reklama

Výběrem interiérových dveří ovlivníte vzhled svého příbytku

Zajistí soukromí, zvýší klid v bytě, šikovně rozdělí nebo naopak propojí místnosti, ušetří místo, změní vzhled a podtrhnou osobitý styl bytu – to všechno umí interiérové dveře. Na co myslet při jejich výběru?

VEKRA Interier Future
i (Zdroj: VEKRA)
Výběr interiérových dveří (Zdroj: VEKRA)

Jak stylově doladit interiér?

Nepřeberné množství variant dávají šanci najít originální řešení jak pro moderní minimalistický interiér, tak pro rustikální styl bytu. Různé možnosti prosklení, ozdobných kazet, kovových pásků atd. udělají z interiérových dveří zajímavý a vysoce funkční bytový prvek.

Prosklené dveře v pokoji
i (Zdroj: VEKRA)
Světlé odstíny zvětší prostor v místnostech (Zdroj: VEKRA)

Z hlediska barevnosti platí, že světlejší odstíny prostor zvětší a odlehčí, tmavší barva dokáže zútulnit i větší prostory. Je možné volit i různé odstíny dveří a zárubní. Barva dveří a zárubní by ale měla vždy ladit zejména s podlahou a zajímavé je, pokud jsou v určitém barevném kontrastu. Snažit se trefit co nejpodobnější odstíny podlahy a dveří nemusí přinést uspokojivý výsledek. Jde o různé produkty a různé výrobce, a tak výsledek bude vždy „trochu vedle“. „Velmi zajímavé na pohled i na dotek jsou například dveře s unikátním povrchem Square s texturou lněné tkaniny,“ říká Pavel Hajný manažer divize interiérové dveře značky VEKRA

Zásadní je kvalita dveří

Interiérové dveře jsou investicí, která ovlivní komfort bydlení na dlouhou dobu. Denně se jich budete dotýkat, občas jimi bouchne průvan, proto je třeba, aby vydržely vše, co život přináší. Vyplatí se investovat do kvalitní vnitřní výplně a odolné povrchové úpravy. Pevné a kvalitní jsou dveře s dutinkovou nebo plnou dřevotřískovou deskou, které výborně tlumí hluk. Výplň interiérových dveří je přesně případ, kde se u nich nevyplatí šetřit.

Bílé interiérové dveře
i (Zdroj: VEKRA)
Interiérové dveře ovlivní komfort bydlení (Zdroj: VEKRA)

Povrchové CPL lamináty poskytují výborný poměr kvality a ceny. Jsou dostatečně odolné, výborně se udržují. Velkou výhodou je barevná stálost, jsou téměř k nerozeznání od dřeva a v provedení s 3D strukturovaným povrchem jsou i na pohmat velmi příjemné. Velmi moderní a stále žádanější jsou celoskleněné dveře, které zajímavě prosvětlí a oddělí interiér.

Vyplatí se promyslet každý detail

Myslete na to, aby vypínače světla byly vždy na straně kliky. Při vstupu do místnosti byste měli vidět její podstatnou část. Otevřené dveře by neměly narážet do skříní nebo umyvadla v koupelně atd. Výběr věnujte i klikám, musí dobře padnout do ruky, pěkně vypadat, ale také mít povrch odolný proti otěru.

VEKRA interier Cube
i (Zdroj: VEKRA)
Posuvné dveře ušetří místo v prostoru (Zdroj: VEKRA)

Tam, kde je potřeba ušetřit místo, zvažte možnost posuvných dveří. Ty se výborně hodí i do malých bytů, a to jak ve variantě, kdy zajíždějí buď do pouzdra tak jako zavěšené na stěnu, ale je potřeba vědět, že hůře tlumí zvuk. „Většina modelů existuje v otočné i posuvné verzi,“ říká J. Hajný ředitel divize interiérových dveří značky VEKRA, „při výběru designu dveří se tak nemusíte prakticky omezovat.“ Kde je možnost využít větší stavební otvor poskytují zajímavé možnosti dvoukřídlé dveře, případně prosklené stěny.

Montáž raději nechte odborníkům

Aby byl výsledek dokonalý, je dobré konzultovat výběr s odborníky a přenechat jim zaměření i montáž. Věřte, že každý nepovedený detail nebo nutnost dodatečné úpravy je vidět. Dvojnásob to platí v případě prosklených stěn či posuvných dveří.

Publikováno: 22.2.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce