reklama

Instalace zateplení na fasádu rodinného domu (celkem) snadno a (docela) rychle

Únik tepla přes fasádu patří k největším žroutům peněz v rodinných domech. Za spoustu tepla totiž v takovém případě platíte, ale nevyužíváte ho. Řešení je nasnadě – zateplení fasády dobrým termoizolačním materiálem. Ne každý si na instalaci zateplení na fasádu troufne svépomocí, ale pro všechny takové odvážné duše přinášíme návod, který je montáží provede od A do Z.

Zateplení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Instalace zateplení na fasádu (Zdroj: Prima DOMA)

Najděte si kvalitní zateplovací materiál od spolehlivého dodavatele

Prvním důležitým krokem je výběr a nákup dobrého termoizolačního materiálu. Za nás doporučujeme klasické polystyrenové desky s malým vylepšením v podobě děrování, které zajistí vynikající difuzní a termoizolační vlastnosti. Nákup takového materiálu můžete navíc zpětně dotovat díky systému Nová zelená úsporám!

Nařežte si desky bez polystyrenových závějí

Řezání polystyrenu klasickou pilou většinou neudělá radost ani vám, ani vašim sousedům. Vzniká při něm totiž velké množství odpadu, který má tendenci se roznášet všude po okolí. Místo bělavé polystyrenové nadílky si nadělte řezačku s odporovým drátem. Ta projede izolačním materiálem jako máslem a zůstane po ní jenom čistý řez bez odpadu.

Řezačka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Řezačkou s odporovým drátem nenaděláte žádný nepořádek při řezání desek (Zdroj: Prima DOMA)

Základem je lišta nebo fošna

Samotnou instalaci začínáme odspoda založením. K tomu lze použít startovací lištu nebo trámek (fošnu), který na fasádu dočasně navrtáme. Za lepší variantu považujeme základ v podobě fošny, protože se vyhnete tepelným mostům a po pár dnech můžete trámek odstranit. V případě, že zateplujete nad perimetr, tak přidejte ještě okapničku, která může být klidně přiznaná a nijak neubere fasádě na estetickém dojmu.

1. řada
Do původní fasády ukotvíme dočasně startovací lištu (Zdroj: Prima DOMA)
Základ
Trámek použijeme jako startovací lištu (Zdroj: Prima DOMA)

Lepení, které si dáte za rámeček

Dříve bylo zvykem nanést na střed desky pár tlustých „buchet” lepidla. Dnes je tento způsob lepení zakázán, protože kvůli němu v mezerách zateplení vznikají komíny. Takový komín dělá potíže nejen s efektivitou termoizolace, ale může být také velmi nebezpečný v případě požáru. Místo toho vytvořte nejdříve rámeček po obvodu desky a pak do něj naneste další lepidlo v podobě terčů. Polepeno by mělo být 60-70 % povrchu desky.

Lepidlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lepidlo se na desky nanáší po obvodu desky (Zdroj: Prima DOMA)

Žádné spáry, žádné sváry

Při lepení je nutné si hlídat průběžnou vazbu a dávat si pozor na vznik spár. Spáry by rozhodně neměly probíhat v rovině s parapetem nebo horní částí okna. Kolem oken je proto nutné desky vyříznout do tvaru hokejky.

Lepení
Izolace se lepí odspodu směrem vzhůru (Zdroj: Prima DOMA)
U oken se musí vyříznout z izolačních desek pravoúhlé tvary, aby se zabránilo únikům tepla (Zdroj: Prima DOMA)

Zakotvení bez ošklivých teček na fasádě

Všimli jste si nešvaru českých fasád v podobě nehezkých skvrn? Mají je na svědomí tepelné mosty v okolí hmoždinek, kde je vrstva lepidla hustší než na jiných místech zateplení. Proto je nutné nejdříve do míst, kam přijdou hmoždinky, vyfrézovat asi 2cm prohlubně do povrchu desky. Do tohoto výklenku se zatluče hmoždinka, která se pak překryje speciální zátkou. Hmoždinky je nutné umístit minimálně do rohů desek a do středu pak přijde tolik hmoždinek, kolik vám doporučí projektant (záleží zejména na tom, jak vysoko je váš dům položen).

Kotvení
Je nutné nejdříve do míst, kam přijdou hmoždinky vyfrézovat asi 2 cm do povrchu desky (Zdroj: Prima DOMA)
Hmoždinky
Hmoždinky je nutné umístit minimálně do rohů desek a do středu pak přijde tolik hmoždinek, kolik vám doporučí projektant (Zdroj: Prima DOMA)

Další časté chyby při zateplování fasády

  • Desky se nikdy nelepí mezi sebou pěnou. Při vzniku spáry (několik mm) nejdříve mezi desky vložte další vrstvu polystyrenu a teprve pak použijte trochu vyplňovací pěny.
  • Pozor na zapuštění hmoždinek. Při montáži snadno dojde k jejich zapuštění příliš hluboko do izolantu.
  • Použijte dostatek hmoždinek, jinak hrozí, že vám zateplení začne odpadávat vlivem povětrnostních podmínek.
  • Pokud používáte na zateplení minerální vlnu místo polystyrenu, tak nikdy nepoužívejte montážní pěnu na vyplňování spár (i s přířezy). Ohrozili byste tím požární bezpečnost domu.

Publikováno: 18.12.2020, Autor: Lukáš Benzl, Profil autora: Lukáš Bednář