reklama

„Rychlokurz“ o elektrickém vytápění v bytě nebo domě – část IV.

O elektrickém vytápění se v posledních letech hodně píše, na trhu je řada výrobků, objevují se pojmy jako nízkoteplotní velkoplošné podlahové nebo stropní elektrické vytápění, silným tématem je sálavé vytápění a sálavé panely. Spolu s tím se často zmiňuje otázka regulace elektrického vytápění jako jedna ze silných stránek tohoto způsobu topení. Pokud se má elektrické vytápění instalovat dodatečně, nelze to udělat bez rozmyslu.

Máme pro vás 4. část série - Rychlokurz o elektrickém vytápění. Tentokrát jsme připravili několik praktických rad pro renovaci či rekonstrukci.
„Rychlokurz“ o elektrickém vytápění v bytě nebo domě – část IV.

Dnes tu máme několik praktických rad pro rekonstrukci či dodatečnou instalaci elektrického vytápění.

ECOFILM s podložkou HEAT-PAK
ECOFILM s podložkou HEAT-PAK
ECOFILM SET 01
ECOFILM SET 01
ECOFILM SET 02
ECOFILM SET 02
ECOFILM SET 03
ECOFILM SET 03

Odolné materiály, jako je koberec, PVC a linoleum, je možné položit přímo na povrch HEAT-PAK, protože materiál tepelné izolace pod topným systémem poskytuje kročejovou izolaci.

Pásy topné folie se nesmí vzájemně překládat topnými částmi ploch. Je vhodné provést fixaci proti posunutí – např. lepicí páskou. Nepokládejte topnou folii přes dilatační spáry a pod stabilně zabudované vybavení. Ke spojování více kusů folii ECOFILM můžete použít 5vodičové svorky WAGO.

ECOFILM pokládka
ECOFILM pokládka
ECOFILM pokládka
ECOFILM pokládka

Topná folie ECOFILM je určena pro pokládku suchým procesem, nelepí se, avšak musí být fixována proti posunutí/sesunutí za netopné okraje.

Folie ECOFILM jsou určeny zejména pro podlahové vytápění laminátových a dřevěných podlah.

Je pro dodatečnou instalaci elektrického podlahového vytápění potřeba projekt?

Pro správný návrh je potřeba znát kromě velikosti, půdorysu místnosti apod. i tepelné ztráty objektu. Podle toho volíme velikost plošného příkonu topné rohože nebo topné folie. Pokud topidlo v místnosti předimenzujete a opatříte ho vhodným termostatem, tak Vám neodebere více elektrické energie (kWh) než správně dimenzované topidlo, jeho výhodou bude navíc daleko dynamičtější provoz. Nevýhodou však budou vyšší pořizovací náklady a možná i vyšší hodnota hlavního jističe, rovnající se vyšší částce za stálý plat. Ta tvoří významnou část účtu za energii. Takže projekt je důležitý a slouží k optimalizaci pořizovacích a provozních nákladů, ale i tepelnému komfortu v každodenním užívání.

ECOFILM strop 01
ECOFILM strop 01
ECOFILM strop 02
ECOFILM strop 02
ECOFILM strop 03
ECOFILM strop 03
ECOFILM strop 04
ECOFILM strop 04

Stropní topná folie ECOFILM se montuje na místa volně přístupná, kde sálání tepla nebudou bránit skříně, příčky apod. Do skladby stropní konstrukce nedoporučuje výrobce instalovat topné folie s příkonem vyšším než 200 W/m2. V místnostech s trvalým pobytem osob, jejichž světlá výška je menší než 2,40 m, není vhodné instalovat topné folie s příkonem vyšším než 150 W/m2. Všechny elektro a mechanické instalace procházející stropem, jako elektrické kabely, trubky a komíny apod. musí být kompletně provedeny před instalací topné folie.

Pokud se někdo rozhodne pro elektrické podlahové vytápění např. při rekonstrukci koupelny či vstupní chodby - jaký bude postup?

Bude se muset nějak upravovat podlaha kromě toho, že se vybourá dlažba? Nezvedne se instalací topení výška podlahy (kvůli dveřím)? Bude potřeba nějaká úprava elektrických rozvodů - např. musí mít elektrické podlahové vytápění svůj vlastní okruh nebo se dá třeba využít nějaká zásuvka, která už v koupelně je?

Obavy v případě rekonstrukce nejsou na místě, elektrické topné rohože jsou pro rekonstrukce – např. koupelen či chodeb - ideální a jejich instalace je levná a rychlá. Jelikož podlahy ve starších domech a bytech jsou často nedostatečně tepelně izolované, doporučujeme nejprve na podlahu položit izolační desky – např. F-BOARD. Tyto desky slouží jako dodatečná tepelná izolace a výrazně urychlí dobu náběhu podlahy. S F-BOARD se podlaha nahřeje do 30 minut, bez izolačních desek asi za 2,5 hodiny, v případě přízemních bytů se může stát, že se nenahřeje vůbec. Na izolační desky pak můžete položit topnou rohož nebo topný kabel a zatáhnout flexibilním tmelem. Pro lepení dlažby je vše připraveno a navíc - nová podlaha s izolační deskou, rohoží nebo kabelem, tmelem a finální dlažbou nepřesáhne výšku 2,5 cm! Navíc má FENIX Jeseník v nabídce ultratenké topné kabely ECOFLOOR ADSA a z něj vyráběné lepené topné rohože ECOFLOOR CM. Tyto ultratenké topné rohože jsou určeny pro tenkovrstvé podlahové topné systémy a jejich nízkou tloušťku ocení investoři zejména při rekonstrukcích, kdy stavební výška podlahy nedovolí použít kabely o vyšším průměru.

ECOFLOOR na izolačních deskách FBOARD
ECOFLOOR na izolačních deskách FBOARD
ECOFLOOR pokládka
ECOFLOOR pokládka

Speciální podlahové izolace F-BOARD jsou z extrudovaného polystyrenu a jsou určené jako doplněk pod topné rohože a topné kabely ECOFLOOR. Podlaha, ve které je instalováno elektrické podlahové vytápění, se při standardních podmínkách zahřívá z 20°C na 28°C cca 1–1,5 hodiny. S doplňkovou izolací F-BOARD ale může být podlaha prohřátá za pouhých 10–15 minut. Tuto vlastnost oceníte zejména u doplňkového komfortního ohřevu podlahy – například v koupelně nebo v kuchyni.

Topná rohož ECOFLOOR slouží pro instalaci v mokrých stavebních procesech (beton, lepicí malty a tmely na cementové bázi, splňující požadavky na tepelnou flexibilitu) a při provozu musí být s těmito hmotami v dokonalém kontaktu bez vzduchových mezer.

Je v případě dodatečné instalace elektrického podlahového vytápění potřeba nějak "navyšovat" jističe?

U běžného rodinného domu, který má jističe 3x25A, to není nutné, u staršího bytu by bylo vhodné zjistit současný stav jističů. Ale pokud půjde např. o dodatečné vytápění dlažby v koupelně o podlaze cca 2 m2, topná rohož spotřebuje cca 300 W a k tomu speciální jistič není potřeba.

Stačí elektrické podlahové vytápění jako hlavní zdroj nebo se používá spíš jako doplňkové?

V objektech s nízkými tepelnými ztrátami stačí „bohatě“, přesto se pro komfort často kombinuje např. s krbem s teplovzdušnou krbovou vložkou, který plní funkci komfortního doplňku a v případě neočekávaného výpadku dodávek elektrické energie může sloužit také jako alternativní zdroj tepla. U objektů s většími tepelnými ztrátami je před instalací elektrického podlahového vytápění vhodné zjistit, zda bude příkon topné folie či rohože stačit na vyhřátí místností. Důležitá je také dynamika vytápění – při malém výkonu a velkých tepelných ztrátách může trvat vyhřátí místnosti velmi dlouho.

Lze topné kabely a rohože dělit a krátit?

Topné kabely není možné v žádném případě dělit ani krátit. Krátit lze pouze studené konce těchto kabelů a rohoží. Rohože /tkaninu/ lze dělit i krátit a to tak, že při dělení této tkaniny nesmí být poškozena izolace topného kabelu a tento nesmí být rovněž krácen a nesmí být tento kabel namáhaný tahem. Tkaninu lze dle potřeby stříhat obyčejnými nůžkami.

Doplnění vytápění místnosti podlahovou folií

Mám vytápění zemním plynem, vodní radiátory mi objekt vytopí na požadovanou teplotu, ale podlaha je studená. Pro pocit komfortu bych chtěl v koupelně a v kuchyni systém doplnit podlahovou topnou rohoží nebo folií a tento systém bych chtěl provozovat jen krátkodobě 3 až 4 hodiny denně. Lze podobný systém regulovat jen obyčejným vypínačem, případně časovým spínačem bez termostatu?

Pokud se jedná o topné kabely instalované pod dlažbou ve flexibilním tmelu, není nutné regulaci použít v případě, že instalovaný příkon nepřekročí 160 W/m2 a systém není používán jako hlavní zdroj tepla. U topných folii je termostat s podlahovou sondou nutný, aby nebyly porušeny podmínky výrobců laminátových podlah a to, že teplota podlahy nesmí překročit 28°C.

Izolace podlahy pod podlahovým vytápěním

Máme starý dům a chtěli bychom v něm zrekonstruovat koupelnu a při tom instalovat podlahové vytápění, podlaha je betonová, nijak neodizolovaná od podkladu, chtěl bych se zeptat, zda na izolaci bude stačit deska F-BOARD, nebo je nutné udělat izolaci a nový beton?

Pokud bude podlahové vytápění použito jako doplňkové a rohož bude topit jen část dne (do 3 hodin v kuse), bude izolace s deskami F-BOARD dostačující. Pokud má rohož fungovat jako hlavní vytápění, doporučujeme, pokud to je možné, udělat novou podlahu a zateplit jí nejméně 7cm vrstvou extrudovaného polystyrénu.

Postup pokládky systému HEAT-PAK

heat-pak-01
heat-pak-01
heat-pak-02
heat-pak-02

heat-pak-01:

Topné folie ECOFILM položte minimálně 50 mm od okrajů místnosti.

heat-pak-02:

Systém HEAT-PAK se skládá ze dvou samolepicích komponentů, základových desek (2.1.) o tl. 3 mm a krycích desek (2.2.) o tl. 4 mm, které se navzájem spojí. Každá vrstva se pokládá střídavými spoji a je uspořádána tak, že krycí desky překrývají spoje na základových deskách.

heat-pak-03
heat-pak-03
heat-pak-04
heat-pak-04

heat-pak-03:

První řada základových desek se vytvoří rozdělením desek v polovině šířky a otočením řezných okrajů směrem ke zdi. První kousek se zkrátí na ¾ délky, ostatní kousky položte konci k sobě podél zdi, lepicí stranou nahoru a ponechejte ochrannou fólii na svém místě. Po celém obvodu, okolo trubek nebo jiných pevných objektů ponechejte stykovou spáru 8 – 10 mm. Pro řezání desek HEAT-PAK doporučujeme použít nůž s vysunovací čepelí nebo podobný a pravítko. Nařízněte desky dvakrát nebo třikrát a zlomte je podle zářezu. Tímto se vyhnete vytvoření pilin, které by způsobily, že lepidlo správně nepřilne.

heat-pak-04:

Krycí desky se pokládají ve stejném směru, jako základové desky, ale lepicí stranou dolů. První deska musí přesahovat přes první a druhou řadu základových desek. Při spojování obou vrstev se krycí deska nadzvedne ven a sloupne se plastová fólie ze základových desek, které bude pokrývat. Neodstraňujte více fólie, než je nezbytně nutné pro upevnění krycí desky k lepidlu. Položte krycí desku zpět do správně pozice a zarovnání. Také je potřeba zkontrolovat základové desky, jestli mezi nimi nejsou mezery a případně je srovnat. Na závěr zafixujte krycí desku poklepáním gumovým kladivem.

heat-pak-05
heat-pak-05
heat-pak-06
heat-pak-06

heat-pak-05:

Zvláštní pozornost je třeba věnovat umístění podlahového čidla. Mělo by být umístěno co nejblíže povrchu a v místě nad topným prvkem, aby bylo dosaženo přesného ovládání. Ve vrchní vrstvě desek HEAT-PAK je třeba vytvořit širokou drážku, do které se vejde vrchol podlahového čidla, a podél okraje místnosti, kde budou umístěny studené konce, ponechat mezeru 50mm pro uložení kabelů.

5.1 - topná fólie ECOFILM

5.2 - PE fólie tl. 0,25mm

5.3 - základové desky tl.3mm

5.4 - krycí desky tl.4mm

5.5 - proveďte drážku pro teplotní čidlo termostatu - pozor na topnou fólii!

5.6 - detail umístění čidla

heat-pak-06:

Pokud bude konečná podlahová úprava PVC nebo podobná, drážka a čidlo by měly být pokryty pružnou výplní.

heat-pak-07
heat-pak-07
heat-pak-08
heat-pak-08

heat-pak-07:

Výplň drážky zahlaďte.

heat-pak-08:

Složení podlahy s topnými foliemi ECOFILM a deskami HEAT-PAK

8.1 - původní podlaha

8.2 - doplňková izolace Climapor/Extrupor

8.3 - topná fólie ECOFILM

8.4 - PE fólie tl. 0,25mm

8.5 - základová deska HEAT-PAK 3mm

8.6 - krycí deska HEAT-PAK 4mm

8.7 - podlahová krytina

8.8 - obvodová stěna

8.9 - rohové krycí lišty

8.10 - dilatační spára 8-10mm

Máte ještě nějaké konkrétní dotazy? Na www.fenixgroup.cz vám je zodpoví odborníci na slovo vzatí.

Publikováno: 24.11.2015, Autor: Fenix (text a foto), Profil autora: Redakce