reklama

Stříkané PUR pěny pod lupou: jak to s nimi skutečně je?

Jen málokterý izolační materiál způsobil v posledních desítkách let takový poprask, jako stříkané PUR pěny. Jedni je nekriticky vynášejí do nebes, druzí jim z různých důvodů nedůvěřují. Pokusili jsme se na situaci podívat střízlivým okem – a přinášíme vám soubor výhod i nevýhod stříkaných pěn.

Jen málokterý izolační materiál způsobil v posledních desítkách let takový poprask, jako stříkané PUR pěny. Přinášíme Vám soubor jejich výhod i nevýhod.
Stříkané PUR pěny pod lupou: jak to s nimi skutečně je?

Stříkané PUR pěny aneb Vše začalo v Americe

Stříkané PUR pěny se poprvé objevily na začátku 60. let ve Spojených státech amerických, kde kralovaly díky svým výborným izolačním vlastnostem. Vždyť součinitel tepelné vodivosti u tvrdé pěny činí λ = 0,023 W/m.K, což je hodnota asi dvakrát lepší, než má hojně používaný expandovaný polystyren. Pěny se z počátku potýkaly s problémy ekologickými, ale i ty časem dokázaly vyřešit – dnešní PUR pěny jsou 100% ekologické a zdravotně nezávadné.

Stříkané PUR pěny aneb Vše začalo v Americe
Stříkané PUR pěny aneb Vše začalo v Americe

Dokonalé zatěsnění

Princip izolačních pěn (máme na mysli ty dvousložkové), je vcelku jednoduchý. V nástřikové pistoli se smíchají dvě tekuté látky a po dopadu na povrch okamžitě reagují – mění se na pevné skupenství, mnohonásobně zvyšují svůj objem a dokonale se přizpůsobují tvaru povrchu. Díky tomu lze s PUR pěnami efektivně zatěsnit i „kritická“ místa jako jsou odvětrávací komínky, napojení vzduchotechniky atp. Pěna zkrátka vytvoří nepropustnou krustu bez tepelných mostů, která „obalí“ vše, co jí stojí v cestě.

Dokonalé zatěsnění
Dokonalé zatěsnění

Dalšími, avšak neméně důležitými, výhodami PUR pěny jsou např. nízká hmotnost (velmi vhodné pro zateplení střešních konstrukcí) nebo perfektní přilnavost k jakémukoliv povrchu (pohodlně s ní zateplíte betonovou i třeba i ocelovou střechu). Vysoká rychlost aplikace (cca 200 m2 denně) nebo dlouhá životnost pěny (řádově desítky let) už jsou výhody, které obvykle dobře známe.

Dokonalé zatěsnění
Dokonalé zatěsnění

Nevýhody: není to tak hrozné

Pojďme se teď objektivně podívat na nevýhody stříkaných PUR pěn. Tou první a často skloňovanou je citlivost na UV záření, které způsobuje povrchovou degradaci pěny. Tento „problém“ odpůrci pěn často a rádi hodně nafukují, fakt je takový, že k degradaci dochází jen velmi pomalu – první měřitelný úbytek pěny v mm lze pozorovat až po desetiletích. Přesto však kvalitní dodavatelé pěnu po nástřiku opatří ochranným nátěrem, který proces degradace zcela zastavuje.

Nevýhody: není to tak hrozné
Nevýhody: není to tak hrozné

Druhou nevýhodou je nemožnost aplikovat pěnu svépomocí. Proti tomuto nelze nic namítat, profesní náročnost aplikace jednoduše neumožňuje, aby si ji člověk bez zkušeností a potřebných dovedností provedl sám. Je ale otázkou, zda má smysl tento problém řešit – investice v řádu pár tisíc korun za práci se totiž velmi rychle vrátí v následné úspoře za vytápění.

Nevýhody: není to tak hrozné
Nevýhody: není to tak hrozné

Ostatní propírané nevýhody, jako jsou degradace pěny, zvýšená nasákavost nebo tvorba boulí na krustě, jsou vždy způsobeny neodbornou aplikací. Při výběru dodavatele si proto dejte pozor, abyste nenaletěli. Ověřenou PUR pěnou, kterou lze bez jediné pochybnosti doporučit, je např. německá PUR-Systems GmbH, kterou u nás jako certifikovaný dodavatel aplikuje Chytrá pěna. Stojí za ní nejen tisíce provedených aplikací, ale také stejný počet spokojených zákazníků.

Stříkané PUR pěny jsou v současné době nejlepším izolačním materiálem na trhu. Je to však podmíněno kvalitou pěny i kvalitou její aplikace. Pokud si tyto dvě věci pohlídáte, neexistuje jediný důvod k tomu, abyste se jí vyhýbali.

Publikováno: 23.6.2015, Autor: Chytrá pěna HS Group s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce