reklama

Pojištění nemovitosti nepodceňujte a obraťte se na specialisty

Pojištění nemovitosti dnes již má každý, minimálně každý, kdo rozumně uvažuje a jistí se do budoucna pro případy nenadálých událostí. Ty doby, kdy bylo pojištění nemovitosti a domácnosti složité, už jsou naštěstí dávno pryč. Pojďte se spolu s námi podívat, jak takové pojištění zařídit, a proč je dobré takové pojištění vlastně mít.

Pojištění nemovitosti
i (Zdroj: Depositphotos)
Pojištění nemovitosti nepodceňujte a obraťte se na specialisty (Zdroj: Depositphotos)

O pojištění majetku

Začněme ale pěkně od začátku. Pojištění majetku náleží k neživotnímu pojištění. Pojišťovny obvykle majetek pojišťují proti jeho odcizení, poškození nebo jeho zničení. První takové pojištění proběhlo po roce 1666, kdy v Londýně shořelo na 13 000 domů. Tyto ničivé následky požáru stojí za ohromným rozvojem pojišťovnictví.

První pokus o pojištění majetku proběhl i v Česku již koncem 16. století. Skutečný rozvoj pojišťovnictví u nás však proběhl až v 19. století. V současnosti pojištění nemovitosti a domácnosti patří k základní ochraně nabytého majetku.

Nenadálá událost
i (Zdroj: Depositphotos)
Pojištění se vztahuje i na živelná rizika (Zdroj: Depositphotos)

Proč si pojistit svůj majetek?

Pořízení vlastního bydlení není levnou záležitostí, zpravidla to je dokonce ta největší životní investice, a proto by byla velká chyba, kdybyste si takový majetek nepojistili. Nikdy totiž nevíte, co se může stát. V dnešní době můžete ochránit i sami sebe. Pokud si na pořízení či rekonstrukci bydlení sjednáte úvěr, můžete se pojistit proti neschopnosti splácet. A jak je to pak s majetkem? Nepříjemné životní události, jako jsou požáry, povodně, vichřice nebo sesuvy půdy, zanechávají po sobě ohromné škody. Správně zvolené pojištění vám ale pomůže navrátit vaše obydlí do původního stavu.

Největší rizika vzniku škod spojených s bydlením

Největší rizika vzniku škod jsou i dnes spojena s požárem. Vedle přírodních katastrof se občas hodí také pomoc asistence. To platí především ve chvílích, když si třeba zabouchnete klíče nebo se vám na balkóně usadí vosy. Pojišťovna vám pak může zajistit dokonce i zámečníka nebo likvidátora vosího hnízda.

Pojištění domácnosti nebo nemovitosti je praktické i z důvodu, kdy způsobíte škody sousedovi. Stačí k tomu jedna prasklá hadice u pračky a už může být neštěstí na světě. Sousedům může díky tomu kapat voda ze stropu.

Vytopený byt
i (Zdroj: Depositphotos)
Stačí jedna prasklá hadice u pračky a už může být neštěstí na světě (Zdroj: Depositphotos)

Pozor, pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti jsou dvě odlišné záležitosti

Pojištění nemovitosti

Pojištěním nemovitosti ochráníte váš dům, byt, garáž, chatu, chalupu, sklep, kůlnu, celou budovu, nebo její části. Pojistit si můžete již hotovou nemovitost, ale také nemovitost, která je teprve ve výstavbě, a to včetně stavebního materiálu. Pozor však, pozemek není součástí pojištění nemovitosti. Do pojištění nemovitosti spadají jen holé zdi, střecha, základová deska, prostě vše, co je napevno a nejste to schopni odnést. Pojištění se vztahuje na živelná rizika. Do této skupiny patří požár, přímý úder blesku, výbuch, kouř, pád letadla, přepětí elektromotorů, pád stožáru, náraz motorového vozidla, zemětřesení, sesuv půdy, nadzvuková vlna, vichřice, krupobití, tíha sněhu, pád stromu, zřícení skály, voda z potrubí, potrubí poškozené mrazem či rozbité sklo. Dále se můžete pojistit i proti povodni, záplavě, vandalismu nebo odcizení stavebního materiálu.

Úder blesku
i (Zdroj: Depositphotos)
Škody, způsobené úderem blesku pojišťovna proplatí (Zdroj: Depositphotos)

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti se vztahuje na vše, co je možné z nemovitosti odnést, tedy na domácí zařízení, elektroniku, nábytek, vnitřní stavební součásti, podlahu, kuchyňskou linku, malby i vestavěné skříně. Kromě toho jsou součástí pojištění domácnosti i osobní věci členů domácnosti. Ano, tedy i oblečení, obuv, sportovní vybavení, hračky, šperky, obrazy a vše ostatní. I u této pojistky se pojištění vztahuje na živelné pohromy čili požár, úder blesku, přepětí v elektrospotřebičích, výbuch, kouř, pád letadla, náraz vozidla, prasknuté akvárium, prasklé trubky, nadzvuková vlna, vichřice, krupobití, tíha sněhu, pád stromu, pád stožáru i laviny, zřícení skal, sesuv půdy, srážkovou vodu i zemětřesení. Dále se můžete pojistit i proti krádeži, loupeži, vandalismu, povodni i záplavě.

Pojistka
i (Zdroj: Depositphotos)
Pojištění nemovitosti nepodceňujte, jde o vaše peníze (Zdroj: Depositphotos)

Kdy si sjednat pojištění domácnosti a nemovitosti?

Kdykoliv, nikdy není pozdě. Nejjednodušší však je, když tomu tak učiníte hned při pořizování nemovitosti, spolu s hypotékou nebo hypoúvěrem.

Jak si pojistit svůj majetek

Před sjednáním pojištění majetku si nejprve odpovězte na to, co od pojištění očekáváte, z čeho máte největší obavy a co se vám v dané lokalitě může reálně stát.

Při následném pojišťování svého majetku se nesnažte mermomocí ušetřit. Nemuselo by se vám to vyplatit. Před pojištěním si všechno dobře spočítejte, kolik vás všechno stálo a kolik by vás stálo, kdybyste to museli pořizovat znova. Pojištění si proto sjednejte na co nejreálnější hodnotu nebo ještě lépe na novou cenu. Jen tak vám pojišťovna při pojistné události uhradí celou škodu a nebude pojistné plnění snižovat podle výše celkové pojistné částky.

Pojištění
i (Zdroj: Depositphotos)
Pojištěním nemovitosti ochráníte váš dům a další prostory (Zdroj: Depositphotos)

Pojištění odpovědnosti za škody

Při tvorbě pojištění nemovitosti a domácnosti je také více než praktické uzavřít i pojištění odpovědnosti za škody, které v běžném svém životě způsobíte vy, případně jakýkoliv člen domácnosti. Toto pojištění se obvykle sjednává společně s pojištěním domácnosti a mezi lidmi se mu říká pojistka na blbost. Z této pojistky se hradí třeba to, když vaše dítě při hře balonem rozbije sousedovi okno.

Rozbité okno
i (Zdroj: Depositphotos)
Z pojistky se hradí třeba to, když vaše dítě při hře balonem rozbije sousedovi okno (Zdroj: Depositphotos)

MojePojištění majetku

Takovým skvělým příkladem pojištění majetku na novou cenu je MojePojištění majetku od Modré pyramidy. Toto pojištění obsahuje vedle pojištění samotné nemovitosti také další součásti: pojištění domácnosti, odpovědnosti vlastníka nemovitosti, občanské odpovědnosti, asistenční služby apod. Vzhledem k tomu, že při pojištění nemovitosti není stanovená pojistná částka, nehrozí vám, že byste byli podpojištěni. Vždy jste pojištěni na aktuální cenu škody na nemovitosti (řeší to růst cen stavebních prací a materiálu). Součástí tohoto pojištění jsou asistenční služby. Ty řeší situace, kdy je zapotřebí řemeslník, náhradní ubytování nebo předčasný návrat ze zahraničí. Vše za MojePojištění majetku řeší poradci. Vyzkoušejte toto pojištění od ověřené české společnosti. I vy se jistě přesvědčíte o jejich kvalitách.

Publikováno: 10.11.2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová