reklama

Jak správně umístit střešní okna?

Půdní prostory nemusí být pouze odkladištěm nepotřebného, popř. sušárnou prádla. Promyšlená přestavba dokáže vykouzlit atraktivní místo pro bydlení. Proměna půdy v obytnou místnost však vyžaduje důkladné plánování. Zateplení, osvětlení a větrání jsou tři nejdůležitější body při budování. S dostatkem světla, možnosti vyvětrat a tím i regulovat teplotu v místnosti určitě pomohou střešní okna. Ta jsou k dostání v mnoha variantách i v různých cenových relacích. Jak ale správně a hlavně kam umístit střešní okno? Odpověď - na střechu! je bohužel v tomto případě nedostatečná.

Přemýšlíte, jak správně umístit střešní okna? V tomto článku pro vás mámě několik tipů na umístění střešních oken s horním a dolním ovládáním.
Jak správně umístit střešní okna?

Při výběru vhodného střešního okna dbáme na kvalitu materiálu a vhodné zasklení. Ovšem pokud je okno nevhodně zasazeno do střešního pláště, je nám sebekvalitnější a sebelepší výrobek prakticky k ničemu. Nejen, že nám špatnou montáží vzniknou tepelné mosty, ale oknem může dokonce zatékat. Nezapomínejte na lemování, které je vyrobeno tak, aby přesně pasovalo na danou velikost okna a zajistilo vodotěsný spoj mezi střešním oknem a krytinou. A kam tedy okno na střeše umístit?

Střešní okno s horním ovládáním

Střešní okno s horním ovládáním
Střešní okno s horním ovládáním

Záleží na tvaru a funkci dané místnosti, sklonu střechy a výšce nadezdívky. Obecně však platí, že se střešními okny by se mělo pracovat stejně jako s okny fasádními – aby byla spodní hrana (parapet) ve výšce cca 90 cm od podlahy. V případě osazení v této výšce volte střešní okna s horním ovládáním. Pohodlně tak dosáhnete na horní ovládací madlo a zároveň vidíte ven i z pozice sedícího člověka.

Díky hornímu ovládání můžete maximálně využít svůj prostor. Nábytek lze umístit přímo pod okno a přitom budete míst stále snadný přístup k jeho otevírání a zavírání.

Střešní okno s dolním ovládáním

Střešní okno s dolním ovládáním
Střešní okno s dolním ovládáním

Pokud musíte osadit střešní okna do větší výšky (např. kvůli vyšší nadezdívce), doporučujeme okna se spodním ovládáním, tedy klikou ve spodní části okenního křídla. Tato okna osaďte do výšky okolo 120-150 cm od podlahy, abyste je mohli pohodlně otvírat. Při tomto řešení je však nutné vzít v úvahu, že výhled ven se vám naskytne pouze vestoje.

Více informací naleznete na www.velux.cz.

Publikováno: 11.9.2014, Autor: Velux (text a foto), Pavla (text), Profil autora: Redakce