reklama

Online stavební deník – záchrana pro stavební firmy i jednotlivce

Stavba domu má svá pravidla a nese s sebou i značnou byrokratickou zátěž. Jednou ze zákonných povinností je vedení stavebního deníku. Ten musí být k dispozici vždy, ať už se o výstavbu stará stavební firma, nebo si ji stavebník realizuje svépomocí. V poslední době firmy ve velkém přechází na elektronický stavební deník, který řeší mnoho problémů spojených s vedením deníku v tradiční papírové podobě. Online stavební deník je užitečný nejen pro firmy, ale také jednotlivce a investory.

Online stavební deník
Online stavební deník – záchrana pro stavební firmy i jednotlivce (Zdroj: Prima DOMA)

Stavební deník v papírové podobě vám může zlomit vaz

Před příchodem moderních technologií a digitalizace ve stavebnictví musely stavební firmy i jednotlivci vést deník v papírové podobě. Praxe však ukazuje, že má-li být průběh stavby zaznamenáván opravdu pečlivě, vyžaduje to velké úsilí, spoustu času, a tedy i zbytečných výdajů navíc. Stavební deník musí být na stavbě vždy k dispozici, a tak je pro vedení firmy nebo investora obtížné do něj nahlížet a pružně reagovat na požadavky.

Případné schvalování vícepráce nebo změn stavby způsobuje prostoje a často i různá nedorozumění. Stavební deník v papírové podobě se navíc může ztratit, poškodit nebo přepisovat. Bohužel, všechny tyto nedostatky způsobují velké problémy při realizaci staveb a nezřídka vedou i k soudnímu řešení sporů. Stavební deník v papírové podobě může zlomit vaz jak stavební firmě, tak zákazníkovi.

Vedení deníku
Před příchodem moderních technologií a digitalizace ve stavebnictví musely stavební firmy i jednotlivci vést deník v papírové podobě (Zdroj: Prima DOMA)

Elektronický stavební deník se neztratí ani nepřepíše

Pokud si chcete na stavbu domu přizvat stavební firmu, zjistěte si, jestli používá elektronický stavební deník. Komunikace v průběhu stavby bude snazší, navíc získáte jistotu, že se deník neztratí ani nepřepíše. Jakékoliv úpravy a změny budou zpětně dohledatelné. Trvejte na tom, aby firma vedle deník pečlivě a evidovala provedené práce co nejdetailněji.

Pro stavební firmy, které přešly na elektronický stavební deník, je přidávání záznamů otázkou chvilky, a tak nemají důvod zápisy odbývat. Většina údajů se zaznamená automaticky, ať už jde o počty pracovníků na stavbě, nebo třeba informace o počasí.

Požadavky
Komunikace v průběhu stavby bude snazší, navíc získáte jistotu, že se deník neztratí ani nepřepíše (Zdroj: Prima DOMA)

Stavíte svépomocí? I pro vás je online stavební deník užitečný

Zákonná povinnost vedení stavebního deníku platí i pro ty, kteří realizují stavbu svépomocí. Nevýhody tradiční papírové podoby přitom zůstávají stejné. Máte obavy, že deník ztratíte či poškodíte nebo že zapomenete zapisovat informace o počasí? S online stavebním deníkem se vám nic takového nestane. Průběh stavby budete detailně dokumentovat včetně fotografií nebo videa, které do systému jednoduše nahrajete.

I při stavbě svépomocí budete spolupracovat s řemeslníky nebo firmami, ať už půjde o elektrikáře, tesaře nebo topenáře. Přístup do elektronického deníku jim snadno přidělíte, a tak mohou sami přidávat požadavky, vyžádat si schválení změny nebo upozornit na případné problémy. Získáte dokonalý přehled o celé stavbě, a pokud se v budoucnu vyskytnou nějaké závady, díky přehlednému vedení a zaznamenávání všech prací snadno odhalíte příčinu.

Mobil
Přístup do elektronického deníku snadno přidělíte firmě, se kterou spolupracujete na stavbě (Zdroj: Prima DOMA)

Získejte přehled o průběhu stavby za jakékoliv situace

Velkou výhodou stavebního deníku v elektronické podobě je jeho dostupnost. Protože se zápisy ukládají na online úložiště, dostanete se k nim kdykoliv a z jakéhokoliv místa. Do online stavebního deníku nahlédnete pomocí počítače nebo mobilního telefonu. Nemusíte být fyzicky přítomní na stavbě, navíc můžete přímo reagovat na požadavky stavební firmy. Schválení vícepráce provedete třeba i ze svého domu, a tak se vyhnete prostojům souvisejícím s obtížnější komunikací. Opět platí, že se veškeré změny, požadavky či doplňující informace ukládají a jsou zpětně dohledatelné. Žádná ze stran se nemůže vymlouvat, že se na něčem domluvila ústně. Co se zapíše, to platí.

Elektronický stavební deník jako součást informačního systému

Výhody digitalizace se odráží nejen v online vedení stavebního deníku, ale také ve všech souvisejících agendách stavebních firem. Ty přechází na rozsáhlé informační systémy, které umožňují kompletní správu a vedení v online režimu. Příkladem je úspěšný systém pro firmy Stavario, který vyvinuli stavaři s více než 20letou praxí v oboru. Kromě elektronického stavebního deníku zahrnuje i evidenci majetku, docházkový systém a řadu dalších funkcí.

Stavební firmy tak prostřednictvím jediného systému kontrolují docházku zaměstnanců na stavbu a díky ochranným mechanismům bojují i proti nepoctivým pracovníkům. Současně mají přímý dohled nad veškerým nářadím a firemním majetkem – ví, kde se v danou chvíli nachází a kdo za něj zodpovídá.

Fotografie
Příkladem je úspěšný systém pro firmy Stavario (Zdroj: Prima DOMA)

Firmy, které přešly na elektronický systém, snížily náklady na stavbu v průměru o 11 % a díky automatizaci uspořily desetinu vynaloženého času. Ať už patříte mezi stavební firmy, nebo naopak budete jejich služby využívat, nezapomínejte na výhody moderních technologií i digitalizace a vytěžte z nich maximum.

Publikováno: 21.12.2020, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce