reklama

Rozvody vody za použití plastových trubek? Poradíme vám jak na to

Instalace vodovodních rozvodů v domě už nemusí spočívat pouze v použití kovových trubek. Zajímavou alternativou je plastové PPR a PP-RCT potrubí. K jeho instalaci si vystačíte s běžným nářadím. Svářečka pro spojování fitinek se dá půjčit nebo koupit, není přehnaně drahá. Plast se oproti kovu lépe opracovává, má dlouhou životnost a je zdravotně nezávadný

instalatér, rozvodná skříň
i (Zdroj: Depositphotos)
Moderní plastové potrubí se instaluje snadno (Zdroj: Depositphotos)

Pro vodu teplou i studenou

PPR trubky se dají použít jak pro rozvod teplé, tak i studené vody. Modernější varianta PP-RCT má ještě vyšší teplotní odolnost (do 70 °C) a menší průměr. To umožňuje snadnější zasekání potrubí do zdi. stačí vyhloubit jen několikacentimetrovou drážku. Konkrétní průměr potrubí by měl navrhnout instalatér. Modře označené potrubí se používá pro studenou vodu, červené pro teplou. Setkat se můžete také se zelenou variantou PP RCT, ta je, co se teplotního rozsahu týče, univerzální.

červené trubky
i (Zdroj: Depositphotos)
Moderní plastové trubky pro rozvod vody (Zdroj: Depositphotos)

Také plast se svařuje

Zatímco se měděné rozvody pájí a pro ostatní se používají kovové spojovací dílce, plast se svařuje. Hobby svářečka stojí kolem patnácti set korun, nebo se dá půjčit. Vysoká teplota zajišťuje dokonalé spojení plastu s fitinkou. Doba svařování a jeho teplota záleží na typu potrubí, jeho průměru a tloušťce. Výrobci ji uvádí v technických listech. Výsledný spoj je dokonale těsný a pevný, a to bez jakéhokoli přidaného těsnění.

plastová trubka, fitinka
i (Zdroj: Depositphotos)
Plastové potrubí nabízí také řadu fitinek – kolen, odboček a spojek (Zdroj: Depositphotos)

Jak na to

Samotné instalaci potrubí předchází vysekání drážek do zdi nebo do podlahy. Ačkoli je plastové potrubí částečně ohebné, drážky musí být rovné. Pro jejich vyznačení se hodí vodováha nebo laser. Potrubí se dá skrýt i do sádrokartonových příček. Pokud ho povedete v chladnější místnosti, doporučuje se použít tepelnou izolaci. V technické části domů a bytů potrubí zasekávat nemusíte, můžete ho ke zdi připevnit pomocí objímek. Při svařování plastu postupujte rychle. Poté, co do sebe nahřáté části plastového potrubí vsunete, máte na případnou korekci dílu jen několik vteřin.

svářečka plastových trubek
i (Zdroj: Depositphotos)
Dokonalý spoj díky svářečce plastových trubek (Zdroj: Depositphotos)

S maltou ještě počkejte

Zásadní chybou je zaházet potrubí okamžitě maltou. Po natažení trubek a připojení fitinek nechte rozvody odkryté až do té doby, než provedete tlakovou zkoušku. Ta se provádí buď pomocí vzduchové pumpy, nebo natlakováním vodou. Pečlivě zkontrolujte, zda spoje nikde neuchází. Poznáte to buď prokapáváním vody nebo úbytkem tlaku na manometru vzduchové pumpy. Tlak nechte v rozvodech působit alespoň několik hodin. Poté, co zkoušku provedete, můžete trubky zakrýt omítkou.

trubka ve zdi
i (Zdroj: Depositphotos)
Nejdřív proveďte tlakovou zkoušku, poté můžete zakrýt omítkou (Zdroj: Depositphotos)

Závěr patří mistrům

Pokud jste si rozvody budovali svépomocí, nechte si výsledné dílo zkontrolovat odborníkem, instalatérem nebo firmou. Na nich také bude napojení potrubí ke kotli nebo na přípojku veřejného vodovodu.

Tipy

  • K dělení trubek použijte speciální kleště. Plast sice jde řezat flexou, ta ale na řezu nechává hrubé otřepy.
  • Svářečka plastových trubek má pracovní teplotu zhruba 280 °C. Pozor na popáleniny.
  • Tlakovou zkoušku nepodceňujte, a to hlavně v případech, kdy rozvody ukryjete do zdi. Řešení pozdějších netěsností je velmi pracné a komplikované.
  • Při tlakové zkoušce vodou se potrubí někdy orosí. Systém nechte vytemperovat, kondenzovanou vodu odpařit a až poté hledejte netěsnosti.
  • Typ použitého potrubí, jeho průměr i použité fitinky by měl navrhnout instalatér.

Publikováno: 15.3.2021, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč