Přestavby či úpravy koupelen jsou stále aktuální téma nejen v panelácích. Ve většině případů přichází kromě sádrokartonu ke slovu zdivo YTONG, protože práce s ním je přesná i snadná a řemeslník i šikovný kutil ji zvládne bez problémů. Keramické obklady je možné na Ytong lepit přímo bez nutnosti předchozí úpravy, práce je rychle hotová a čistá.
Tvárnice z Ytongu se prodávají v různých sílách, pro koupelnová jádra se nejčastěji používají ty o síle 10 nebo 7 cm, podle toho, stavíme-li příčku nebo obezdíváme niku či podestu (na nosné příčky se doporučuje síla min. 20 cm).
Po vybourání jádra zbyl v původní zděné příčce, která bude tvořit stěnu koupelny, dveřní otvor v nesprávném místě. Majitelka spolu s řemeslníkem přemýšleli, jak by se dal využít a rozhodli se v tomto místě vystavět osvětlenou niku s policemi na kosmetiku.
Původní dveřní otvor byl po odstranění zárubní vyzděn tenkými tvárnicemi Ytong tak, aby směrem dovnitř koupelny zůstala volná nika.
Spodní část stěny do výšky pod niku je obezděna tvárnicemi, za kterými se schovají vodovodní trubky. Stejným způsobem je obložena i vedlejší stěna, u které bude umyvadlová skřínka, přívody vody jsou také ukryty v tenké stěně. Ytong lze dobře řezat pilou, takže je možné jej pohodlně rozměrově upravit.
Stejně tak jako ve stropě, budou i v horní hraně niky umístěny halogenové zářivky, je proto potřeba připravit si přívod elektřiny předem.
Po obložení dlaždicemi vznikne malý, ale účelný prostor pro poličky na kosmetiku, který při zhasnutí hlavních světel poskytuje i příjemně tlumené osvětlení, třeba pro relaxační koupel ve voňavé pěně.
Publikováno: 6.10.2012, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce