reklama

Pořiďte si tepelné čerpadlo a ušetříte na nákladech za topení

Topná sezóna se pomalu rozjíždí a vy už byste měli mít připravený a vyčištěný kotel, naštípané dřevo, složené uhlí... Anebo máte zařízené moderní vytápění elektrickým nebo plynovým kotlem? Či dokonce vlastníte tepelné čerpadlo? Tak to máte vyhráno, protože topení tepelným čerpadlem vám ušetří docela slušnou sumu.

Pořiďte si tepelné čerpadlo a ušetříte na nákladech za topení (Zdroj: Prima DOMA)

Tepelná čerpadla

Léto se s námi rozloučilo později než v jiných letech, avšak chladné dny udeřily o to rychleji. Je tedy nejvyšší čas myslet na vytápění našich obydlí. Rozhodujete se ještě, jaký tepelný zdroj budete letos preferovat? Kotel na pevná paliva, plynový, elektrický anebo vyzkoušíte tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo si můžeme jednoduše představit jako zařízení, které pracuje třeba v naší lednici. Tepelné čerpadlo pracuje na principu odebírání energie z venkovního prostředí a tuto energii přemění na teplo pomocí kompresorového okruhu. Teplo je pak využíváno na vytápění a ohřev vody. Díky tepelnému čerpadlu pak je možné i chladit. 

Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo vzduch-voda musí být umístěno venku (Zdroj: Prima DOMA)

Tepelná čerpadla můžeme dále využívat pro bazénovou technologii, chlazení stropními systémy nebo pro podlahové vytápění. Jsou vhodná jak do novostaveb, tak i ve starých zástavbách. Při rekonstrukcích ve starších domech je potřeba pouze důkladná příprava na instalaci tepelného čerpadla, u novostaveb je s tímto druhem vytápění většinou již počítání v projektu. 

Instalace tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo by měl do objektu nainstalovat odborník na tuto problematiku. Neuškodí, pokud při výběru určité značky oslovíme přímo výrobce, který nám doporučí specializovanou firmu, případně sám pošle řemeslníky. Firma pak připraví projekt, udělá veškeré stavební úpravy spojené s instalací tepelného čerpadla a namontuje samotnou technologii. 

Jednotka
Venkovní jednotka slouží k výrobě energie (Zdroj: Prima DOMA)

Dotace

V tomto roce je možnost požádat o dotace v rámci programu "Zelená úspora" či "Kotlíková dotace". Při dodržení všech aspektů je možno získat řádově i několik desítek tisíc. Tepelná čerpadla je dále možno kombinovat s fotovoltaickými systémy, na které lze rovněž získat dotace. 

V porovnání s topením ve starém nezatepleném domě, kde se cena topení dokáže vyšplhat za rok na cca 30000 - 50000 Kč a spotřeba elektřiny je v ceně dalších cca 20000 Kč, v případě topení tepelným čerpadlem se tato cena může snížit až o polovinu. 

Ovládání

Moderní tepelná čerpadla mají možnost propojení s chytrými technologiemi a lze je ovládat přes internet. Provozovatel se tak může kdykoliv podívat, jak je tepelné čerpadlo nastaveno, může snižovat či zvyšovat teplotu, nastavit čas a další možnosti. 

Ovládání
Jednoduché ovládání teploty vody i teploty vytápění (Zdroj: Prima DOMA)

Při instalaci tepelného čerpadla není potřeba měnit stávající radiátory nebo zateplovat dům, ačkoliv každý takový "zásah" je jen k dobru. Dobře těsnící okna a dveře, vhodné zateplení fasády či moderní radiátory s úsporným režimem rozhodně přispějí k celkovému snižování nákladů na vytápění. 

Technologie
Díky chytrým aplikacím můžeme tepelné čerpadlo ovládat i dálkově (Zdroj: Prima DOMA)

Nejčastěji používaná tepelná čerpadla systému vzduch-voda se připojují z venkovní jednotky do domu. Vyžadují samostatné umístění u domu. Díky modernímu vzhledu jsou tyto jednotky nenápadné a neruší hlukem sousedy. Tepelné čerpadlo vzduch-voda nelze uschovávat do vnitřních prostor nebo dokonce zakopat do země, protože jeho hnacím pohonem je nasávání vzduchu z okolí a přeměna na energii. Proto musí mít neustále přísun "čerstvého vzduchu", kterého docílíme pouze tím, že hnací jednotku umístíme mimo dům. 

 

Publikováno: 14.10.2020, Autor: Martina Pilzová (text), Prima Doma (foto), Viessmann (foto) , Profil autora: Martina Pilzová