reklama

Zahradní architekt - vaše jistota při úpravách zahrady

Na řadu při rekonstrukci celého domu přijde samozřejmě i zahrada - aby vám dobře sloužila, využijte služby zahradního architekta - možná nejste žádní nadšenci do práce na zahradě a chcete zde trávit co nejméně času, nebo se moc nevyznáte v rostlinách a nevíte, kde bude mít která ideální stanoviště.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní architekt - vaše jistota při úpravách zahrady (Zdroj: Depositphotos)

Zahradní architekt

Přeci jen zjistit podmínky jednotlivých stanovišť, kvalitu půdy, vlhkostní poměry, orientaci na světové strany a podobně, a ještě zajistit funkčnost celé zahrady není pro laika právě jednoduché. Užitečný bude taková odborník ale i v případě, že se chcete do úprav pustit sami, jiný pohled vzdělání a zkušenosti vaší zahradě prospějí.

Pro představu všech fachmanů a těch z vás, co rekonstruují podobný domek, je tu několik parametrů pozemku a zahrady, na které Karlův barák stojí.

Představa
i (Zdroj: Depositphotos)
Máte představu o tom, jaký typ zahrady byste rádi měli? (Zdroj: Depositphotos)
 • Parcela kolem domu je rovinatá, s upravenou zahradou, na které jsou okrasné keře a menší stromy (pokud je teda někdo nechtěně nepokácí). Ale i tak má nový majitel o budoucí podobě zahrady trochu jiné představy, zejména co se práce s ní týká a dojde tady ke změnám za pomoci zahradního architekta.
 • Stávající oplocení pozemku bude potřeba celé zbourat a postavit nový plot, ideálně na betonové podezdívce.
 • Na pozemku se nachází studna, která je zdrojem pitné vody v domě. Bude zde zachována, takže je třeba s ní při upravování zahrady počítat a její vzhled upravit - i to je práce pro zahradního architekta, který bude mít na starost úpravu celé zahrady (jelikož, jak sám Karel říká, tohle jako nedám :)
 • Z přilehlé komunikace/ulice je vjezd po docela strmé rampě do suterénu domu, kde je garáž. Tento vjezd do suterénní garáže bude zachován, ale musí se dořešit odvodnění rampy jak v horní, tak spodní části u garážových dveří.
 • Máme tu i jeden pěkný nápad od projektantky Lady, který Karel ocenil: ze zahrady povede nové venkovní, zastřešené schodiště do suterénu, aby se nemuselo ze zahrady chodit do suterénu buď vnitřkem domu, nebo garáží.
 • Na západní fasádě pak bude rozšířena stávající terasa, která bude nejspíš ukotvena na zemních vrutech.
 • Dřevěná pergola nad terasou včetně jejího zastřešení bude úplně nová, protože stávající konstrukce je již ve špatném technickém stavu.
 • Na pozemku u domu se nachází starší venkovní bazén s technologií (filtrace) umístěnou pod terénem vedle bazénu. Bazén bude v rámci rekonstrukce nejspíše zachován a bude pouze opraven (ještě uvidíme, jak se to celé vyvrbí).
Náčrt
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní architekt vám dovede vyšperkovat zahradu (Zdroj: Depositphotos)

Pozvěte si zahradního architekta

Zahradní architekt vám dovede vyšperkovat zahradu - těm zkušenějším bude stačit třeba jen konzultace, pokud byste ale chtěli zahradu postavit od základu novou, dostanete od architekta projekt, kde najdete veškeré technologie, detailní plány osazování jednotlivých rostlin i zahradních prvků, jako je třeba pergola, jezírko, terasa. Uvítáte ho zejména v případě, že máte složitě členěný nerovný pozemek, kdy bude třeba naplánovat drenáž nebo zpevnit svahy, protože tyto úkoly je třeba mít do detailu promyšlené, jinak vás může čekat mnoho oprav a investice by se prodražila. Týká se to například zavlažování - ideální řešení, které vám ušetří peníze i čas a je navíc ekologické, je využití dešťové vody a také automatického závlahového systému. I tyto možnosti můžete probrat se zahradním architektem. Počítejte s tím, že návštěvy zaberou nějaký čas, architekt se bude vyptávat, aby co nejlépe splnil vaši představu a zjistil o stávajícím stavu co nejvíce informací.

Skica
i (Zdroj: Depositphotos)
Různé multifunkční prvky mohou sloužit dětem i vám bez nutných změn po dlouhá léta (Zdroj: Depositphotos)

I když vám architekt poradí, co by se kam v zahradě slušelo umístit, určitě je vhodné před setkáním s ním už mít nějakou představu o tom, jaký typ zahrady byste rádi měli, jaká by měla být její funkce, které prvky byste zde chtěli umístit a jaké zachovat. Nejčastěji využívané zahradní celky jsou tyto:

 • plochy pro odpočinek a relax,
 • plochy pro sport, hraní a aktivní odpočinek,
 • plocha pro okrasnou výsadbu,
 • plocha pro užitkovou výsadbu,
 • plocha pro různé zahradní stavby.

Dozvíte se od něj podmínky stanovišť a to, jak navazují na okolí a samozřejmě i cenu. Architekt může být také dozorem při realizaci - pak máte jistotu, že vše poběží podle projektu a vše pohlídá. Krom toho vám poradí i s umístěním chodníků, vodních ploch a oplocení. Stejně tak s jeho pomocí ideálně vyřešíte to, abyste v zahradě měli soukromí a nebylo k vám od sousedů, a naopak vidět a ani moc slyšet - zeď ani řada tújí už nemusí být jedinými možnými řešeními.

Architekt
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní architekt vám poradí i co se týká výsadby či údržby stromů v zahradě (Zdroj: Depositphotos)

Myslete na všechno a na všechny

Máte děti, nebo je plánujete? I pak je dobré se poradit se zahradním architektem, který možné změny ve využití jednotlivých částí zahrady zahrne a zahrada bude sloužit bez velkých úprav dlouhá léta. Různé multifunkční prvky mohou sloužit dětem i vám bez nutných změn po dlouhá léta. Tyto prvky je také dobré umístit tam, kde budete mít dobrý přehled o tom, co se zde děje a děti budou pod dohledem. To samé platí také o umístění bazénu. A nezapomeňte zmínit také ostatní domácí mazlíčky - největší zábavou pro psy bývá hrabání, takže je vhodné vše vymyslet tak, aby nepřišlo nic k úhoně, nebo vás takové hrátky nemusely trápit - třeba v přírodní zahradě.

Naopak místa, která bude třeba odclonit (jako například kompost), musíte umístit tak, aby nebyl ideálně ani vidět, ani cítit, ale byl zároveň z kuchyně dobře dosažitelný. Stejně tak by co nejblíže domu měly být záhonky s užitkovými rostlinami - třeba bylinkami.

 Zahradní architekt vám poradí i co se týká výsadby či údržby stromů v zahradě. Je možné, že některé nejsou vhodně zvolené, protože při svém růstu budou zasahovat tam, kam by neměly, a tak je vhodné sáhnout po kultivarech, které tolik nevyrostou. Je dobré se při volbě dřevin také zamyslet nad tím, jestli nezpůsobují problémy alergikům. 

Publikováno: 13.11.2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová