reklama

Řešíte elektroinstalaci? Pozvěte si odborníky

Realizace elektroinstalace vyžaduje odborný přístup a souhru investora, architekta a elektrotechnika, aby do sebe vše zapadlo a správně fungovalo. Bez elektroinstalace si dům dnes již neumíme představit, bez slaboproudých a silnoproudých rozvodů by byl nekompletní. Jakmile jsou hotové rozvody elektřiny, už se nám vidina hotového domu opět o něco přiblíží. Na co se zaměřit a jak postupovat si povíme v následujícím článku.

Elektroinstalace
i (Zdroj: Depositphotos)
Řešíte elektroinstalaci? Pozvěte si odborníky (Zdroj: Depositphotos)

Výběr odborné firmy je zárukou úspěchu

Do elektroinstalace se určitě nepouštějte sami, pokud nemáte příslušné vzdělání, nejspíš ani nerozeznáte jednotlivé kabely od sebe. Svěřte raději práci odborné firmě, která ví, co dělá. Firma s dobrými referencemi nejspíš nějaké ty projekty již realizovala a její zaměstnanci znají nejčastější problémy a umí je řešit. Také budou znát různé vychytávky z praxe a určitě se o ně rádi podělí. Díky odborné firmě nemusíte řešit dodávku materiálu a následné revize, protože vše udělá za vás a vám odpadne jedna nepříjemná starost.

Realizaci elektroinstalace předchází prohlídka skutečného stavu domu

Elektroinstalace vychází z elektro projektu, který je vytvořen ještě před započetím stavby. V den „E“ se na stavbě vše projde a zkontroluje se, zda realita odpovídá původnímu plánu. Často dojde k změně dispozic příček a původní projekt elektroinstalace je třeba upravit podle skutečných dispozic. Na základě prohlídky je zhotoven elektro prováděcí projekt, který následně firma zrealizuje.

Projekt
i (Zdroj: Prima DOMA)
Elektroinstalace vychází z elektroprojektu, který je vytvořen ještě před započetím stavby (Zdroj: Prima DOMA)

Konečnou podobu elektroinstalace si musí zkontrolovat i investor

Před realizací projektu je fajn projít si s technikem dům a vyřešit praktickou stránku elektroinstalace. Investor si sám určí, kde chce kolik zásuvek, v jaké výšce a na kolika místech chce vypínat světlo. Někomu postačí v obýváku tři zásuvky, jiný člověk jich bude chtít deset. Vysocí lidé si zásuvky nechají nainstalovat do větší výšky, protože je to pro ně komfortnější.  Technik může mít určitou představu, která se však může lišit od představ zákazníka. A protože technik v domě bydlet nebude, tak se musí řídit přáními investora.

Zaměření
Díky laserovému měřidlu budou všechny rozvody rovné (Zdroj: Prima DOMA)
Vrtání
Rozvody na zásuvky a vypínače se musí připravit (Zdroj: Prima DOMA)

Přání zákazníka ovlivní výslednou cenu

Podle požadavků zákazníka udělá elektrikář soupis materiálu, který nakoupí a následně je na stavbě použit. Samozřejmě musíte počítat, že čím víc zásuvek a různých vychytávek si vymyslíte, tak tím větší množství kabelů spotřebujete a zároveň poroste cena celé elektroinstalace. Na druhou stranu se nevyplatí zbytečně šetřit. Natažené "prodlužky" ke gauči nejsou ani praktické a ani estetické.

Zásuvky a vypínače nemusí být jen z plastu

V dnešní době se už nemusíte spokojit s obyčejným plastem. Zásuvky, vypínače a jiné ovladače lze zakoupit v moderních designech včetně kůže nebo břidlice. Jedna věc je samozřejmě estetická stránka, ale elektrikář by vám měl vždy říct, zda jsou vaše plány proveditelné. Některé levnější řady nezvládnou HDMI nebo moderní termostaty. Někdy musíte udělat kompromis, jinak ve finále budete mít v obýváku dva druhy vypínačů, a to určitě nechcete.

Vzorník2
Nemusíme sahat pouze po vypínačích a zásuvkách z plastu (Zdroj: Prima DOMA)
Vzorník
Ukázka vzorků vypínačů a zásuvek (Zdroj: Prima DOMA)

Praktické rady na závěr

Než si najmete firmu na realizaci elektroinstalace, tak si přečtěte její reference a vyhledejte si názory zákazníků. Placená reklama je sice fajn, ale tu nejlepší reklamu vždy zajistí spokojený zákazník.

Zajímejte se o průběh realizace.  Než kývnete na konečnou podobu návrhu, tak si vše důkladně promyslete. Pokud vám elektrotechnik nenavrhne společnou prohlídku nemovitosti, tak ji iniciujte sami.

Kabely
Kabely se budou instalovat do vysekaných drážek (Zdroj: Prima DOMA)
Rozvodná skříň
Pojistná skříň musí být na přehledném místě (Zdroj: Prima DOMA)

Design a počet zásuvek a vypínačů může významně ovlivnit cenu celého projektu, tak s tím počítejte a mějte v záloze finanční rezervu.

Luxusní designové vypínače jsou sice krásné, ale nehodí se do každého interiéru. Představte si hotový pokoj včetně podlah a nábytku. Tak například kožené vypínače jsou hezké, ale ve finále můžou vypadat jako pěst na oko.

Publikováno: 25.2.2021, Autor: Lukáš Benzl, Profil autora: Lukáš Bednář