reklama

Při lepení obkladů či dlažby v koupelně je základem dokonalá ochrana podkladu před vlhkostí!

Prostory zatížené opakovanou krátkodobou vlhkostí a vystavené stříkající vodě, jako jsou koupelny, sprchy či kuchyně, musí být vždy náležitě utěsněny. Nelze spoléhat pouze na odolnost a nepropustnost samotných obkladů a dlažeb. Prosakující voda totiž může poškozovat samotný podklad, tedy stěnu, zdi nebo podlahu. Navíc výsledná barevnost použité spárovací hmoty může být na vlhkém podkladu jiná než na suchém materiálu! Při dlouhém působení může vlhkost ohrozit i vaše zdraví - plísně, které se tvoří ve vlhkých stěnách, mohou způsobovat alergie, respirační nebo kožní problémy.

Při lepení obkladů či dlažby v koupelně je základem dokonalá ochrana podkladu před vlhkostí! Podívejte se na pár našich tipů.
Při lepení obkladů či dlažby v koupelně je základem dokonalá ochrana podkladu před vlhkostí!

Tomu všemu lze samozřejmě zabránit zvolením správného postupu a kvalitních materiálů. Klíčem k úspěchu je výběr kompletního řešení, ve kterém je doporučená skladba všech materiálů vyzkoušená a dlouhodobě prověřená. Stavební chemie Ceresit je ideálním řešením, protože nabízí ucelenou řadu produktů z oblasti hydroizolací, lepících malt, spárovacích hmot a silikonů, které při správném provedení garantují dlouhodobou životnost, bezproblémový provoz a perfektní vzhled vašeho interiéru.

Jako každá jiná činnost má i lepení obkladů a dlažeb své zákonitosti a posloupnost prací. Podívejte se na správný pracovní postup při utěsnění koupelen, sprchových koutů a kuchyní, konkrétně se stavební chemií Ceresit. Prvním krokem je správná příprava podkladu, včetně jeho utěsnění, na které navazuje lepení obkladů a dlažby, zakončené spárováním a vyplněním dilatačních a spojovacích spár sanitárním silikonem.

1) Penetrace podkladu

Nejdříve odstraňte znečištění a vrstvy s nedostatečnou přídržností a poté, ještě před samotným lepením, vyrovnejte případné nerovnosti. V nabídce stavební chemie Ceresit jsou k tomu pro podlahy určeny samonivelační hmoty Ceresit CN 68 a Ceresit CN 69. Podklad je nutné napenetrovat. Základní nátěr (penetraci) volíme podle typu a druhu podkladu. Pro nasákavé podklady (např. omítka či beton) použijte základní nátěr Ceresit CT 17.

1) Penetrace podkladu
1) Penetrace podkladu

2) Nanesení utěsnění

Vrstva hydroizolace je nutná všude tam, kde dochází k přímému styku s vodou. Mezi tato místa patří sprchový kout, prostory nad vanou a samozřejmě podlaha. Na ostatních plochách v koupelně není vyžadována. Ze sortimentu Ceresit doporučujeme elastickou hydroizolaci Ceresit CL 51. Nanáší se cca 2 hodiny po aplikaci penetrace. Je přímo namíchaná v plastové nádobě, kterou tedy stačí pouze otevřít a nanést na podkladovou plochu. První vrstvu hydroizolace naneste nejprve do míst, kde bude uložen těsnící pás.

2) Nanesení utěsnění
2) Nanesení utěsnění

3) Osazení těsnícího pásu

Do rohů, přechodů mezi stěnou a podlahou, případně do dilatačních nebo přechodových spár vložte do čerstvě nanesené vrstvy hydroizolace izolační pás Ceresit CL 152. Ceresit nabízí ve své CL řadě i specializované manžety a profily pro utěsnění instalačních průchodek a přemostění dilatačních a připojovacích spár v koutech a nárožích.

3) Osazení těsnícího pásu
3) Osazení těsnícího pásu

4) Napojení svislého pásu

Takto vložený izolační pás následně přetřete tak, aby byl součástí první vrstvy izolace.

4) Napojení svislého pásu
4) Napojení svislého pásu

5) Utěsnění

Nyní můžete přistoupit k celoplošnému nanesení první vrstvy hydroizolace Ceresit CL 51. Po zaschnutí první vrstvy (cca 2 hodiny) naneste nejlépe do kříže druhou vrstvu. Celková tloušťka obou vrstev by měla být asi 0,8 mm. Postupujte tak, že nejprve utěsníte stěny a teprve po nalepení obkladů na stěny a jejich zaspárování utěsníte podklady.

5) Utěsnění
5) Utěsnění

6) Lepení obkladu 1.

Již po cca 4 hodinách od nanesení druhé vrstvy hydroizolace Ceresit CL 51 je možno lepit obklady a dlažbu. Lepicí maltu vybíráme dle typu obkladu a podkladu - pro lepení obkladů a dlažby z keramiky, skla, desek z betonu a přírodního kamene je ideálním řešením Ceresit CM 12 ELASTIC. Touto maltou můžete lepit na beton, cementové potěry, cementové i vápeno-cementové omítky, v interiéru i na sádrovláknité desky, sádrokarton, anhydrit, sádrové podklady a pórobeton. Lze jí použít i při lepení dlažby na podlahy s podlahovým vytápěním.

6) Lepení obkladu 1.
6) Lepení obkladu 1.

7) Lepení obkladu 2.

U kritických podkladů, jako jsou různé montážní desky, dřevotřísky a OSB desky, se používá flexibilní malta Ceresit CM 16 FLEX. Je zároveň vhodnou volbou pro obklady a dlažby na balkonech, lodžiích a terasách. Pro moderní velkoformátové obklady a dlažbu se doporučuje použití lepicí malty Ceresit CM 22 MEGA FORMAT FLEXIBLE.

7) Lepení obkladu 2.
7) Lepení obkladu 2.

8) Spárování

Po zaschnutí lepidla naneste do spár spárovací hmotu tak, aby byly spáry zcela vyplněny. Spárovací hmotu nechte lehce zaschnout. Při dotyku prstem se spárovací hmota na prst nesmí lepit, ani se pod ním propadat. Pro koupelny je oblíbenou volbou spárovací hmota Ceresit CE 40 Aquastatic. Díky Trojité ochraně MicroProtect – originální receptuře kombinující tří účinné biocidní látky - odolává spárovací hmota napadení plísněmi, houbami a jinými nežádoucími mikroorganismy. Jednoduše se zpracovává a díky vyztuženým vláknům je flexibilnější. Je nabízena ve 29 barevných odstínech a unikátní receptura ProColor garantuje jejich dlouhodobou barevnou stálost.

8) Spárování
8) Spárování

9) Čištění obkladu a nanesení sanitárního silikonu

Po lehkém zaschnutí zbytek spárovací hmoty smyjte z povrchu obkladů vlhkou a často vymývanou mycí houbou. Spáry v rozích stěn, přechodech mezi stěnou a podlahou a okolo sanitární keramiky vyplňte sanitárním silikonem Ceresit CS 25 MicroProtect. Odstín tmelu můžete dokonale sladit se spárovací hmotou Ceresit CE 40 Aquastatic, paleta barev pro oba výrobky je zcela identická.

9) Čištění obkladu a nanesení sanitárního silikonu
9) Čištění obkladu a nanesení sanitárního silikonu

Stavební chemie Ceresit je dostupná u všech autorizovaných a certifikovaných prodejců Ceresit a ve vybraných hobby marketech. Více informací najdete na www.ceresit.cz.

Publikováno: 20.2.2022, Autor: Henkel (text a foto), Profil autora: Redakce