reklama

Topná sezóna je za dveřmi, jak se na ni připravit?

Topná sezóna v ČR začíná postupně dle regionu během září a trvá přibližně do konce května. Její nástup bývá většinou pozvolný a přerušovaný vyššími teplotami. Všechna topidla, ať už se jedná o radiátory, kotle nebo kamna, je třeba po půlročním odpočinku na topnou sezónu připravit.

Topná sezóna – jak se na ni připravit?
i (Zdroj: HS Flamingo Meland)
Jak se připravit na topnou sezónu? Dozvíte se to v našem článku. Zjistíte také jak ještě na topení ušetřit aniž byste zmrzli (Zdroj: HS Flamingo Meland)

Topná sezóna má pomalý nástup

Do českých domácností začíná dodávka tepelné energie ve chvíli, kdy průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušné lokalitě klesne pod 13 °C ve dvou dnech po sobě následujících a dle vývoje počasí nelze očekávat, že se teploty vyšplhají právě nad 13 °C. Pokud teploty vzrostou, bude podle vyhlášky vytápění přerušeno. Většina domů je však již vybavena domovní předávací stanicí, kde si správce/majitel domu sám může zapnout/vypnout vytápění v podstatě kdykoliv. Tyto domovní předávací stanice fungují jako běžný kotel na elektřinu či zemní plyn, kde se odběratel sám rozhoduje, zda si nastaví jen ohřev vody nebo i topení. V praxi to funguje tak, že teplárny začnou při podzimním poklesu teplot ohřívat vodu v topném okruhu a jednotlivé domy si zapnou vytápění podle potřeby. Nemusí tedy čekat na chladné počasí nebo naopak si mohou zapnout topení až při větší zimě. Domovní předávací stanice umožňují také nastavit vytápění například jen na ráno a večer. I když domovní stanice už začne topit, kdo v jednotlivých bytech ještě topit nechce, může ho vypnout jednoduše zavřením termostatických ventilů.

Krbová kamna české výroby HS Flamingo Meland díky modernímu systému spalování šetří nejen vaši peněženku, ale i životní prostředí
i (Zdroj: HS Flamingo Meland)
Krbová kamna díky modernímu systému spalování šetří nejen vaši peněženku, ale i životní prostředí (Zdroj: HS Flamingo Meland)

Radiátory je třeba odvzdušňovat

V současnosti je systémem dálkového vytápění zásobováno kolem 1,6 milionu českých domácností, tedy dvě pětiny všech trvale obydlených bytů v České republice. Obyvatelé bytových domů by měli před topnou sezónou zkontrolovat, zda dobře těsní či netečou radiátory a jakmile se začne topit, ohlídat si, zda hřejí, jak by měly. Případně je odvzdušnit povolením ventilu, ze kterého by posléze měla plynule odtékat voda. Vzduch v soustavě radiátorů může zapříčinit zvýšení spotřeby tepla až o čtvrtinu. Za celkovou kontrolu topné soustavy v domě je odpovědný správce objektu.

Kamna kontrolujte ideálně hned po topné sezóně

Po skončení topné sezóny je zapotřebí vyčistit a důkladněji zkontrolovat krbová kamna a vložky. Pokud jste se k jarní kontrole nedostali, proveďte pečlivou kontrolu před začátkem topné sezóny. Kouřové slony a rošty demontujte a očistěte, nezapomeňte ani na spalinovou komoru, kterou pečlivě vyčistěte například pomocí ocelového kartáče. S kouřovody vám pomůžou speciální tvarovky. Kouřovody vyčistěte buď skrze čistící otvory, nebo kouřovody demontujte na jednotlivé kusy.

Jak zkontrolovat topidlo:

  • Prověřte, zda není prasklé či deformované.
  • Ujistěte se, že těsnění správně funguje.
  • Ověřte správnou funkci všech pohyblivých částí kamen.
  • Zajistěte komín tak, aby se do něj nedostala voda.
Pravidelné čistění kamen a vložek provádíme jednou za 2-3 dny, větší údržbu provádíme nejlépe po skončení topné sezóny.
i (Zdroj: HS Flamingo Meland)
Pravidelné čistění kamen a vložek provádíme jednou za 2-3 dny, větší údržbu provádíme nejlépe po skončení topné sezóny (Zdroj: HS Flamingo Meland)

Při zanedbané údržbě hrozí požár

Někteří majitelé krbů a kamen každoročně zapomínají na jejich revizi a nezvou kominíka na návštěvu až několik let. Tato nedbalost může vést k zanesení komínu a následné otravě oxidem uhelnatým. V krajních případech dochází k požárům sazí v komíně, což má za následky nejen škodu na majetku, ale leckdy i tragické ztráty na lidských životech. Kontakt na svého kominíka vyhledáte například na webu Společenstva kominíků v ČR: www.skcr.cz, které sdružuje kominíky a revizní techniky z celé republiky.

Aquaflam s teplovodním výměníkem zaujme moderní technologií a líbivým designem.
i (Zdroj: HS Flamingo Meland)
Aquaflam s teplovodním výměníkem zaujme moderní technologií a líbivým designem (Zdroj: HS Flamingo Meland)

Jak ještě více ušetřit na teple?

Pokud jste v létě nestihli vyměnit stará okna za plastová, alespoň je utěsněte. Zkontrolujte těsnění vstupních dveří, a pokud teplo stále uniká, instalujte speciální práh s těsněním. Tepelným ztrátám zamezí i žaluzie (ty venkovní navíc zabrání příchodu studeného vzduchu).

Zdroj: Porovnání nákladů na vytápění, Ceny paliv a energií a Kalkulátor cen energií z odborného portálu TZB-info; Dopočet: Teplárenské sdružení České republiky
i (Zdroj: HS Flamingo Meland)
Zdroj: Porovnání nákladů na vytápění, Ceny paliv a energií a Kalkulátor cen energií z odborného portálu TZB-info; Dopočet: Teplárenské sdružení České republiky (Zdroj: HS Flamingo Meland)

Publikováno: 13.9.2021, Autor: HS Flamingo Meland (text a foto), Profil autora: Redakce