reklama

Plynový kondenzační kotel: moderní a vysoce ekonomický zdroj tepla nejen pro rodinný dům

Letní dny zanedlouho vystřídá klasický podzimní ráz počasí, kdy se na sluníčku již moc neohřejeme. Naše tepelná pohoda tak utrpí i doma, kde pocítíme nutnost poprvé spustit kotel. Pokud je zdroj tepla na plyn a přemýšlíme nad novým zařízením, pak bychom měli uvažovat nad plynovým kondenzačním kotlem.

plynový kondenzační kotel
i (Zdroj: Thermona)
Plynový kondenzační kotel: moderní a vysoce ekonomický zdroj tepla nejen pro rodinný dům (Zdroj: Prima DOMA)

Plynové kotle, které se využívají pro vytápění, jsou dvojího typu. Jednodušší, ale již zastarávající klasické plynové kotle předávají teplo, vzniklé hořením zemního plynu do vody, která cirkuluje prostřednictvím oběhového čerpadla. Avšak teplo se nevyužije všechno, jeho část odchází spalinovou cestou do ovzduší. Moderní kondenzační kotle mají výměník, který slouží pro předehřev vody z vratného potrubí vytápěcího okruhu. Výsledkem je nejen lepší využití zemního plynu, ale nižší zatížení samotného kotle a i spalinové cesty. Menší rozdíly v teplotách znamenají menší namáhání materiálu uvnitř kotle a tedy i vyšší životnost a také účinnost, která je až o 18 % vyšší než u klasických plynových kotlů. 

Komín
i (Zdroj: Prima DOMA)
U plynového kondenzačního kotle vychází z komína vodní pára s velmi nízkým obsahem škodlivých látek (Zdroj: Prima DOMA)

Typické využití plynového kondenzačního kotle:

  • Rodinné domy;
  • byty v panelových domech s vlastním vytápěním;
  • malé firmy.

Výměna klasického plynového kotle za kondenzační

Vyměnit starý plynový kotel za nový kondenzační typ je poměrně jednoduché. V každém případě je zapotřebí, aby odborník posoudil a případně navrhnul úpravu nebo rekonstrukci komína, který je pro správnou funkci všech typů spalovacích kotlů velmi důležitý. Plynové kondenzační kotle produkují také nezanedbatelné množství kondenzátu, proto je vhodné tuto problematiku vyřešit tak, že kapalinu odvádíme do přečerpávací nádoby, ještě lépe rovnou do odpadního potrubí, které musí být do technické místnosti ale přivedeno. Mnohdy si to vyžádá náročnější úpravy, při kterých dochází k vybourání otvorů do stěny a podobně.

Topení
i (Zdroj: Thermona)
Kotel, stejně jako rozvody nechte každý rok zkontrolovat (Zdroj: Thermona)

Péče o kotel

Plynový kondenzační kotel je vyhrazené plynové zařízení, které bychom měli jednou do roka nechat zkontrolovat odborníkem. Revizní technik důkladně kotel zkontroluje, vyčistí jej a provede zrevidování všech důležitých prvků. Nedílnou součástí je i analýza spalování kotle speciálním přístrojem, na jehož základě je možné kotel seřídit, aby efektivněji fungoval.

Topení
i (Zdroj: Depositphotos)
Kondenzační plynový kotel vám nejen ohřeje byt, ale také vodu na mytí (Zdroj: Depositphotos)

Zajímavosti na závěr

Plynové kondenzační kotle jsou zajímavou a moderní záležitostí pro ty, kteří chtějí mít doma vysoký tepelný komfort. Existují jak v jednodušší verzi pouze pro vytápění, pro uživatele je ale mimořádně zajímavé provedení, které dokáže kromě vytápění i ohřívat užikovou vodu. Původně tedy dva přístroje je možné vyměnit za jeden. Ani pořizovací náklady nejsou výrazné, v době, kdy nás zdroj vytápění může pro dům vyjít i na částky, atakující hodnoty kolem čtvrt milionu korun, plynový kondenzační kotel začíná na zhruba 30 000 Kč. A proti starému plynovému kotli se také vyplatí, protože spotřebuje méně zemního plynu. Moderní zařízení jsou obecně účinnější a úspornější, protože jejich výrobci se musí vyrovnat se stále přísnější legislativou a náročností uživatelů. Malé zástavbové rozměry dnešních kotlů jej dovolují instalovat do rohu technické místnosti, kde na zdi nezabírá místo.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28.9.2020, Autor: Jaromír Malich (text), Depositphotos (foto), Prima DOMA (foto), Thermona (foto), Profil autora: Jaromír Malich

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.