reklama

Kvalitnější omítky přinášejí úspory nákladů

V posledních letech zažívá velký rozmach komfortní a zdravé bydlení, které zajišťuje uživatelům optimální mikroklima po celý rok. To s sebou přináší vyšší nároky na vlastnosti stavebních materiálů a uplatňování moderních staviv i stavebních technologií. Kvůli recesi v celé ekonomice je obzvláště na stavbách patrný také významný trend, kterým je maximální snaha o snižování nákladů a tlačení cen dolů. Jedním z příkladů je stále populárnější používání sádrových interiérových omítek. Ty přinášejí na jedné straně výrazné výhody uživatelům staveb v podobě zdravějšího prostředí a lepšího vzhledu interiérů, na druhé straně představují také znatelnou úsporu nákladů, práce a času.

Věděli jste, že kvalitnější omítky přinášejí úspory nákladů? Jedním z příkladů je stále populárnější používání sádrových interiérových omítek. Čtěte u nás!
Kvalitnější omítky přinášejí úspory nákladů

Podle očekávání společnosti Baumit se tak dá očekávat, že podíl sádrových omítek v domácím stavebnictví v nejbližších letech prudce poroste. Zatímco u nás stále převládá používání tradičních vápenocementových omítek a štuků a sádrové omítky zaujímají maximálně 10 % trhu, například v sousedním Rakousku dosahuje podíl „sádrovek“ v interiérech přibližně 70 %. Sádrové omítky jsou u nás často považovány za novinku, přestože jejich nabídka v sortimentu Baumitu je již několik let velmi rozmanitá. Některé realizační firmy se jejich používání brání, protože mají zažité tradiční materiály a postupy. Ale pokud se do nich firma jednou pustí a absolvuje jednoduché proškolení, rychle zjistí jejich obrovské výhody. Největší výhodou sádrových omítek je to, že vyhovují jak investorovi, tak uživateli stavby, tak také realizační firmě.

Investor chce hladké stěny

Trend absolutně hladkých a rovných povrchů potvrzuje i obytný komplex Milíčovský háj, ověnčený vavříny vítězství v prestižní soutěži Fasáda roku 2011. I tento bytový dům svědčí o tom, že poučeným investorům už dnes často nestačí fakt, že budou bydlet v dokonale zatepleném objektu, ale musí být navržen a realizován tak, aby uživatelům poskytoval též zdravé vnitřní klima a krásné bydlení. „Obecně platí, že objekty, které vykazují i zdravé vnitřní prostředí a krásný vzhled v exteriérech i interiérech, se mnohem lépe prodávají,“ říká developerka projektu Ing. Zdeňka Holancová ze společnosti Skanska. „Proto jsme nabídli budoucím obyvatelům Milíčovského háje bydlení s optimálním mikroklimatem, ale také dokonale hladké stěny interiérů. Pro realizaci jsme zvolili sádrové omítky Baumit, které představují vyšší standard povrchů stěn a s nimiž jsme zatím učinili ty nejlepší zkušenosti.“ Sádrové omítky společnosti Baumit totiž nepřitahují díky nižší povrchové vodivosti prachové částice, efektivně snižují nebezpečí kondenzace par na povrchu stěn a eliminují výskyt plísní a řas. To vytvořilo optimální podmínky pro to, aby uživatelé Milíčovského háje dýchali zdravý vzduch a obývali celoročně komfortní interiéry.

Investor chce hladké stěny
Investor chce hladké stěny

Dokonale hladký povrch na jakémkoli podkladu

S kvalitními omítkami se pojí možnost hladkého i filcovaného povrchu a sjednocení se sádrokartonovými povrchy. Velkou výhodou sádrových omítek Baumit je fakt, že vytvoří dokonale hladký povrch na jakémkoli podkladu. Nároční investoři dnes totiž vyžadují opravdu precizní zpracování a absolutně čisté hlazení. Sádrové omítky jsou vhodné na všechny standardní minerální podklady, v případě sádrokartonu je rovněž možné použít sádrové stěrky a výsledkem je vždy perfektní hladkost. Navíc při následných úpravách – např. když se zapomene na otvor pro zásuvku, která se musí přidávat dodatečně, nebo je potřeba zasekat kabel pro připojení k internetu – je sádrová omítka ideálním řešením. Dvojvrstvý štuk se opravuje mnohem obtížněji než jednovrstvá sádrová omítka. Na klasických vápenocementových a štukových omítkách zanechají dodatečné úpravy alespoň trochu viditelné stopy, u sádrovek Baumit je výsledná podoba bezchybně hladká.

Dokonale hladký povrch na jakémkoli podkladu
Dokonale hladký povrch na jakémkoli podkladu
Dokonale hladký povrch na jakémkoli podkladu
Dokonale hladký povrch na jakémkoli podkladu
Dokonale hladký povrch na jakémkoli podkladu
Dokonale hladký povrch na jakémkoli podkladu
Dokonale hladký povrch na jakémkoli podkladu
Dokonale hladký povrch na jakémkoli podkladu

Kvalitní omítky: Rychleji, jednodušeji a levněji

Zatímco nároční investoři ocení zdravé klima a perfektní hladkost, stavební firmy preferují sádrové omítky zase z jiných důvodů – především se jedná o nižší pracnost, vyšší vydatnost, ale také rychlost a jednoduchou realizaci. Stavební firmy oceňují u sádrových omítek Baumit vyšší produktivitu práce díky jednovrstvé aplikaci, stejně jako možnost nejen ručního, ale také strojního zpracování. Sádrové omítky navíc šetří čas nejen tím, že se aplikují jednokrokově, ale též díky tomu, že vyzrávají a vysychají rychleji než vápenocementové omítky, nepraskají ani nesesedají. Konečné hladkosti lze dosáhnout bez broušení.

Stává se, že se některé stavební společnosti těchto nových technologií obávají a považují sádrové omítky za příliš složité řešení. Pokud se však nechají jejich pracovníci společností Baumit odborně zaškolit, velmi brzy firma zjistí, že si za méně času vydělá více peněz a všichni jsou nakonec spokojení. Sádrovky Baumit urychlují stavební práce, omítka je zpracována de facto během jedné pracovní směny (a nemusí se tedy znovu stavět lešení), uhlazení se realizuje za mokra a všechny objemové změny probíhají v rámci tuhnutí. Proti aplikaci jádrové omítky a štuku tak odpadá řada procesů a dochází k úsporám v řádu několika dnů. To potvrzuje také Jolan Todorov ze společnosti J + H stavební firma s. r. o., která aplikaci omítek v interiérech komplexu Milíčovský háj pro Skansku realizovala: „S omítkami a stěrkami Baumit pracujeme již déle než 10 let a jsme naprosto spokojeni s kvalitou omítek, ale také rychlým servisem, který firma poskytuje. Pro interiéry Milíčovského háje byla vybrána lehká Baumit hlazená omítka L. Našim lidem se s ní dobře pracuje a je pro nás cenově výhodnější díky nižší spotřebě materiálu. Na sádrovém povrchu se navíc výborně realizuje malba a veškeré následné úpravy lze provádět bez porušení dokonalé hladkosti. Výsledkem je krásná vnitřní omítka eliminující tepelné mosty a dokonale vyhovující veškerým kvalitativním normám.“

Kompletní produktová řada pro jakýkoli podklad a omítku

Již dnes je využití sádrových omítek a stěrek ve stavebnictví opravdu široké a je téměř jisté, že v budoucnu jejich uplatnění ještě vzroste. Tomu odpovídá i bohatá nabídka sortimentu. Např. výrobce Baumit poskytuje sádrové omítky a stěrky v kompletní produktové řadě. Optimální omítkovou směs lze proto vybrat podle podkladu i dle přání investora, jakou omítku ve vnitřních prostorách preferuje. Baumit nabízí specializované omítky a stěrky pro cihlové zdivo, jádrovou omítku, hrubý či hladký beton nebo úpravu špalet při výměně oken. Již zmíněná tenkovrstvá sádrová omítka Baumit Ratio Slim je nejvhodnější nejen pro pórobeton a přesné tvárnice, ale také pro hladký beton. Pro cihelné zdivo a hrubý beton je určena strojní omítka Baumit hlazená omítka nebo strojní lehčená omítka Baumit hlazená omítka L, případně strojní omítka se štukovým povrchem Baumit MPI 20. Pro podklad z jádrové omítky je nejvhodnějším řešením ruční sádrová stěrka Baumit FinoFill, případně stěrka Baumit FinoBello, kterou lze i brousit. Při úpravě špalet při rekonstrukci oken jsou optimálním řešením ruční omítka Baumit UnoGold a ruční omítka s vyšší přídržností Baumit UnoRed.

www.baumit.cz

Publikováno: 18.3.2014, Autor: Baumit (text a foto) , Profil autora: Redakce