reklama

12. díl Online stavebního deníku odhalí nečekané zádrhele v podobě financí

Ono se řekne rekonstrukce od A do Z, ale pokud vám uprostřed všech prací dojdou peníze, je něco špatně. A to se stalo Karlovi - ve chvíli, kdy mu Pepa nabízel novou variantu plotu, mu Karel oznámil, že dochází finance a plot asi nebude. Ale to by nebyli Fachmani, aby nevymysleli řešení. Takže nakonec byl nejen plot, ale i nová garážová vrata a krásná, vymazlená podlaha.

Finanční problémy
i (Zdroj: Prima DOMA)
12. díl Online stavebního deníku odhalí nečekané zádrhele v podobě financí (Zdroj: Prima DOMA)

Co dělat, když při rekonstrukci dojdou peníze?

Karel a Pepa si na závěr roku uspořádali malou oslavu, spojenou s táborákem a opékáním buřtů. Pepa Karla vybavil ruční pilkou, aby nařezal větve na oheň, zatímco on se odborně postará o dřevo. Pepa také ukázal Karlovi, jak se prakticky nařízne buřtík, tak aby se rychle a chutně propekl, Karel trval na klasickém opékání, načež mu tlusté buřtíky málem spadly do ohně.

A diskutovalo se nejen o uplynulém roce, který přinesl mnoho nového a mnoho změn, ale také o tom, co se na stavbě bude v nejbližších dnech i týdnech dít. A jakmile se začalo o dalších pracích - zejména o stavbě nového plotu, nových garážových vratech a podlahách v domě, Karel přiznal, že má problém s penězi. Je fakt, že některé práce, které se během rekonstrukce ukázaly jako nezbytné, stály další peníze a ty teď chybí na další pokračování. 

Naštěstí máme ideální řešení. Karel si pozval poradkyni Markétu z Modré pyramidy, která mu zajistí další úvěr. Díky této operaci bude moci rekonstrukce pokračovat. V případě, že chcete zahájit rekonstrukci a dosud nemáte poskytnutou hypotéku nebo úvěr, může vám pomoci např. stavební spořitelna a zajistit další úvěr. Při již čerpané hypotéce pak lze požádat o navýšení hypotéky - a to je právě Karlův případ. Navýšení hypotéky se praktikuje ve chvíli, když během stavby či rekonstrukce dojde k nečekaným, ale podstatným výdajům. 

Makléřka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Makléřka Markéta slíbila Karlovi další úvěr (Zdroj: Prima DOMA)

Vybíráme nová garážová vrata

Při rekonstrukci domu se počítá samozřejmě i s garáží, resp. s prostorem pod domem, který dosud sloužil jako sklep i garáž zároveň. V projektu se počítá s novou příjezdovou cestou a samozřejmě nebudou chybět ani nová vrata. Pepa si na problematiku garážových vrat pozval dalšího odborníka. V Tišicích je možno nechat namontovat vrata sekční - taková, která se montují za otvor do garáže, nebo systém EVO, u kterých se nová vrata instalují na stávající zárubně. 

Sekční vrata budou vyžadovat stavební úpravy a zejména úpravu pod stropem, kam budou vrata zajíždět při otevírání. Je potřeba na základě projektové dokumentace nechat odstranit co nejvíce trubek, kabelů a dalších překážek, které by bránily montáži pojezdových ližin. Sekční vrata se skládají z jednotlivých dílů - sekcí, které se při otevírání skládají do sebe a zajíždějí po ližinách pod strop. Co se týče designu, je možné si vybrat z několika návrhů barvy i velikosti panelů. Jsou i různé varianty povrchové úpravy.

Vrata
Stará garážová vrata budou nahrazena sendvičovými (Zdroj: Prima DOMA)
Garáž
V garáži bude potřeba odstranit od stropu trubky a elektroinstalaci (Zdroj: Prima DOMA)

Pro stavební dělníky bude důležité vědět, že před instalací nových vrat budou muset ta stará demontovat, začistit ostění i nápraží a připravit prostor a co největší otvor pro vrata.

Karel i Pepa si také zašli za sousedem, který jim blahosklonně poskytl v nouzi vlastní vodu, a chtěli vyrovnat dluh. Pan soused po chvíli naléhání peníze přijal, a ještě mu Pepa slíbil, že mu opraví poškozená vjezdová vrata. Není nad to, udržovat se sousedy dobré přátelské vztahy, nikdy nemůžeme vědět, kdy budeme jejich pomoc potřebovat.

Soused
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pepa sousedovi spravil bránu a Karel se s ním vyrovnal za vodu (Zdroj: Prima DOMA)

Karlozor a Online stavební deník

V pravidelném Karlozorovém okénku ukázal Pepa, jak funguje zpětná kontrola Online stavebního deníku. V minulém dílu Josef Beneš avizoval, že nadstavba komínu musí splňovat 650 mm do výšky nad novou střechou. Pokud se jedná o komín na hřebeni střechy. Komín v ploše střechy nad 2 metry musí mít naměřený 10 ° úhel a znovu se připočítává 650 mm. Nejjednodušší způsob, jak to zkontrolovat je podívat se do Online stavebního deníku, kde musí být tyto údaje zaneseny v projektové dokumentaci. A ejhle, ono to tam také je. 

Projekt
i (Zdroj: Prima DOMA)
V projektové dokumentaci je přesně vyznačena výška nového komínu (Zdroj: Prima DOMA)

Karel mezitím řešil, kdo mu po cestě od auta k domu sebral dva balíky izolace, aniž si všiml, že oba balíky již nějakou dobu čekají na zápraží domu na ty ostatní. Názorně tím ale předvedl, jak by se měla provádět kontrola při převzetí stavebního materiálu - mělo by se spočítat dodané množství materiálu a současně i nepoškozené obaly, nepoškozené zboží a zda bylo dodáno přesně to zboží, které bylo objednané.

Karlozor
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dvakrát počítej, jednou se rozčiluj... (Zdroj: Prima DOMA)

Náročný zákazník Karel a nová podlaha

Odborníky na nejrůznější problematiku se to na stavbě jen hemží. Tentokrát se tu objevil "vymazlený" bytový architekt  Dan a expert na pokládku podlahových krytin. Bylo avizováno, že Karel má rád dřevo a preferuje dřevo. Z tohoto důvodu by rád i dřevěnou podlahu. Pokud byste skutečně jako Karel trvali na dřevěné podlaze, zvažte i jiné možnosti podlahové krytiny. Dřevěná podlaha je sice krásná, ale její udržování a ošetřování je časově i finančně náročné, nemá se příliš ráda s vlhkem a těžké, dlouho stojící předměty na ní zanechávají mnohdy nesmazatelný dojem. Praktičtější je podlaha vinylová. Zejména proto, že přechod přes francouzské okno na terasu bude ústit i k bazénu. V tuto chvíli je potřeba řešit, že se Karel po vykoupání v bazénu určitě nebude převlékat na terase, a tudíž je potřeba, aby byla podlaha nejen pevná a pěkná, ale také praktická a snadno udržovatelná.

Podlahy
i (Zdroj: Prima DOMA)
Bytový architekt Dan vysvětlil Karlovi výhody vinylové podlahy (Zdroj: Prima DOMA)

Lamelové podlahy mají přiznanou drážku a design dřeva. K nim se pak doporučuje použít měkkou podložku, která výrazně tlumí kročejový hluk a umí i přetáhnout teplotu do spodní konstrukce. Klikový systém znamená, že každá lamela má na sobě zámeček, takže se zamyká každá za sebe a podlaha je volně položená na podložce. Existují dokonce i podlahy, které mají přepětí zámku, to znamená, že se jednotlivé díly do sebe zamknou natolik těsně, že se do spár nedostane ani krůpěj vody. Což je markantní výhod oproti lepeným podlahám, kde může vlivem vlhka docházet k rozestupování dílů podlahy. Můžeme tedy konstatovat, že zámkové vinylové podlahy jsou jednoznačně bezúdržbové a voděodolné. 

Výhody
Pokud bude vaše podlaha vystavována vlhku, nepořizujte si dřevěnou, je náročná na údržbu (Zdroj: Prima DOMA)
Vinyl
Ukázka vinylové podlahy, která má lepší vlastnosti než dřevěná (Zdroj: Prima DOMA)

Finanční injekce

Karel zjistil, že kvůli mnoha faktorům, které nemohl ovlivnit ani on ani Josef Beneš, bylo potřeba sáhnout do účtu vícekrát a hlouběji, než bylo původně plánováno. Z toho důvodu začaly Karlovi povážlivě docházet peníze. Ale Karel nelenil a domluvil si schůzku s jeho oblíbenou makléřkou z Modré pyramidy Markétou. Slovo dalo slovo a Karlovi byl nabídnut tzv. rychlý nezajištěný úvěr - ten spočívá v tom, že si klient může půjčit navíc až několik set tisíc korun a tyto peníze může využít na případné dodělávky nebo nenadálé výdaje v souvislosti s rekonstrukcí. Díky velmi šikovné aplikaci, kterou Modrá pyramida nabízí, je množné ve velmi krátkém čase připravit úvěr přesně podle možností klienta a jeho momentální finanční situaci tak, aby další splátky nenarušily rodinný rozpočet. V případě, že jsou splněny všechny záležitosti lze takový úvěr připravit a podepsat dříve, než se uvaří voda na kávu.

A s dalšími díly se setkáme až po Novém roce.

Publikováno: 21.12.2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Práce na stavbě probíhají souběžně na všech frontách, řemeslníky se to tu jen hemží

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Práce na stavbě probíhají souběžně na všech frontách, řemeslníky se to tu jen hemží. Dokončují se bourací práce, jako například bourání starých garážových vrat.