Skryté zárubně jsou trendy. Jejich usazení do příčky je záležitostí hrubé stavby. Použitelné jsou jak do klasické zděné, tak i sádrokartonové příčky. Na rozdíl od standardních obložkových zárubní, skryté zárubně neschovají žádné nerovnosti stavebního otvoru. Pro správnou montáž nabízíme jednoduchý návod.
Technologickým základem skryté zárubně Active jsou pevné profily z eloxovaného hliníku, které tvoří vnitřní skrytý dílec, a průchozí otvor je zcela bez pohledové obložky. Konstrukce je přizpůsobena tak, aby vytvořila hranu průchozího otvoru, což umožňuje snadné skrytí pod finální povrchovou úpravu okolní stěny. Přesnost provedení stavebního či montážního otvoru je základem pro pozitivní výsledek bezobložkového provedení dveřního kompletu.
Zděný stavební otvor musí splňovat několik požadavků
- Je nutné, aby byl dokonale rovný - důležitý je tedy důraz na pečlivou stavební práci.
- Šířka stavebního otvoru musí být z každé strany větší o jeden centimetr, než je venkovní šířka zárubně. To znamená, že celkově bude šířka stavebního otvoru o dva centimetry větší, než je vnější šířka zárubně.
- Výšku stavebního otvoru je třeba počítat opět s jedním centimetrem navíc oproti vnější výšce zárubně. Tato rezerva je důležitá pro pohodlné vložení zárubní do stavebního otvoru. Zárubeň se usazuje na výšku dokončené podlahy.
Jak budete postupovat
1. krok
Do drážky zárubně nacvakněte kotvící profily ve tvaru písmene „L“.

2. krok
Skrytou zárubeň usazujte na výšku budoucí dokončené podlahy. Proto je nutné si před jejím zabudováním vyznačit stavební vágrys (1 m od čisté podlahy), od kterého se ukotvení následně bude odvíjet.

3. krok
Skrytou zárubeň přiložíte do stavebního otvoru a označíte si dosedací plochy kotvících profilů, které mají tvar písmene „L“ a následně je očistíte od hrubé omítky – pokud je již nanesena.

4. krok
Opět vložíte skrytou zárubeň do stavebního otvoru a zaměříte si otvory pro kotvení.

5. krok
Do označených míst vyvrtáte otvor určený pro kotvení skryté zárubně a vložíte do ní hmoždinku.

6. krok
Skrytou zárubeň uchytíte přes kotvící profily z přední i zadní strany a zkontrolujete vyvážení zárubně v horizontální rovině.

7. krok
Nutné je překontrolovat její vyváženost i ve vertikální rovině. Následně dotáhnete kotvící prvky zárubně, případně vyrovnáte nerovnosti příčky.

8. krok
Skrytou zárubeň v příčce zapěníte nízkoexpanzní PUR pěnou.

9. krok
Po pevném ukotvení a zaschnutí nízkoexpanzní PUR pěny demontujete rozpěrky. Zadní nepohledová strana - odstraňte přetoky PUR nízkoexpenzní pěny.

10. krok
Zadní nepohledová strana - průchozí otvor zapravíte nalepením např. extrudovaného polystyrenu. Dále nanesete vrstvu lepidla a perlinku - v části bočnic i nadpraží.

11. krok
Zadní nepohledová strana - na perlinku nanesete druhou vrstvu lepidla, a to opět v části bočnic i nadpraží.

12. krok
Finální zapravení zadní strany skryté zárubně.

13. krok
Přední pohledová strana - odstraňte přebytečnou nízkoexpanzní PUR pěnu.

14. krok
Přední stranu skryté zárubně zapravíte nanesením vrstvy lepidla a perlinky, a následné druhé vrstvy lepidla.

Když je skrytá zárubeň zabudovaná může následovat nanesení jemné omítky. Vzhledem k tomu, že jsou zárubně z eloxovaného hliníku, doporučuje se před nanášením omítky zárubeň chránit samolepící (papírovou či textilní) páskou. Ihned po nanesení omítky je nutné pásku odstranit a ze zárubně setřít veškeré nečistoty.

Prima tip
Skryté zárubně Active jsou připravené na tloušťku dokončené příčky 125 mm a vyšší. Čistý průchod se pak pohybuje od 600 do 1000 mm pro jednokřídlé dveře a od 1250 do 2050 mm pro dveře dvoukřídlé. Výška může být ve standardním rozměru 1970 a 2100 mm nebo atypickém až do 3700 mm.
Zdroj informací: J.A.P.
Publikováno: 4.6.2022, Autor: Jaroslav Beran
, Profil autora: Jaroslav Beran