reklama

Plasty pro dům a zahradu - 1.díl

O nesporných kvalitách plastů se dnes můžeme přesvědčit na každém kroku. Přicházíme s nimi do styku den co den, aniž bychom si uvědomili jejich význam a užitnou hodnotu. Jednoduše bez nich už to nejde. Dnes bychom se rádi zaměřili na jejich domácí využití a jejich výhody. Z nepřeberného množství, druhů a kvalit, bychom vám dnes rádi představili ty nejzajímavější s co nejširším využitím pro dům a zahradu.

V Plastech pro dům a zahradu 1. díl Vám ukážeme, jaké nesporné kvality má plast. O tom se můžeme přesvědčit na každém kroku. Souhlasíte s námi?
Plasty pro dům a zahradu - 1.díl

Plasty pro dům a zahradu: 1.díl

Jistě se vám již stalo, že nepřízeň počasí nemile ovlivnila vaši zahradní oslavu, posezení s přáteli, nebo jen odpočinkové posezení u kávy. Chcete-li těmto nepříjemným okamžikům předejít, měli byste uvažovat o vhodném zastřešení, které vás před podobnými problémy ochrání. V minulosti se střechy pergol zakrývaly krytinou z lepenky, kovovými plechy nebo rákosem. V dnešní době už je na trhu velké množství moderních kvalitních střešních krytin a každý si tak může vybrat to, co se mu nejvíce líbí a co esteticky zapadne do okolí domu či zahrady.

Plasty pro dům a zahradu - 1.díl
Plasty pro dům a zahradu - 1.díl

Plasty pro dům a zahradu: 1. díl

Jako zajímavá a hlavně nejlevnější kvalitní prosvětlovací krytina se jeví klasický sklolaminát, ovšem ve své současné zmodernizované podobě. Už se nejedná pouze o nevzhledné žluté desky, ale o pružný prosvětlovací materiál v mnoha barvách a podobách. V nabídce je sklolaminát v rolích (výhodné pro montáž – role se na střeše pokládá podobně jako koberec) nebo v průhledných i neprůhledných deskách.

Materiál současně existuje v mnoha typech vlnitých nebo trapézových profilů. Běžné jsou prosvětlovací desky pro většinu známých kvalitních střešních krytin jako je eternit nebo onduline. Role jsou ideální jako nejlevnější prosvětlení pergol, naopak desky naleznou uplatnění především jako zastřešení či zavětrování různých přístřešků - dřevníků, kotců, nebo na hospodářské a zemědělské objekty.

S technickým pokrokem přišly nové materiály. Jako produkt vojenského výzkumu (okénka letadel a ponorek) byl v polovině minulého století objeven polykarbonát. Jedná se o prakticky nerozbitný, úplně průhledný materiál, který svými úžasnými vlastnostmi předčí již zmíněný sklolaminát nebo vzhledově velice podobné plexisklo. S tímto moderním plastem přišel do kontaktu snad každý, dříve v podobě průhledných nerozbitných štítů speciálních jednotek příslušníků VB (policie), nebo nyní jako kvalitnější CD/DVD disky, kojenecké lahve, displeje nebo čelní plastové reflektory modernějších aut.

Plasty pro dům a zahradu - 1.díl
Plasty pro dům a zahradu - 1.díl

Plasty pro dům a zahradu: 1. díl

V devadesátých letech minulého století našel polykarbonát široké využití i ve stavebnictví. Začaly se z něj vyrábět střešní prosvětlovací desky, což způsobilo menší revoluci v architektuře. Najednou bylo možné navrhovat prosvětlené střechy odvážných tvarů, které dřív nebylo možné z tvrdého plochého skla realizovat. Během několika let cena materiálu klesla a prosvětlovací polykarbonátové desky v mnoha podobách si našly cestu i k „normálnímu“ stavebníkovi.

Plasty pro dům a zahradu: 1. díl

Polykarbonát (PC) si zachovává vynikající mechanické vlastnosti v rozmezí teplot od mínus 20 °C až do plus 115 °C, takže PC deska se na letní rozpálené střeše nijak teplotně nedeformuje, při zimních mrazech naopak nekřehne, tak jako např. většina o trochu levnějších prosvětlovacích krytin z našich hobby marketů. Ty jsou vyrobené z podobného, ale pro market cenově mnohem výhodnějšího PVC a teplotní rozdíly na střeše je zakrátko totálně zničí. Proti účinkům slunečního UV záření jsou polykarnonátové desky chráněny silným přitaveným UV filtrem, takže časem na slunci nežloutnou ani jinak nemění barvu. Díky skoro pohádkovým vlastnostem výrobce poskytuje na desky z polykarbonátu prodlouženou záruku deset let proti krupobití.

Plasty pro dům a zahradu: 1. díl

Moderní technologie umožňují vyrábět PC desky v mnoha podobách a tvarech. Jednak jako klasické rovné ploché desky vzhledově nerozeznatelné od tabulového skla, nebo jako komůrkové (vícestěnné, dutinkové) desky, případně jako vlnité nebo trapézové desky.

Plasty pro dům a zahradu - 1.díl
Plasty pro dům a zahradu - 1.díl

Klasické rovné ploché desky z polykarbonátu mají využití především v oblasti reklamy jako nerozbitné prosvětlené reklamní plochy nebo v průmyslu jako nerozbitné kryty strojů. Běžné síly desek jsou od 2 do 12 mm. Tyto obory však s českým kutilem nemají moc společného, proto se jim v tomto článku už dál nebudeme věnovat.

Komůrkový polykarbonát lze na českém trhu najít pod mnoha obchodními značkami různých výrobců, z nichž mezi ty nejkvalitnější patří značky Marlon nebo Sunpal. Hlavní využití v privátním sektoru nacházejí především jako zastřešení pergol, bazénů, teras a zimních zahrad nebo vchodových stříšek.

V několika posledních letech PC desky de facto nahradily klasické sklo v prosklení zahradních skleníků, ale i botanických zahrad. Pro použití na zahradě jsou komůrkové desky ideálním materiálem na zasklení skleníku nebo zastřešení pergoly. Jsou lehké, nerozbitné a snadno se řežou. Náhradou skla za polykarbonát rozhodně žádný zahrádkář neprohloupí.

Široké použití mají PC desky i v průmyslu jako prosvětlení obvodových stěn velkých budov a výrobních hal (speciální produkt Marlon ST Clicfix se zámkovými okraji) nebo jako prosklívací materiál v moderních plastových obloukových střešních světlících. Komůrkové desky z polykarbonátu jsou v prodeji v mnoha tloušťkách (od 4mm až po 35mm) i v mnoha profilových strukturách.

Vlnité a trapézové desky jsou další velmi zajímavou verzí PC desek. Na trhu je najdete pod označením Marlon CSE originál nebo SUNTUF CS/CSE. Jde o vlnité nebo trapézové (hranatá vlna) prosvětlovací desky, které jsou ideální na zastřešení pergoly, teras, garážových stání, různých přístřešků nebo prostě všude tam, kde chceme střechu jednoduše a rychle prosvětlit.

Suntuf CS je řada průhledných oboustranně hladkých prosvětlovacích desek, které jsou vhodné tam, kde je nutný co nejvyšší prostup světla (např. přístřešky u stěny domu s oknem do místnosti). Pod označením CSE nalezneme desky se speciální strukturovanou vnitřní stranou desky (vnitřní strana desky není hladká, ale hrbolatá s povrchovou krupičkou), která zajistí lom a rozptýlení světla.

Plasty pro dům a zahradu - 1.díl
Plasty pro dům a zahradu - 1.díl
Plasty pro dům a zahradu - 1.díl
Plasty pro dům a zahradu - 1.díl

Tato struktura znemožní dopadajícímu světlu procházet přímo deskou jako u řady hladkých desek CS, ale dopadající světlo se láme v každém místě pod jiným úhlem. Část slunečních paprsků je tak deskou rozptýlena a nerovnoměrně projde a část je dokonce materiálem desky vedena. To způsobuje efekt tzv. rozsvícení desky při dopadu slunečního záření. Pod deskami potom vzniká příjemné, lehce zastíněné a přesto světlé prostředí, kdy i v tom nejprudším slunci je možné číst knihu nebo pracovat na notebooku, aniž by oči trpěly přímým ostrým světlem.

Na českém trhu se tyto PC desky prodávají v v různých barevných provedeních, z nichž nejvhodnějším se na většinu realizací jeví průsvitné kouřově hnědé zabarvení tzv. odstín bronz. Kupodivu i v tomto oboru musíme upozornit na reálné nebezpečí nákupu nefunkčních asijských napodobenin z velmi podobného PVC.

Uvedené vlastnosti jsou garantovány pouze u desek nabízených pod značkami Marlon CSE originál nebo Suntuf CSE, které koupíte u známých prodejců střešních krytin nebo přímo u dovozce na www.lanitplast.cz.

Publikováno: 25.2.2011, Autor: Lanit Plast , s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce