reklama

Jak efektivně oškrábat starou barvu ze zdi

Než se pustíte do nové výmalby, rozhodně musíte ve většině případů projít procesem škrábání staré malby. Nestačí zdí jenom nově vymalovat, mohlo by se vám to ošklivě vymstít. Nová barva by totiž nemusela držet a celá práce by vyšla nazmar. Často nestačí ani na starou barvu natřít kvalitní penetraci. Je potřeba starou barvu poctivě sundat a opravit vzniklé spáry a praskliny. Nakonec to není tak náročné a určitě se to vyplatí.

Stará výmalba
i (Zdroj: Depositphotos)
Jak efektivně oškrábat starou barvu ze zdi (Zdroj: Depositphotos)
Potřebné nástroje
i (Zdroj: Prima DOMA)
Připravte si k ruce všechny pomůcky

Před aplikací nové barvy na zdi v interiéru rozhodně nešetřete časem a energií na přípravu. Starou barvu raději oškrábejte, zdi očistěte a hlubší praskliny a spáry opravte.

Fixování plachty
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zafixujte igelit pomocí maskovací pásky

Než začnete pracovat, vykliďte místnost a podlahu zakryjte. Ušetříte si spoustu času následným čištěním a mytím. Okraje zafixujte pomocí maskovací pásky.

Vlhčení zdi
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zdi navlhčete vodou

Starou barvu nastříkejte vlažnou vodou a můžete začít pracovat. Navlhčete si vždy jenom část zdi, kterou zvládnete oškrábat, než zeď opět proschne. Pokud nějaké místo půjde hůř, znovu tam nastříkejte vodu.

Škrábání škrabkou
i (Zdroj: Prima DOMA)
Oškrábejte staré barvy kovovou škrabkou

Pomocí kovové špachtle postupně sundejte starou barvu. Pracujte tak, že hrot špachtle budete vést po zdi hodně naplocho a mírným tlakem barvu seškrábnete.

Škrábání špachtlí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Použít můžete i kovovou špachtli

Použít můžete i tenkou škrábací planžetu pro menší nebo hůře spolupracující místa. Práce půjde pomaleji, ale může se vám naopak pracovat pohodlněji.

Vysávání spár
i (Zdroj: Prima DOMA)
Spáry vyčistěte pomocí hubice vysavače

Po práci vyčistěte i vzniklé praskliny a spáry. Větší kusy vyndejte krajem špachtle nebo škrabky. Zbytek prachu a malé kousky odstraníte pomocí hubice vysavače.

Vysávání zdi
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pomocí vysavače očistěte zdi

Nakonec vysajte celou zeď, abyste odstranili přebytečný prach, který by se pak zbytečně mísil s novou barvou nebo penetrací.

Opatrně odstraňte igelit se zbytky oškrábané zdi
i (Zdroj: Prima DOMA)
Opatrně odstraňte igelit se zbytky oškrábané zdi

Po práci opatrně sundejte igelit zakrývající podlahu. Ideálně ho uvolněte tak, abyste všechny nečistoty zadrželi v igelitu, zamotali je dovnitř a snadno pak vyhodili pryč.

Mytí podlahy
i (Zdroj: Prima DOMA)
Podlahy omyjte

Nakonec ukliďte a vyčistěte i odkrytou podlahu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP

Omrzely vás barevné zdi v místnostech? Přečtěte si krok po kroku, jak zdi připravit na novou výmalbu, jak vybrat vhodnonu barvu a inspirujte se tipy, které vám usnadní následný úklid.

 

Publikováno: 18.4.2021, Autor: Silva Pokorná (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Silva Pokorná