reklama

Jak si poradit s okny na chalupě

I okna na vaší chatě nebo chalupě potřebují náležitou péči a není to jen v běžné údržbě a mytí. Pokud si sem pořizujeme nová okna, měli bychom se zamyslet nad tím, jakou funkci by měla plnit a z jakého materiálu by měla být. Ne všude je vhodné použít plastovou klasiku a ani svého snu o oknech jako z dob našich prababiček se nemusíte vzdát.

Okna na chalupě
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Jak si poradit s okny na chalupě (Zdroj: archiv FTV Prima)

Okna na chalupě nebo na chatě

Okna na chalupě nebo na chatě mají stejné nároky jako ty na našich domech. Už dávno pominuly doby, kdy se lpělo na původních mini okýnkách. Ovšem i dnes si je můžete dopřát, ale již v moderním provedení s dvojskly nebo trojskly.

Dvoskla a trojskla
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Pokud obýváme chalupu celoročně, vsadíme na trojskla (Zdroj: archiv FTV Prima)

Nemusíme se dokonce vzdávat ani oken špaletových, ovšem ideálně a podle časového rozpětí, kdy budeme chalupu užívat, si pořídíme dvojskla nebo trojskla. Protože takové objekty, které nejsou užívané celoročně, trpí na vzdušnou vlhkost, měli bychom si pořídit spíše okna dřevěná než plastová.

Špaletová okna
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Špaletová okna prošla celou řadou modernizací (Zdroj: archiv FTV Prima)

Plastová okna se pak dají pořídit s potahem v dekoru dřeva, takže jsou prakticky k nerozeznání od skutečných dřevěných rámů.

Údržba oken na chalupě je stejná jako u oken na obytných domech, v případě dřevěných dithermových nebo trithermových oken je doporučeno po umytí skel a rámů ošetřit rámy speciálním balzámem, který zachová jejich vlastnosti, které dostaly při tovární výrobě.

Údržba
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Okenní rámy je vhodné ošetřovat speciálním balzámem (Zdroj: archiv FTV Prima)

Pokud jsme si zamilovali dělená okénka z dob našich babiček, můžeme si je pořídit i v moderní podobě. Jednou z možností je falešné dělení, které je provedeno v podobě nalepovacích dřevěných lišt v barvách okenních rámů. Designů je několik. 

Dělená okna
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Dělící lišty v oknech se dnes dělají ve formě nalepovacích pásků (Zdroj: archiv FTV Prima)

Na chalupách trávíme pouze malou část ročního období a tudíž bychom měli dbát i na zabezpečení celé chalupy. Můžeme si nechat zhotovit praktické dřevěné okenice, které se dají uzamknout a jen velmi obtížně se vylamují. Další možností jsou venkovní rolety, které zlodějům téměř nedají šanci se do objektu dostat. Navíc je možno do oken instalovat bezpečnostní prvky na bázi moderních technologií, které nám ohlásí do mobilního telefonu případné vniknutí do objektu.

Okenice
Pevné a praktické okenice nedají zlodějům šanci (Zdroj: archiv FTV Prima)
Žaluzie
Venkovní žaluzie zabezpečí proti vniknutí do objektu (Zdroj: archiv FTV Prima)
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23.4.2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová