reklama

Nakrmte oheň v krbu a hřejte se

Živý oheň k člověku tak nějak patří – jeho magii podléháme od dob, kdy plameny před jeskyní byly významnou podmínkou přežití. Než se krby vrátily do našich domů, ovládla jejich venkovní podoba zahrady a letní kuchyně. Dnes patří k současnému interiéru a s nimi i krbové nářadí, které si lze vybrat na stránkách eshopu bydleniazahrada.cz.

Sháníte krbové nářadí nebo pomůcky? Máme pro vás několik tipů na šikovné produkty a kvalitní e-shop, ve kterém je můžete zakoupit!
Nakrmte oheň v krbu a hřejte se

Krby máme pro teplo jen částečně, on totiž hřeje už sám pohled na mihotající se plameny. Ačkoliv i v tomto směru současné krby dosáhly významného pokroku, topení obvykle obstaráváme jinak. Ovšem pro přechodná období, jaká představují jaro a podzim, je krb ideální i jako zdroj tepla.

Krb v místnosti první padne do oka

Krb v místnosti přirozeně poutá pozornost, všechno se k němu soustřeďuje jako k pravěkému ohništi. A protože topení poleny vyžaduje patřičné nářadí, mělo by být s místností i krbem stylově sladěné. Nemělo by být jako pěst na oko a vedle dekorativní funkce by samozřejmě mělo dobře sloužit.

Krb v místnosti první padne do oka
Krb v místnosti první padne do oka
Krb v místnosti první padne do oka
Krb v místnosti první padne do oka

To, co u krbu nezbytně potřebujete, se vejde na stojan. Tedy přirozeně je to lopatka a smetáček na delší násadě, než je v kraji zvykem. Je to logické, protože občas je třeba něco zamést u sálajícího krbu, což by sice nebyl problém, ale mohlo by být nepříjemné. Třetím základním instrumentem je pohrabáč, který se dnes bůhví proč nazývá kutáč. Můžete s ním prohrábnout oheň a nebo srovnat hořící polena.

Pro oheň i popel

K přikládání se vyplatí mít kleště. Házet polena do krbu s doprovodným ohňostrojem jisker je jako říkat si o malér. S kleštěmi to jde, možná méně efektně, ale zato snadno, a nechce to ani velkou šikovnost, jen trochu nezbytného cviku. Vedle černých barev jsou „trendy“ nerez a nebo z části skleněné krbové nářadí, které vypadají nevšedně a zajímavě. Klasikou, kterou si lze také vybrat, je ovšem poctivá kovářská práce.

Pro oheň i popel
Pro oheň i popel
Pro oheň i popel
Pro oheň i popel

S krbovým nářadím lze sladit další doplňky – především zástěny, jimiž jde krb oddělit od místnosti, případně jeho žár odklonit určitým směrem, a pak koše na polena. Pokud nemáte zásobu palivového dřeva přímo v místnosti, je to šikovná věc plnící úlohu dávných uhláků. Šikovně se nese a dobře vypadá. A protože krb je potřeba čistit, existuje na odstraňování popela specielní nádoba, kterou lze prostě připojit k vysavači: jmenuje se „Kominík“.

Pro oheň i popel
Pro oheň i popel

Nadělte si radost

Ačkoliv praskající, vonící a zářící krb k tvorbě nálady používáme celoročně, může být i zima dobrým obdobím pro doplnění (nebo změnu) jeho výbavy. Můžeme si ji dát jako dárek a nadělit si krbové doplňky třeba k narozeninám… Nebo jen tak, prostě proto, že se nám líbí.

Publikováno: 25.2.2015, Autor: Jiří Jan (text) eshop bydleniazahrada.cz (text a foto), Profil autora: Redakce