reklama

Dokonalá krytina pro vaši střechu

Výběr střešní krytiny závisí na mnoha faktorech, jakými jsou třeba sklon krytiny, typ materiálu, klimatické podmínky a také stav krovu, pokud se bude zachovávat. Možností je na trhu opravdu mnoho.

Střecha
i (Zdroj: Online stavební deník)
Dokonalá krytina pro vaši střechu (Zdroj: Online stavební deník)

Faktory ovlivňující výběr střešní krytiny

 • sklon střechy - podle sklonu střechy je třeba zvolit typ krytiny - určitě vám ji doporučí odborník, tuto informaci najdete i v montážních návodech a technických listech. Je zde uvedený minimální i doporučený sklon,
 • místní a klimatické podmínky - záleží na klimatických podmínkách (výše srážek, množství sněhu, vítr), orientaci střechy na světové strany (ve stínu je vyšší vlhkost), typu vytápění apod.,
 • únosnost krovu - jedním z velmi důležitých faktorů při výběru nové střešní krytiny je stav a únosnost krovu. Pokud se zachovává starý krov, je vhodné sáhnout po lehké střešní krytině.
Plachta
i (Zdroj: Online stavební deník)
Jedním z velmi důležitých faktorů při výběru nové střešní krytiny je stav a únosnost krovu (Zdroj: Online stavební deník)

Pálenou, betonovou nebo plechovou?

Mezi nejpoužívanější druhy střešních krytin patří tašky pálené, betonové a plechové. Setkat se ale můžete i s břidlicovými, asfaltovými a vláknocementovými, na dobových objektech se používají šindele. Nejčastěji jsou ale v užším výběru tyto:

 • pálené - přírodní krytina, která je barevně stálá, velmi odolná proti působení povětrnostních vlivů, nabízí i řadu barev a povrchových úprav. Díky tzv. vodnímu zámku, který se na pálených taškách dělá, jsou odolnější proti zatečení vody než tašky betonové,
 • betonové - pevná, mrazuvzdorná krytina má vysokou únosnost a nízkou nasákavost, povrch se nastříkává, aby byla zaručena vyšší životnost a snížily se nároky na údržbu,
 • plechové - krytina s nízkou hmotností a také cenou, která dokáže i věrně imitovat klasické tašky. Díky dokonalejším výrobním procesům se podařilo eliminovat i hluk, který se například při dešti tolik nepřenáší. Výhodou je i možnost jejího použití na nižší sklon střechy než ostatní typy.
384A9150
i (Zdroj: Online stavební deník)
Volba padla kvůli hmotnosti na střešní krytinu od firmy EVROmat, a to typ EVROšablona (Zdroj: Online stavební deník)

Volba padla kvůli hmotnosti na střešní krytinu od firmy EVROmat, a to typ EVROšablona (plošná hmotnost je kousek přes 2 kg/m2).  V tomto případě navíc budou na střeše umístěny fotovoltaické panely, takže váha krytiny je velmi důležitá. Ta se použitím plechové krytiny sníží až 8krát oproti použití pálené či betonové krytiny.

384A8282
i (Zdroj: Online stavební deník)
Volba padla kvůli hmotnosti na střešní krytinu od firmy EVROmat, a to typ EVROšablona (Zdroj: Online stavební deník)
 • Základem je lakovaný hliník, který má velmi odolnou povrchovou úpravu, díky níž vám výrobce garantuje životnost až 60 let, a to i v extrémně nepříznivých povětrnostních podmínkách. Díky použitému materiálu odolává i korozi.
 • Krytina je nehořlavá a bez nutnosti údržby.
 • Tento typ má tvar kosočtverce, který je po obvodu opatřený ohybem proti vodě.
 • Minimální sklon střechy pro použití EVROšablony je 22 °C.
 • Vybrat si můžete z několika barevných variant.
 • Montáž je rychlá a jednoduchá - používají se při ní speciální hřebíky s vroubky, které v podkladu drží a nevytrhávají se
 • Povrch má nulovou nasákavost a díky jeho úpravě se na něm méně vyskytují mechy a řasy.
 • Vroubky na lícové straně pevnost zvyšují pevnost plechu – ta tak má při tloušťce 0,6 mm pevnost, kterou mají plechy bez vroubků o tloušťce 0,8 mm, přičemž váha zůstává stejná.
 • Barevně ji můžete sladit i s okapovým systémem, výsledný efekt pak bude dokonalý.
384A8270
i (Zdroj: Online stavební deník)
Barevně můžete střešní krytinu sladit i s okapovým systémem (Zdroj: Online stavební deník)

Publikováno: 14.11.2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.