reklama

Budujeme vstup do sklepa… tak, jak se to opravdu má dělat

Mít vlastní sklep sebou přináší spoustu výhod, ale také spoustu zařizování. Při rekonstrukci domu a budování vstupu do sklepa musíme dodržet správně celou řadu technologických postupů, protože jinak riskujeme budoucí problémy.

Sklepní okénko
i (Zdroj: Prima DOMA)
Budujeme vstup do sklepa (Zdroj: Prima DOMA)

Vybagrovat díru je první krok

Pokud se rozhodneme pro vstup do sklepa z vnějšku domu, tak musíme v projektu zohlednit samozřejmě prostor pro schodiště. Následně je prvním a asi i nejjednodušším úkolem vybagrování díry v zemi. Můžete díru vykopat sami, ale je zbytečné se dřít, když bagrem to budete mít za chvíli hotové.

Následně přichází na řadu podštěrkování a vybudování celoplošné základové desky. Do první vrstvy přijde kari síť. Do této vrstvy přijde také konstrukce ve tvaru písmene L, díky ní bude zeď lépe odolávat náporu zeminy. Na svislou část konstrukce se založí první řada ztraceného bednění.

Vybagrovaná díra
Nejprve vybagrujte díru (Zdroj: Prima DOMA)
První řada ztraceného bednění
Založte první řadu ztraceného bednění (Zdroj: Prima DOMA)

Nepodceňujte hydroizolaci

V případě sklepa je důležité nepodceňovat hydroizolaci. Zde je důležité nenechat nikde žádné kolmé rohy, ale vytvořit takzvaný fabion, což je oblý přechod mezi stěnou a stropem. Skvělý pomocník na tvorbu oblých rohů je nějaký kulatý předmět, například lahev s vodou.

Pokud by byla hydroizolace zalomena do pravého úhlu, tak může popraskat. To platí u lepenky i u nátěru. Nekvalitně provedená izolace může způsobit problém s vlhnutím stěn a vznikem plísně. Byla by škoda za pár let znovu rekonstruovat kvůli takové banalitě.

Aplikace hydroizolace
i (Zdroj: Depositphotos)
Aplikací hydroizolace předejdete vlhnutí stěn (Zdroj: Depositphotos)

Vyprofilování schodiště

Dalším krokem je vyprofilování schodiště. Jeho umístění zvažte ze strategických důvodů, aby byl vchod dobře přístupný a nemuseli jste dům složitě obcházet.

Osazení dveří

Začištění a osazení dveří je jednou z finálních akcí. Zde opět přichází na scénu hydroizolace, protože ji musíte správně napojit. Po osazení dveří už máte téměř hotovo.

Sklepní prostory můžete ještě zateplit, ale není to nutné. Vždy tuto možnost proberte se stavitelem. V některých případech je to dokonce kontraproduktivní, protože by mohly vznikat nežádoucí tepelné mosty.

Osazení dveří
Jedna z finálních prací je osazení dveří (Zdroj: Prima DOMA)
Lepení izolace na strop
Sklepní prostory můžete zateplit (Zdroj: Prima DOMA)

Kosmetické práce

Na úplný závěr přichází kosmetické práce. Zde máte ruku volnou a můžete se vyřádit podle svých představ. Podestu u vstupu do sklepa lze ponechat vylitou betonem, položit na ni zámkovou dlažbu nebo klidně nějakou pěknou keramickou dlažbu.

Stěny kolem podesty se snažte sladit se zbytkem fasády a stylem domu. Není dobré na takových detailech šetřit, protože můžete mít krásný dům a vchod do sklepa bude vypadat jako pěst na oko. Zvolit zde můžete nátěr, dlaždičky nebo klidně cihlovou předezdívku.

Dejte si na čas

Nespěchejte. Mnoho lidí dělá při stavbě domu chybu, že se snaží práce uspěchat. Základový beton nechte minimálně tři týdny pořádně proschnout a teprve poté dávejte izolační vrstvu. Beton si musí takzvaně sednout, a když jej rovnou zaplácnete další vrstvou, tak se na ní vytvoří bublinky. Za pár let hydroizolace popraská a bude vám do sklepa zatékat a můžete rekonstruovat znovu.

Pár dobrých rad na závěr

Jestliže stavíte dům, tak si dobře rozmyslete, zda jej podsklepíte. Musíte počítat samozřejmě se zvýšením nákladů až o 20 % v závislosti na typu konstrukce, ale zvažte, zda se vám tato investice vyplatí, protože následně lze sklep vybudovat ve svahu nebo dodatečně, ale to už jaksi není ono.

Při realizaci sklepních prostor narazíte zcela určitě na spoustu překvapivých problémů. Pomůže vám je vyřešit šikovný projektant, sežeňte si někoho opravdu dobrého, kdo vám zodpoví všechny otázky.

Publikováno: 7.4.2021, Autor: Lukáš Benzl, Profil autora: Lukáš Bednář

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.