reklama

Líbí se vám střešní okna?

První střešní okna se objevila již 3000 let před naším letopočtem. Aktivně se pak začala využívat v antice, kdy se používala k dramatickým efektům. Od 16. století se začala používat střešní okna s čirým sklem, která měla různé tvary a dala se i otvírat. Jako architektonický prvek se začala střešní okna poprvé používat v Anglii v devatenáctém století. Tehdy šlo o světlíky, jež jsou i dnes hojně využívané a které jsou přímými předchůdci dnes známých moderních střešních oken. K nejvýraznějšímu rozvoji střešních oken došlo v průběhu dvacátého století.

Střešní okno
i (Zdroj: Depositphotos)
Líbí se vám střešní okna? (Zdroj: Online stavební deník)

Moderní střešní okna

Dnes od střešních oken očekáváme naprostou funkčnost, tedy snadné a praktické ovládání, dokonalou izolaci tepla i vody a bezpečnou konstrukci. Kromě toho by ještě střešní okno mělo také dostatečně prosvětlit místnost přirozeným denním světlem a zabezpečit dostatečný přísun čerstvého vzduchu bez zbytečných ztrát. Pro horká léta je pak nezbytné i zastínění střešních oken, které interiér ochrání před přehřátím. Může jít o venkovní rolety, žaluzie, markýzy nebo jinou vnitřní stínicí techniku. Opomenout nesmíme ani sítě proti hmyzu.

Střešní okna
i (Zdroj: Depositphotos)
Na každý typ střechy se hodí jiná střešní okna, poraďte se s projektantem (Zdroj: Depositphotos)

Při výběru se budete lépe orientovat, když budete vědět, že se moderní střešní okna dělí podle způsobu otevírání na kyvná (kdy se otevírají podle středové osy), výklopně-kyvná (kdy se vyklápí i podle horní osy) a výklopná. A pak také podle materiálu, z něhož jsou vyrobená. Nejběžnější jsou střešní okna dřevěná, ale existují i poplastovaná s dřevěným jádrem, plastová nebo hliníková.

Kyvná střešní okna

Kyvná střešní okna patří k nejrozšířenějším typům střešních oken v České republice i v zahraničí. Jejich osa otáčení se nachází standardně ve středu konstrukce a otevírá se jednoduchým zatlačením nebo vytažením. Díky pantům umístěným v polovině okenního rámu jste schopni otočit je až o 180 stupňů a prakticky tak vnější sklo přetočíte na stranu do místnosti. Pokud se pro tento typ rozhodnete, musíte počítat s tím, že budou dost výrazně zasahovat do prostoru. Jsou ale levnější a pohodlně se myjí.

Kyvné střešní okno se zvýšenou osou otáčení

Podtypem klasického kyvného okna je to se zvýšenou osou otáčení. Osu otáčení najdete nad středem okna, což umožňuje, abyste pohodlně dosáhli na spodní hranu otevřeného okna. Spodní část přitom funguje jako výklopné okno, zatímco jeho horní část pouští do prostoru více světla. Okno je v úhlu 0 až 45 stupňů přidržováno podpůrným mechanismem, takže zůstane samo otevřené. Jestli ho budete chtít otevřít ještě více, můžete ho blokovat pojistkou.

Podobným typem okna je i kyvné okno se zvýšenou osou otáčení a dolním prosvětlením. Funguje na podobném principu, avšak místo nadezdívky pod oknem je přidáno ještě neotvíravé spodní křídlo. Do kategorie kyvných střešních oken náleží i oblouková střešní okna, která díky tvarování do oblouku působí velmi originálně a elegantně.

Otvor
i (Zdroj: Online stavební deník)
Do ODSB desek na střeše se vyřízne otvor pro usazení okna (Zdroj: Online stavební deník)

Výklopná střešní okna

Výklopná okna se otevírají směrem ven, čímž vám umožní výhled a jejich velkou výhodou je i to, že nepřekážejí. Jejich maximální úhel otevření je 45 stupňů. Existují však i panoramatická okna, která mají vyšší rozměry a také i větší rozsah výklopného křídla. Tato okna se pak dají použít i jako vstup na střechu.

Střešní balkony

Panoramatická okna se mohou zařadit do skupiny speciálních střešních oken, která se mohou použít i jako střešní balkony, protože se po vyklopení směrem do střechy promění v malý balkon, čímž umožňují dokonalý výhled z podkroví a rovněž i velkou plochu prosvětlení.

Výklopně-kyvná střešní okna

Výklopně-kyvná okna umožňují zvolit si způsob otevírání v závislosti na aktuálních požadavcích a potřebách. Okna tak lze otáčet kolem středové osy, stejně jako se dají otevřít zatlačením a vyklopit. Tento systém je ovšem nejdražší.

Okno
i (Zdroj: Depositphotos)
Do rámu se usadí okno a připevní na panty (Zdroj: Depositphotos)

Okna lomená fasádní

Jde o kombinaci střešního okna a okna zabudovaného ve stěně. Mají velkou estetickou hodnotu. Skýtají totiž navíc výhled z podkroví do okolí i pro sedící osoby.

Střešní prosklení čili ateliérová okna

Velmi blízko k lomeným fasádním oknům mají i ateliérová okna. Jsou zajímavým prvkem, který do místnosti přivádí spoustu světla, čerstvého vzduchu a pocit velkého prostoru. Vyznačují se pevnou konstrukcí, zasklením, zastíněním a zabudovaným obvodovým zateplením. Existují i zalomená a taková, jež je možné použít i na historické budovy.

Výřez
i (Zdroj: Online stavební deník)
Zásadně vyřezáváme vždy o něco menší otvor pro rám okna, zvětšit půjde vždycky, ale zmenšit už těžko (Zdroj: Online stavební deník)

Členění podle způsobu otevírání

Podle způsobu otevírání si můžete vybrat okna s horním i spodním otevíráním. Liší se od sebe uložením kliky nebo madla. Výklopná okna mají otevírací systém umístěný v horní nebo dolní části. Pokud montujete okna do větší výšky, praktičtější jsou v těchto případech okna s dolním otevíráním. V nižších polohách je výhodnější horní systém.

Všechny typy střešních oken se otevírají ručně, ty nejmodernější a dražší se mohou otevírat i na dálku. Jsou totiž opatřeny elektrickým pohonem. Tyto systémy je možné zařadit do kategorie zařízení inteligentní domácnosti. Tento typ oken se hodí všude tam, kde jsou namontované ve výšce, kam člověk nedosáhne ani s nataženou rukou.

Rám
i (Zdroj: Online stavební deník)
Nejprve se do připraveného otvoru usadí a zajistí rám okna (Zdroj: Online stavební deník)

Okna dělíme i podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobena

Dřevěná okna

Střešní okna si bezesporu vybíráme nejen podle velikosti a způsobu otevírání, ale i podle materiálu, z něhož jsou vyrobena. Dřevěná okna jsou mnohem líbivější než plastová okna. Mají charakteristický ničím nezaměnitelný přirozený vzhled. Zpravidla se vyrábí z borovice. Povrch dřeva je ošetřen několika vrstvami laku. Pozitivní je u nich nízká teplotní roztažitelnost dřeva, což znamená, že si zachovávají svůj tvar i při extrémních výkyvech tepla. Nicméně jsou zase náchylná na vodu, a proto se nehodí tam, kde je relativně vyšší vlhkost vzduchu (tedy do koupelny a kuchyně). Jejich životnost je oproti plastovým také mnohem nižší. Jejich další nevýhodou je i to, že se neobejdou bez pravidelné údržby a péče.

Plastová střešní okna

Plastová okna nejsou možná tak pěkná jako dřevěná okna, avšak jsou velmi odolná, mají dlouhou životnost a jsou také snadno udržitelná. Jejich výhodou je i stálobarevnost. Pro plastová střešní okna hovoří i jejich cena. Vyjdou mnohem levněji než dřevěná střešní okna. Bohužel však reagují na výkyvy tepla.

Plastová okna s dřevěným jádrem

Kompromisem mezi těmito dvěma možnostmi jsou plastová okna s dřevěným jádrem. Dřevěné jádro oknům zajišťuje vynikající izolační vlastnosti. Tato okna se hodí do místností s vyšší vlhkostí, tedy do koupelen a kuchyní.

Izolace
i (Zdroj: Online stavební deník)
Spáry okolo střešního okna je potřeba důkladně zaizolovat (Zdroj: Online stavební deník)

A jak je to se samotným výběrem?

  • I když už víte, z čeho si můžete vybírat, je důležité si nejprve ujasnit, k jakému účelu má u vás střešní okno sloužit. Má jít o zdroj světla, průhled do krajiny nebo dekorativní prvek? Tyto skutečnosti rozhodují nejen o typu okna, jeho velikosti, ale také, kam přijde umístit.
  • Při výběru střešních oken mějte na paměti, že se musí pohodlně zavírat bez pomocných prvků (židle, štaflí a podobně). Dále se musí montovat bez nebezpečných zásahů do konstrukce střechy (přeřezání trámů, odstraňování vzpěr trámů). Také je nutné počítat s tím, že je nutné okna umístit nad neporušenou řadu tašek. Nelze ho umístit nad přímý zdroj kondenzátu (vana, sprchový kout, vařič), a to z bezpečnostních a konstrukčních důvodů.
  • Před výběrem konkrétního střešního okna je zapotřebí zkontrolovat sklon střechy. Jde o dost důležitý detail pro zajištění té správné vodotěsnosti okna na střechu. Navíc je i zásadním parametrem pro správné seřízení každého střešního okna podle sklonu střechy a seřízení spáry mezi křídlem a rámem, aby nikde neprotékalo a neprofukovalo.
  • Zkontrolujte střešní krytinu. Každý typ pasuje k jinému typu oken.
  • Předtím, než se vrhnete do zabudování střešních oken, je nutné nejprve zjistit, zda je střecha v dobrém stavu a jestli vůbec střešní okna snese. Bylo by nemilé, kdybyste nakonec museli kvůli oknům měnit celý krov. Důležité také rovněž je, v jaké výšce by mělo být střešní okno umístěno. Důležitá je tedy i výška nadezdívky a užitnost podkroví. Obvykle jde o výšku nadezdívky 90 až 130 cm. Nejoblíbenější velikost střešního okna je 78x118 cm.
  • Větrací kapacita střešních oken je závislá na velikosti oken a také na integrované ventilační klapce. Ta totiž umožňuje přívod čerstvého vzduchu přes prachový filtr, i když je okno zrovna zavřené. Filtr vás chrání před hmyzem a prachem. Redukujete jí i růst plísní.
  • Existuje mnoho různých řešení pro umístění střešních oken. Mohou být i těsně vedle sebe. Odborníci doporučují umístit střešní okna tak, aby se maximalizovalo šíření denního světla. Ohled je nutné brát i na střešní konstrukci. Vzdálenost mezi krokvemi by se měla pohybovat okolo 80 cm. Při určování rozměrů okna je proto nutné počítat navíc se 4- až 6 centimetrovým prostorem pro tepelnou izolaci okna a na ponechání vůle.
  • Při výběru střešního okna je velmi důležité, jak silné sklo zvolíte. Je nutno zvážit jeho zvukově izolační vlastnosti a dále pak i tepelně izolační schopnosti. Ty nejlepší vlastnosti okno získá precizním zasklením s využitím trojskel nebo termoizolačních dvojskel. Prostor mezi skly pak vyplňuje plyn.
  • Při výběru byste neměli podceňovat ani bezpečnost skla. Pokud se bojíte zlodějů nebo předmětů přímo padajících, můžete zvolit silnější sklo opatřené navíc fólií.
  • V neposlední řadě byste při výběru střešních oken neměli opomenout ani to, jaké chcete zastínění oken a jestli chcete také síť proti hmyzu. Stínit si samozřejmě můžete také žaluziemi nebo závěsy, ale máte možnost si vybrat i z venkovních rolet, markýz, zatemňujících rolet, žaluzií nebo světlopropustných rolet. 
Okno
i (Zdroj: Online stavební deník)
Na závěr je nutno zkontrolovat, zda okno funguje tak, jak má (Zdroj: Online stavební deník)

Co se týká montáže, i když je reálné, abyste to zvládli sami, doporučujeme vám, abyste si na to raději najali odborníky. Od firmy dostanete potvrzení o odborném namontování, což je důležité v případě, že chcete uplatnit záruku.

Publikováno: 19.11.2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová