reklama

5 věcí co si ohlídat, když vybíráte řemeslníka

Pokud se plánujete pustit do nějakého stavebního projektu, začínáte pravděpodobně shánět i řemeslníky. Přestože se o českém národu říká, že má zlaté ručičky, zejména pro větší projekty silně doporučujeme obrátit se na odborníky. Není to žádná ostuda. Řemeslníků bohužel stále ubývá a najít ty spolehlivé je čím dál těžší.

Řemeslník
i (Zdroj: Depositphotos)
5 věcí co si ohlídat, když vybíráte řemeslníka (Zdroj: Depositphotos)

Již americký letecký inženýr Edward A. Murphy věděl své. Základní formou všech jeho „zákonů schválnosti“ je tvrzení: Co se může pokazit, to se pokazí! Pokud se po řemeslnících právě rozhlížíte nebo vás to brzy čeká, máme pro vás 5 zásadních bodů, na které musíte myslet, abyste vybrali toho pravého a šetřili tak váš čas i peněženku. 

Rozmyslete si priority - cena, rychlost nebo kvalita?

Nejvyšší cena neznamená nutně nejlepší kvalitu a nejrychlejší realizaci.  Pokud je vaší prioritou nejnižší cena, počítejte s tím, že se to pravděpodobně projeví na kvalitě odvedené práce. Čím větší zakázka, tím je rozdíl markantnější.

U větších zakázek víme ze zkušenosti, že nejnižší cena s sebou mnohdy přináší riziko nižší kvality - například problematické komunikace nižší kvality materiálů i provedení prací.

Pokud se do realizace chcete pustit poprvé, mohl by se vám hodit přehled průměrných cen projektů za posledních pár let.

cenik-remesel
i (Zdroj: Nejřemeslníci)
Zajímejte se o ceník služeb řemeslníků, na nejasnosti se ptejte (Zdroj: Nejřemeslníci)

Rychlost realizace zakázky je dalším důležitým faktorem. Pro zakázku většího rozsahu, o které už delší dobu přemýšlíte nebo víte, že bude potřeba ji udělat, doporučujeme začít shánět řemeslníka s dostatečným předstihem. U větších projektů, jako je nová střecha nebo celková rekonstrukce, i více než půl roku dopředu.

Řemeslníků je sice spousta, ale ti opravdu šikovní a spolehliví mají kalendáře plné i na více než rok dopředu. Pokud neseženete dodavatele ve vašem okolí, můžete zkusit z větší vzdálenosti. Nejjednodušší je oslovit více kvalitních řemeslníků najednou přes odborný poptávkový portál a získat tak více nabídek. Většina řemeslníků, pokud mají volnou kapacitu, nemá problém za zakázkou dojet. Musíte počítat ale s tím, že ať bude řemeslník na zakázku dojíždět z domova nebo se ubytuje ve vašem okolí, poznáte to na faktuře.

reference
i (Zdroj: Nejřemeslníci)
Podívejte se, jaké reference o dané firmě píší ostatní (Zdroj: Nejřemeslníci)

Ukázal vám řemeslník své reference?

Reference jsou při výběru řemeslníka jednou z nejdůležitějších věcí. Na řemeslníka, který má doložené, kvalitní reference a rád vám je ukáže, se většinou vyplatí počkat, až bude mít čas a případně si za jeho služby i připlatit.

U řemeslníka, který není schopen ukázat jedinou fotku nebo hodnocení, doporučujeme volit opatrný přístup a raději se spolupráci vyhněte. Mohlo by se stát, že budete velmi nemile překvapeni. Pokud vybíráte řemeslníka na doporučení od přátel nebo známých, chtějte vždy i tak vidět práce, které realizoval na jiných zakázkách.

Ať už vybíráte na doporučení i v případě, že hledáte řemeslníka sami, se vždy pokuste získat o firmě předem co nejvíce informací. Nejjednodušší je si firmu ověřit na portálu NejŘemeslníci.cz, kde si můžete konkrétní firmu dohledat a podívat se, jakou zkušenost měli ostatní zákazníci. Na profilu firem vidíte jejich reálné historické zakázky, a jak s jejich kvalitou byli zákazníci před vámi spokojeni. Portál sbírá reference firem již přes 10 let a na jejich autentičnosti si zakládá. 

Oprávnění
i (Zdroj: Nejřemeslníci)
Každá firma i jednotlivec musí mít patřičné oprávnění k výkonu činnosti, na kterou jste si je najali (Zdroj: Nejřemeslníci)

Mám trvat na smlouvě?

Rozhodně ano. To je v tomhle případě jediná správná odpověď. Chráníte tím sami sebe a svoje peníze. Nenajímejte si řemeslníky bez smlouvy. Správně formulovaná smlouva o dílo vám ušetří plno starostí a peněz při případných reklamacích. Všem poptávajícím nabízíme možnost si zdarma stáhnout vzory těchto smluv. 

Věnujte velkou pozornost popisu prací a dodaných materiálů. Ve smlouvě trvejte na tom, že firma se bez vašeho souhlasu nebude pouštět do náhradních řešení. Smlouva by měla obsahovat i technickou dokumentaci (je-li nutná), ceny, materiálové položky, termíny, sankce při jejich nedodržení a požadavek vést stavební deník, který bude každý den k dispozici. Nezapomeňte uvést i klauzuli o odvozu odpadu. Příběhů o špatných koncích projektů bez smlouvy, známe bohužel spousty. Buďte dobře připraveni předem. 

oslovit-vice-remeslniku
i (Zdroj: Nejřemeslníci)
Nespoléhejte se jen na jednoho řemeslníka, oslovte jich víc a vyberte nejvhodnějšího (Zdroj: Nejřemeslníci)

Mám souhlasit se zálohou předem?

Většina firem chce u větších projektů zálohu předem. V případě, že máte řádně sepsanou smlouvu a pracujete s ověřenou firmou, není se čeho bát. Záleží to především na důvěře, kterou ve vás řemeslník/firma vzbuzuje, sepsání kvalitní smlouvy a referencích.

Ideálně se dohodněte, že budete za odvedenou práci platit průběžně a na závěr si necháte motivační doplatek, například 15 % z ceny, který vyplatíte po odevzdání hotového díla a odstranění všech chyb a nedostatků.

Záloha
i (Zdroj: Depositphotos)
Zálohu vyplaťte podle předem sepsané smlouvy, nezapomeňte žádat doklad o platbě (Zdroj: Depositphotos)

Má řemeslník na potřebnou činnost oprávnění (certifikát)?

Některé obory vyžadují, aby řemeslník byl opravdovým odborníkem. Určitě byste nechtěli, aby vám instalatérské, elektrikářské nebo topenářské práce dělal někdo, kdo sice říká, že to umí, ale nemá na to, takříkajíc, žádný důkaz.

V dnešní době snadno dostupných informací bychom doporučovali ověření výpisu ze živnostenského listu. Ten je veřejně dostupný na internetu a zjistíte, na jaké živnosti má řemeslník oprávnění. Na tento krok nezapomínejte minimálně u vysoce odborných činností - jako jsou zmiňovaní elektrikáři, instalatéři a topenáři.

Slušný a poctivý řemeslník, který je skutečným odborníkem na svoje řemeslo, by zároveň neměl mít problém doložit vám aktuální certifikáty o proškolení na specializované činnosti.

Publikováno: 9.11.2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce