reklama

Jak na zateplení garáže

Přemýšleli jste jak efektivně zateplit podhled v suterénu, ve sklepě či garáži? Potřebujete rychlé, efektivní, a přitom estetické řešení? Odpovědí může být zateplení materiálem ISOVER TOP V Final.

Strop v rozlehlych podzemnich garazich vytvoreny z lamel

Možná jste již někdy řešili  situaci, jak zateplit podhled v místnostech jako je sklep, kotelna, podzemní garáž či podobné suterénní místnosti, kde jde hlavně o účelnost zateplení, rychlost provedení a v některých případech i o splnění požadavků na nehořlavost. I tak musí ale podhled splnit určité nároky na estetiku. Přesně do těchto situací se hodí zateplení podhledu minerální – kamennou izolací z kolmého vlákna.

Kolmé vlákno

Zateplení stropu kontaktně nalepenou minerální vlnou není nic nového. Již v minulosti se pro zateplení stropu často používalo kolmé vlákno určené na fasády, které se jen přilepilo na podklad fasádním lepidlem bez kotvení a bez dalších povrchových úprav. Izolace vyráběná s kolmou orientací vláken (bráno k podkladu) se dodává ve formě pásů, takzvaných lamel. Kolmá orientace má efekt v tom, že každé vlákno lamely je spojeno při plnoplošném lepení s podkladem. Takto nalepená lamela drží i bez nutnosti podepření a následném kotvení. Naproti tomu podélné vlákno se musí kotvit téměř vždy.

Nanasení lepidla
Celoplošné nanášení lepidla na lamelu (Zdroj: ISOVER)

Použití fasádních lamel bylo tedy velice účelné, ale pro vyšší estetický standard bylo potřeba povrch desek následně upravovat – přebrušovat. Desky totiž na sebe často nenavazovaly z důvodu místy lehce nerovného podkladu, který se projevil v návaznosti hran. Naštěstí kolmé vlákno (oproti tomu běžnějšímu podélnému) se dá jednoduše brousit v ploše, takže nebyl problém případné drobné nerovnosti v návaznosti desek. Ty lze přebrousit a opticky tak sjednotit povrch. Byla to však práce navíc.

Proto přišla první generace přímo určená na izolaci podhledů se sraženou hranou  ISOVER NF 333 V a následně druhá generace, již vylehčená a s lepšími izolačními vlastnostmi s názvem  ISOVER TOP V, která se stále vyrábí. Formát této lamely je 1000 x 333 mm (tzn. 3 lamely do m2), což umožňuje o 40 % rychlejší aplikaci než u  jiných typů lamel menších formátů.

Sražená hrana v konečném tvaru „V“ opticky rozbije plochu zateplení a skryje nerovnosti, takže již není nutné ji přebrušovat. Navíc tímto vznikne bosážový efekt (viz úvodní obrázek). Pro vyšší estetické nároky je možné ISOVER TOP V také přestříkat akrylátovou barvou různých odstínů.

Aplikace izolačních panelů
Aplikace izolačních panelů (Zdroj: ISOVER)

Třetí generace zateplení – vše v jednom kroku

Nároky investorů na estetiku a realizačních firem na efektivitu aplikace však postupně rostly. Investoři chtěli povrchovou úpravu vyšší kvality a realizační firmy by ocenily rychlejší montáž a povrchovou úpravu v jednom kroku. Proto byla vyvinuta třetí generace lamely s názvem ISOVER TOP V Final.

ISOVER TOP V Final se dodává s přednástřikem bílé barvy. Proto není nutné povrch následně upravovat. Pokud však architekt trvá na jiné barvě, lze jednoduše povrch přestříkat dle libosti. Přednástřik zároveň snižuje prašnost při aplikaci a i s ním splňuje tato lamela požadavky na nehořlavost a třídu reakce na oheň A1.

Navíc se tento výrobek dodává ve větším formátu, 1200 x 333 mm, jenž umožňuje v jednom kroku zateplit větší plochu. To už činí z tohoto způsobu zateplení nepoměrně rychlejší a levnější způsob vytvoření podhledu například oproti klasickým zavěšeným rastrovým podhledům se sádrokartonem. 

Výsledkem je tedy rychlý a efektivní způsob zateplení podhledu v prostorech, kde není nutné mít klasický podhled, ale jde nám o účelné zateplení s jednoduchou a rychlou aplikací, vysokou estetikou, které je navíc požárně odolné.

Technické údaje lamel ISOVER TOP V Final:

  1. Rozměr: 1200 x 333 mm
  2. Dodávané tloušťky: 50 -200 mm
  3. Koeficient tepelné vodivosti λ:  0,040 W·m-1·K-1
  4. Požární odolnost: nehořlavé - třída reakce na oheň A1
  5. Přepravní podmínky: doprava na paletách
ISOVER Top V final
Izolační materiál ISOVER TOP V Final (Zdroj: ISOVER)

Pokud vás tento způsob zateplení zaujal a v budoucnu o něm uvažujete, můžete se obrátit na tým technické podpory ISOVER, kde vám technici poradí nejen jak na zateplení suterénních místností, ale zodpoví i na další dotazy k zateplování domů. 

www.isover.cz

Publikováno: 12.12.2020, Autor: Isover (text a foto) , Profil autora: Redakce