reklama

Demontáž staré střešní krytiny

Střecha je jedním ze základních pilířů spokojeného bydlení. Její dobrý stav je zárukou toho, že nepřijde pohroma, která nás obohatí o nehezké zážitky, V rámci rekonstrukce domu nesmíme zapomenout na zhodnocení stavu původní střechy, její revizi a v případě nutnosti výměnu za novou. Jak ale na odstranění staré střešní krytiny a na co nesmíme zapomenout?

Střešní krytina
i (Zdroj: Online stavební deník)
Demontáž staré střešní krytiny (Zdroj: Online stavební deník)

Co se dělo na stavbě?

Řemeslníci začali s odstraňováním původní střešní krytiny. Po jejím dokonalém odstranění však vyvstala otázka, jak naložit s původními palubkami, ve kterých je velká spousta hřebíků. Nakonec to došlo tak daleko, že přišla na řadu demontáž a upevnění palubek nových.

Dům
i (Zdroj: Online stavební deník)
Řemeslníci začali s odstraňováním původní střešní krytiny (Zdroj: Online stavební deník)

Odstranění staré střešní krytiny

Původní svrchní ochrana střechy je na starých stavbách provedena za pomocí asfaltového šindele nebo starých střešních tašek, které obsahují azbest. Znamená to, že je nesmíme využít nikde do zavážky, tyto materiály se musí ekologicky zlikvidovat. Postup demontáže je takový, že stará střešní krytina se strhne a je zapotřebí mít k dispozici kontejner na objemný odpad od firmy, která je schopna tuto proceduru zabezpečit nebo alespoň vyřešit tak, aby nám byl vydán doklad o provedení ekologické likvidace způsobilou firmou, která se zabývá těmito procesy. Ale pozor, tento doklad o likvidaci je pro vás velmi potřebným, neboť bez něj se neobejde kolaudační řízení! Stejně tak zacházíme i s papírovou lepenkou.

Stará krytina
i (Zdroj: Online stavební deník)
Stará krytina podléhá ekologické likvidaci, kterou zajistí způsobilá firma (Zdroj: Online stavební deník)

Zhodnocení stavu původní střešní konstrukce

Po stržení a likvidaci střešní krytiny demontáž střechy může dále pokračovat. Pokud je dřevěný podklad ve formě palubek plný hřebíků nebo je poškozený, vyplatí se jej rovnou vyměnit za nový, aby nedošlo při montáži parozábrany k jejímu poškození. Také stojí za to se podívat na stav dozdění a trámů, protože pokud střecha protékala, je na čase střechu vyměnit celou. Vlhkost napáchá na vazbě velké škody a na opravách se nevyplatí šetřit. Pozdější oprava špatně postavené střechy je nákladná a může vést k těžkému zraněné obyvatelů domu.

Hřebíky
Pokud chceme použít na novou střechu nadkrokevní izolaci, musíme prkna dokonale zbavit všech hřebíků a ostrých výčnělků (Zdroj: Online stavební deník)
Stará krytina
Stará krytina podléhá ekologické likvidaci, kterou zajistí způsobilá firma (Zdroj: Online stavební deník)

Když jen oprava nestačí

V případě výměny střechy tuto nutnost projednáme s projektantem, který se většinou dobře zná s místními dodavateli různých řemeslných prací, a to včetně tesařů a střechařů. Sjednání zakázky ale není radno nechávat na poslední chvíli, protože mají spoustu zakázek na rok dopředu. Pokud se chystáme střechu renovovat, určitě se včas dohodneme s řemeslníky, kteří případně střechu opraví nebo vystaví úplně novou na klíč.

Palubky
i (Zdroj: Online stavební deník)
Pokud je dřevěný podklad ve formě palubek plný hřebíků nebo je poškozený, vyplatí se jej rovnou vyměnit za nový (Zdroj: Online stavební deník)

Nezvaní návštěvníci

Velkým problémem se může stát některý z nenechavců z okolí, který krade materiál ze stavby. Stará prkna a palubky až tak nevadí, ale v případě nového materiálu je to stav, vyžadující zavedení důsledných opatření. Především jde o to materiál umístit tak, aby se k němu nedostaly nepovolané osoby.

Můžeme to řešit následujícím způsobem:

  • uzamčením materiálu uvnitř domu;
  • uzavření do kontejneru;
  • prodej starého materiálu zájemcům z řad známých, případně přes inzertní portál.

Je to jednoduché, čím menší množství materiálu budeme před domem mít, tím méně bude lákat zloděje. Někteří lidé se také spoléhají na kamerový systém se záznamem, jehož snímače ale musí mířit a snímat pouze prostor zahrady a domu.

Zloděj
i (Zdroj: Depositphotos)
Všechno, co lze ukrást zabezpečte, nenechavcům se dnes hodí úplně všechno (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 26.10.2020, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich