reklama

Jak zateplit podlahu na půdě?

Podkrovní místnosti v novostavbách bývají často využívané k bydlení. V těchto případech bývá zaizolována i střecha. A to mezi a pod krokvemi přímo z vnitřního prostoru, či je zde použitý stále oblíbenější systém nadkrokevního zateplení. V takovém případě je tepelná izolace vložena z vnější strany, takže nedochází k dalšímu snižování stropů v půdním prostoru.

Jak zateplit podlahu na půdě? (Zdroj: ISOVER)

Pokud ale půdu nevyužíváme, nebo nám slouží pouze jako sklad běžně nepoužívaných věcí v domácnosti, měli bychom tuto podlahu dostatečně odizolovat. Teplo stoupá vzhůru, a pokud podlahu na půdě zateplíme, krásně nám zůstane v obývaných místnostech. V opačném případě nám unikne do půdních prostor. Zateplení podlahy půdy je bohužel často opomíjené, a přitom  patří mezi ty nejefektivnější.

zateplení
Zateplení podlahy půdy je bohužel často opomíjené, a přitom patří mezi ty nejefektivnější (Zdroj: ISOVER)

Úsporným řešením při zachování tepelně izolačních, odkladových a zároveň pochozích vlastností půdy je kombinace minerální vlny a pěnového polystyrenu. Systém ISOVER STEPcross využívá pevnosti polystyrenových trámců v kombinaci s tepelnou účinností měkčích desek z minerálních vláken. Při správném zhotovení prakticky neexistují žádné tepelné mosty. Dalšími výhodami jsou minimální přitížení stropu a cena celého systému. Aplikace zateplení minerální vlnou a polystyrenovými trámky je velmi jednoduchá a průměrně šikovný kutil ji jistě zvládne vlastními silami. Pokud si sami na zateplení netroufáte, řemeslníka najdete např. na Nejremeslnici.cz.

Obrázek1
Aplikace zateplení minerální vlnou a polystyrenovými trámky je velmi jednoduchá a průměrně šikovný kutil ji jistě zvládne vlastními silami (Zdroj: ISOVER)

Na zhotovení systému ISOVER STEPcross budete potřebovat:

  • Parozábranu ISOVER Vario® KM Duplex UV
  • Lepicí pásku ISOVER Vario® KB1 nebo ISOVER Vario® Multi Tape SL
  • Elastický tmel ISOVER Vario® DoubleFit
  • Výplňová minerální vlna o formátu 600 x 1200 (ISOVER Orsik, ISOVER Uni)
  • Nosné kříže ISOVER Kříž EPS
  • Polystyrenové trámky ISOVER Tram EPS
  • Montážní dřevěná prkna o šířce 100 mm
  • Záklop OSB desky – OSB deska 4PD 22 mm
  • Vruty do dřeva 4 x 45 mm
  • Lepidlo PUR 750 ml, např. Den Braven Kleber Wood

Minimální vyhovující tloušťka tepelné izolace pod nevytápěnou půdou u těch nejlepších materiálů může začínat na tl. 140 mm.. Chceme-li dosáhnout energeticky úsporného zateplení, doporučené tloušťky izolací začínají na 200 mm a více. Na tloušťce 200 mm začínají i skladby systému ISOVER STEPCross. Nosné kříže a trámky ze speciálního tvrzeného polystyrenu a jsou k dispozici v tloušťkách 200 - 300 mm.

A jak tedy postupovat? Aplikace systému je velice jednoduchá. Na parotěsnou zábranu se připraví nosná část z tvrzeného pěnového polystyrenu a vzájemně se slepí PUR lepidlem. Do tohoto roštu se následně klade minerální tepelná izolace, která se na závěr přiklopí pochozími OSB deskami, které se šroubují do montážního prkna lepeného na EPS rošt. Pokud byste se v budoucnu rozhodli pro půdní vestavbu, vloženou tepelnou izolaci lze jednoduše vyjmout a použít například pro zateplení mezi krokve.

Obrázek2
Minimální vyhovující tloušťka tepelné izolace pod nevytápěnou půdou je 140 mm (Zdroj: ISOVER)

Tip: Podívejte se na montážní videonávod nebo stručný fotonávod.

Systém se dodává pouze jako systémová skladba, odpovídající počet trámků ISOVER TRAM EPS a křížů ISOVER KŘÍŽ EPS společně s odpovídajícím množstvím minerální vlny. S výpočtem množství jednotlivých součástí systémové skladby ISOVER STEPcross vám pomohou na lince technické a obchodní podpory. Pro výpočet je potřeba znát rozlohu zateplované půdy a  požadovanou výšku (tloušťku) zateplení. Nezapomeňte doplnit, kde je stavba postavena a kontakty na sebe (jméno a příjmení, e-mail, telefonní spojení). Zavolejte nám na číslo 800 ISOVER (800 476 837) nebo napište na technickedotazy@isover.cz.

Izolace bez chyb

Podívejte se na celý díl seriálu Izolační inspektoři ISOVER o zateplení podlahy půdy. Další informace najdete v  průvodci ISOVER – Izolace podlah, v montážním videonávodu A pokud chcete, aby vše dobře dopadlo, vyberte si svého řemeslníka z nabídky osvědčených profesionálních firem na nejremeslnici.cz.

Publikováno: 26.1.2021, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce