiřský modřín se řadí mezi oblíbené tuzemské dřeviny (Zdroj: ASKO a.s.)

Sibiřský modřín reprezentuje oblíbenou tuzemskou dřevinu. Dřevina původem ze Sibiře je světle žlutého až načervenalého zbarvení. Platí jako velmi odolná proti extrémním teplotním výkyvům (až do -50 °C). Díky pomalému růstu a hustým letokruhům má výborné mechanické vlastnosti. Sibiřský modřín má hustotu 620 – 680 kg/m3.

Prkno v dekoru Massaranduba
i (Zdroj: ASKO a.s.)
Mezi oblíbené exotické dřeviny patří Massaranduba, pocházející z Jižní a Střední Ameriky (Zdroj: ASKO a.s.)

Massaranduba je oblíbenou exotickou dřevinou. Pochází z Jižní a Střední Ameriky, vyznačuje se červenohnědým zbarvením. Hustota dřeva 1100 – 1200 kg/m3. Vysoce tvrdé, těžké a trvanlivé dřevo. Prkna předsušena na vlhkost 16 – 18 %.

Využití dřevoplastu

 Stále žádanějším materiálem pro realizaci teras, ale i oplocení je WPC (dřevoplast). WPC je moderní materiál vynikající dlouhou životností a rozměrovou stálostí. Materiál, který je voděodolný, mrazuvzdorný, odolný proti UV záření, vůči přírodním vlivům a škůdcům. Velkou výhodu WPC systémů představuje jejich téměř bezúdržbový provoz: není potřeba nátěr, ošetření, netřískuje apod. Nevýhodu může znamenat nižší komfort pro bosou nohu při intenzivním slunečním svitu. ASKO a.s. pro letošní rok nabídku dutých terasových prken doplnila i profilem plným ve stejném rozsahu dekorů. WPC terasová prkna je možno doplnit plotovkami ve stejném dekoru a provedení. Plotovky je možné instalovat horizontálně, jednostranně i oboustranně a vybírat lze ze tří dekorů dřeva.

Dům s terasou a bazénem
i (Zdroj: ASKO a.s.)
Podstatná výhoda dřevoplastu je minimální údržba (Zdroj: ASKO a.s.)

Zastánci přírodního dřeva, kteří postrádají čas nutný na jeho údržbu, mohou sáhnout po terasových prknech vyrobených z thermoborovice, která mají povrch chráněný vysoce odolnou polypropylenovou fólií. Dílce chráněné speciální fólií jsou velmi odolné proti otěru a UV záření, mají všechny výhody dřevěných terasových prken a díky speciální úpravě překonávají nedostatky přírodního materiálu (mají vysokou rozměrovou a barevnou stálost, jsou odolné proti otěru a opotřebení, jsou odolné proti UV záření a vzniku skvrn (EN438), jsou voděodolné, protiskluzné a vyžadují minimum údržby.

Terasové dílce Floover
i (Zdroj: ASKO a.s.)
Dřevěná terasová prkna jsou odolná proti otěru, UV záření a vzniku skvrn (Zdroj: ASKO a.s.)

V nabídce ASKO a.s. najdete designové dílce Floover v třinácti dekorech – od světlých přes klasické odstíny až po moderní šedé. Technologické náklady, nutné na úpravu přírodního materiálu, se nepříznivě odrážejí na jeho pořizovací ceně.

Publikováno: 8.5.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce