reklama

Budoucí problémy řeší dnešní kontrola

Investory, kteří se kvůli zateplování svých domů často zadluží na mnoho let, mohou vadné izolace a špatné omítky dohnat dřív, než své úvěry splatí. Po pěti šesti letech – často hned poté, co vyprší na stavby záruční doba, se mohou na nekvalitně provedené fasádě objevit první problémy. Přitom stačí poměrně málo. Stavbu si průběžně hlídat. Jaký zvolit izolační materiál a jakými hmoždinkami jej ukotvit?

Stavba domu
i (Zdroj: Depositphotos)
Zateplení domu (Zdroj: Depositphotos)

Minerální izolace čerpají základní suroviny z přírody: Pro výrobu skelné vaty se používají písek a sklo (podíl recyklovaného skla až 80 %), pro výrobu kamenné vlny zase magmatické horniny čedič a diabas (dolerit) a vysokopecní struska. Protože nemají organický původ, nehrozí minerálním izolacím napadení plísněmi, houbami ani bakteriemi. Spolehlivě izolují také proti hluku a požáru. Nejvyšší náklady jsou vždy spojeny s realizací, cenový rozdíl v tloušťce izolačního materiálu je už minimální. Návratnost celé investice je průměrně 7-10 let, výjimečně do 15 let. Při použití kvalitních materiálů, správné aplikaci a údržbě konstrukce tepelné izolace ani po 40 letech nevykazují žádné podstatné změny. 

Začne to plísní

Pod vadnou fasádou může být uvnitř i plíseň. A pokud materiál plesniví, může se plíseň za pár let dostat i do místností. Výsledek ovlivňuje jak úroveň stavebních prací, tak i méně kvalitní omítky. Státní dozor nad stavebnictvím navíc selhává, změnit to má nový stavební zákon. Jak si ale v zateplovací džungli poradit, než začne platit? Nabízíme odpovědi na základní otázky.

Plíseň
i (Zdroj: Depositphotos)
Pod vadnou fasádou může být uvnitř i plíseň (Zdroj: Depositphotos)
  • Jak často se na trhu objevují nekvalitní materiály?

Nijak výjimečně. Nekvalitní mohou být nejen omítky, ale všechny součásti zateplovacího systému. Zárukou kvality přitom nejsou ani renomované značky či vyšší cena. V ČR nejsou bohužel závazná pravidla, která by určovala standardy kvality omítkových materiálů pro zateplovací systémy. A nejsou to jen technické normy, ale třeba cechovní pravidla. Riziko lze snížit hlavně dobrou technickou přípravou před začátkem stavby.

  • Zaručí omítka s velkým množstvím silikonu dobrou fasádu?

Ne, na fasády se používají jak vysoce kvalitní silikonové, silikátové, případně i silikon-silikátové omítky. Stále se lze ale setkat i s akrylátovými, od kterých se z řady důvodů postupně upouští, ale i s akrylátovým materiálem lze dosáhnout dobrého výsledku. Větší množství pojiva v akrylátové omítce zajistí voděvzdornost, ale zhorší pronikání vodní páry zvnitřku stěny ven. Pokud do akrylátové omítky přimícháte silikonovou emulzi, bude vrstva paropropustná i voděvzdorná zároveň, to je ideální. Odvětrávání páry je důležité – zůstává-li v systému vlhkost, fasáda nevysychá, v zimě v ní voda zamrzá, omítka se pak odlupuje a opadává.

  • Zajistí trvanlivost fasády kvalitní materiály?

Ne automaticky. Nekvalitní materiál se na defektech podílí zhruba z poloviny. Úplně stejně častou příčinou závad je špatně zvolená technologie, chyby projektu či dodavatelských firem. Ani kvalitní materiály jako omítka, izolant a lepicí materiály bohužel neznamenají nutně kvalitní zateplení. Pokud je chybně navržen či realizován celý zateplovací systém či stavební detail, nevhodně aplikovaný izolant nebo chybný způsob kotvení, nutně dochází k poruchám zateplovacích systémů i z nejkvalitnějších materiálů.

Problémem může být stavba prováděná za špatných klimatických podmínek. Nebo přílišný spěch. Nejčastější vadou, s níž se lze setkat, jsou vápenné výkvěty na povrchu omítky. Ty se tvoří, když se nenechá dostatečně vyzrát cementové lepidlo v zateplovacím systému. Za deště voda proniká dovnitř, nevyzrálý cement se rozpouští, vápenaté soli procházejí na povrch a tvoří bělavé mapy. Může za to spěch, zvlášť za horka a sucha.

Izolace
i (Zdroj: Depositphotos)
Problémem může být stavba prováděná za špatných klimatických podmínek (Zdroj: Depositphotos)
  • Je zárukou vysoké kvality vyšší cena?

Ne vždycky. Některé firmy prodávají například silikonovou i akrylátovou omítku za srovnatelnou cenu. Cena omítkových vrstev je navíc pouze jednou ze součástí celého zateplovacího systému. Zateplení či stavba domu je nákladná záležitost, jejíž přípravě se vyplatí věnovat čas a pozornost.

Když si jdete kupovat auto, studujete odborné časopisy, radíte se s odborníky, i se známými. Obdobný postup je třeba zvolit při přípravě zateplení domu. Je nutné nepodcenit projektovou přípravu.

Důležitější než celková cena zateplení jsou technické parametry materiálů zateplovacího sytému, reference na stavební firmu i projektanta. Žádejte od dodavatele osvědčení a atesty od výrobce materiálů, které na stavbu používá. Výrobci, kteří dbají na kvalitu, se starají o to, aby s jejich systémy pracovali lidé, kteří jsou odborně proškolení a dobře znají vlastnosti přesně toho produktu, s nímž pracují.

121A4909-HDR
Fasádní izolace z podélných čedičových vláken (Zdroj: ISOVER)
Izolace a kontrola
Je nutné ji kotvit hmoždinkami (Zdroj: ISOVER)

Izolace bez chyb

Podívejte se na celý díl seriálu Izolační inspektoři ISOVER o zateplení fasád. Další informace najdete v  průvodci ISOVER – Fasádní zateplovací systémy, v montážním videonávodu nebo můžete  využít bezplatnou poradenskou linku  800 476 837 (800 ISOVER) či technickedotazy@isover.cz, kde vám technici poradí nejen jak na zateplení fasády, ale zodpoví i na další dotazy k zateplování domů. A pokud chcete, aby vše dobře dopadlo, vyberte si svého řemeslníka z nabídky osvědčených profesionálních firem na nejremeslnici.cz.

Publikováno: 30.1.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce