reklama

Dokonalá krytina pro vaši střechu

Výběr střešní krytiny závisí na mnoha faktorech, jakými jsou třeba sklon krytiny, typ materiálu, klimatické podmínky a také stav krovu, pokud se bude zachovávat. Možností je na trhu opravdu mnoho.

Střecha
Dokonalá krytina pro vaši střechu (Zdroj: Online stavební deník)

Faktory ovlivňující výběr střešní krytiny

  • sklon střechy - podle sklonu střechy je třeba zvolit typ krytiny - určitě vám ji doporučí odborník, tuto informaci najdete i v montážních návodech a technických listech. Je zde uvedený minimální i doporučený sklon,
  • místní a klimatické podmínky - záleží na klimatických podmínkách (výše srážek, množství sněhu, vítr), orientaci střechy na světové strany (ve stínu je vyšší vlhkost), typu vytápění apod.,
  • únosnost krovu - jedním z velmi důležitých faktorů při výběru nové střešní krytiny je stav a únosnost krovu. Pokud se zachovává starý krov, je vhodné sáhnout po lehké střešní krytině.
Plachta
Jedním z velmi důležitých faktorů při výběru nové střešní krytiny je stav a únosnost krovu (Zdroj: Online stavební deník)

Pálenou, betonovou nebo plechovou?

Mezi nejpoužívanější druhy střešních krytin patří tašky pálené, betonové a plechové. Setkat se ale můžete i s břidlicovými, asfaltovými a vláknocementovými, na dobových objektech se používají šindele. Nejčastěji jsou ale v užším výběru tyto:

  • pálené - přírodní krytina, která je barevně stálá, velmi odolná proti působení povětrnostních vlivů, nabízí i řadu barev a povrchových úprav. Díky tzv. vodnímu zámku, který se na pálených taškách dělá, jsou odolnější proti zatečení vody než tašky betonové,
  • betonové - pevná, mrazuvzdorná krytina má vysokou únosnost a nízkou nasákavost, povrch se nastříkává, aby byla zaručena vyšší životnost a snížily se nároky na údržbu,
  • plechové - krytina s nízkou hmotností a také cenou, která dokáže i věrně imitovat klasické tašky. Díky dokonalejším výrobním procesům se podařilo eliminovat i hluk, který se například při dešti tolik nepřenáší. Výhodou je i možnost jejího použití na nižší sklon střechy než ostatní typy.
384A9150
Volba padla kvůli hmotnosti na střešní krytinu od firmy EVROmat, a to typ EVROšablona (Zdroj: Online stavební deník)

Volba padla kvůli hmotnosti na střešní krytinu od firmy EVROmat, a to typ EVROšablona (plošná hmotnost je kousek přes 2 kg/m2).  V tomto případě navíc budou na střeše umístěny fotovoltaické panely, takže váha krytiny je velmi důležitá. Ta se použitím plechové krytiny sníží až 8krát oproti použití pálené či betonové krytiny.

384A8282
Volba padla kvůli hmotnosti na střešní krytinu od firmy EVROmat, a to typ EVROšablona (Zdroj: Online stavební deník)
  • Základem je lakovaný hliník, který má velmi odolnou povrchovou úpravu, díky níž vám výrobce garantuje životnost až 60 let, a to i v extrémně nepříznivých povětrnostních podmínkách. Díky použitému materiálu odolává i korozi.
  • Krytina je nehořlavá a bez nutnosti údržby.
  • Tento typ má tvar kosočtverce, který je po obvodu opatřený ohybem proti vodě.
  • Minimální sklon střechy pro použití EVROšablony je 22 °C.
  • Vybrat si můžete z několika barevných variant.
  • Montáž je rychlá a jednoduchá - používají se při ní speciální hřebíky s vroubky, které v podkladu drží a nevytrhávají se
  • Povrch má nulovou nasákavost a díky jeho úpravě se na něm méně vyskytují mechy a řasy.
  • Vroubky na lícové straně pevnost zvyšují pevnost plechu – ta tak má při tloušťce 0,6 mm pevnost, kterou mají plechy bez vroubků o tloušťce 0,8 mm, přičemž váha zůstává stejná.
  • Barevně ji můžete sladit i s okapovým systémem, výsledný efekt pak bude dokonalý.
384A8270
Barevně můžete střešní krytinu sladit i s okapovým systémem (Zdroj: Online stavební deník)

Publikováno: 14.11.2020, Autor: Lenka Tajbrová , Profil autora: Lenka Tajbrová