reklama

Na co nezapomenout při výměně vodovodní baterie?

Také už nevíte co doma upravit, vylepšit či vyměnit? Zkuste oživit koupelnu výměnou vodovodní baterie. Na trhu najdete spoustu zajímavých a stylových kousků a uvidíte, jak vaše koupelna hned prokoukne. S naším přehledným doporučením a radami to zvládnete snadno i bez instalatéra.

Výměna vodovodní baterie
i (Zdroj: Depositphotos)
Na co nezapomenout při výměně vodovodní baterie? (Zdroj: Depositphotos)

Na co se zaměřit

Pokud vás jenom zlobí kapající nebo prosakující voda, stačí vyměnit těsnění nebo pořádně utáhnout závity. Pokud už ale baterie dosloužila anebo chcete baterii jednoduše vyměnit a změnit tak vzhled koupelny, není nic snadnější. Na trhu je veliké množství různých typů a designů vodovodních baterií.

Kohoutek
i (Zdroj: Depositphotos)
Kapající kohoutek dokáže dovést k šílenství (Zdroj: Depositphotos)

Před výběrem nové baterie je nejdůležitější si uvědomit, jaký typ baterie potřebujete. Zda se jedná o baterii ukotvenou ve zdi nebo přímo na umyvadle. Při výměně za výrazně jiný typ budete potřebovat na pomoc instalatéra a pravděpodobně i stavební zásahy. Pokud zvolíte stejný typ, bude výměna vodovodní baterie rychlá a snadná. U nástěnné baterie, kde máte teplou a studenou vodu samostatně si pečlivě změřte rozteč, tedy vzdálenost mezi oběma vstupy do zdi, aby vám nová baterie přesně pasovala na původní místo. U stojánkové baterie je důležitý průměr, aby se vám vešla do otvoru v umyvadle.

Základní druhy baterií:

  • stojánková a nástěnná
  • kohoutková, páková a senzorická
  • kuchyňská, koupelnová
  • umyvadlová, vanová, sprchová a bidetová
Baterie
i (Zdroj: Depositphotos)
Páková baterie u dřezu (Zdroj: Depositphotos)

Výměna vodovodní baterie

1. Vypněte přívod vody

Než se do výměny pustíte, vypněte přívod vody. U nástěnné baterie vypněte nejbližší ventily, nezapomeňte vypnout oba ventily, tedy teplou i studenou vodu. U stojánkové baterie by měl být ventil umístěný pod dřezem nebo umyvadlem. Pokud žádné ventily nenajdete, vypněte hlavní přívod teplé i studené vody. V bytech je to nejčastěji v bytovém jádru, které je umístěné za toaletou. Potom otevřete kohoutky a nechte vytéct zbylou vodu. Pod napájené hadice umístěte nádobu nebo hadr pro případnou zbytkovou vodu, která může při práci ještě kapat.

2. Odmontujte starou baterii

Pokud máte nástěnnou baterii, uvolněte pomocí francouzského klíče obě matice. Můžou být zatuhlé nebo zrezlé, s tím vám pomůže technické mazivo, například WD-40 ve spreji. Stojánkové baterie jsou upevněné převážně ve spodní části umyvadla. Po sundání staré baterie vyčistěte vstupy přívodů vody.

Výměna baterie
i (Zdroj: Depositphotos)
Výměna vodovodní baterie není nic složité (Zdroj: Depositphotos)

3. Namontujte novou baterii

Teď namontujte na své místo novou vodovodní baterii. Pokud jste nezapomněli měřit a vybrali jste správně, bude to práce na pár minut a nová baterie zapadne na své místo jedna dvě. Nezapomeňte na vhodné těsnění v místě upevnění, ať už na umyvadle nebo ve zdi. U nástěnné baterie utahujte obě strany střídavě a s utažením to nepřežeňte. Stačí, když baterie bude pevně držet ve zdi a zamáčkněte ji do těsnění.

Nářadí
i (Zdroj: Depositphotos)
Pomocí francouzského klíče uvolněte matice baterie (Zdroj: Depositphotos)

4. Zkontrolujte provedenou práci

Pokud máte hotovo, můžete znovu pustit vodu a zkontrolovat, zda vše dostatečně těsní. Voda nesmí nikde prosakovat ani kapat. Pokud najdete nedostatky, baterii odmontujte, překontrolujte nebo rovnou vyměňte těsnění a baterii znovu namontujte. Pokud je vše v pořádku, máte hotovo.

Umyvadlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Na závěr překontrolujte, zda vše správně těsní (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 8.5.2020, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Silva Pokorná